Արագածոտնի մարզի Թաթուլ գյուղում այսօր՝ ապրիլի 7-ին, ցեղասպանությունը վերապրած 105-ամյա Գունյա Մարկոսյանին նախագահի օգնական Արմեն Աբելյանը եւ Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանը նախագահի կողմից պարգեւատրել են «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելից» հուշադրամով եւ 1 մլն դրամով: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արագածոտնի մարզպետի օգնական Կարեն Տոնոյանը:
Նրա խոսքով՝ Գունյա Մարկոսյանը Արագածոտնի մարզում միակ ցեղասպանությունը վերապրած կինն է, որը նման պարգեւի է արժանանում:
Կարեն Տոնոյանը նշեց, որ 105-ամյա կինը 5 տարեկան հասակում Կարսի Նախիջեւան գյուղից է գաղթել եւ բնակություն հաստատել Թաթուլ գյուղում:

В селе Татул Арагацотнской области Армении 105-летней Гуне Маркосян, пережившей Геноцид, вручили памятную медаль «100-летняя годовщина Геноцида армян» и 1 млн. драмов. Сумму передали 7 апреля помощник президента Армен Абелян и губернатор Арагацотнской области Саркис Саакян.
Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщил помощник губернатора Арагацотнской области Карен Тоноян.
По его словам, Гуня Маркосян – единственная пережившая Геноцид женщина в области, которая удостаивается такой награды. В возрасте 5 лет Маркосян пришлось бежать из родного села Нахиджеван близ Карса.