Ադրբեջանական կողմը, խախտելով միջազգային հումանիտար բոլոր նորմերը, շարունակում է թիրախավորել խաղաղ բնակչությանը եւ իրենց մասնագիտական պարտքը կատարող լրագրողներին: Այսօր՝ ապրիլի 4-ին հակառակորդը ռմբակոծել է մի խումբ լրագրողների տեղափոխող մեքենաները:
Հակառակորդը թիրախ է ընտրել Մատաղիսի դիրքերից վերադարձող լրագրողների մեքենաները, որոնցից մեկում եղել է նաեւ NEWS.am-ի հատուկ թղթակիցը: Վերջինիս խոսքով, ադրբեջանական արկը ընկել է մեքենաներից 20-30 մետր հեռավորության վրա: Բարեբախտաբար, տուժածներ չկան:
«Վերադառնում էինք Մատաղիսից: Ամբողջ ընթացքում նորմալ էր, վերադառնալիս, սակայն, հակառակորդը թիրախ էր ընտրել մեր մեքենաները: Միայն Պաշտպանության բանակի շնորհիվ կարողացանք առաջ շարժվել»,- նշեց մեր թղթակիցը:
Հիշեցնենք, որ երեկ էլ ադրբեջանական բանակը հրետակոծել էր Մարտակերտը, հրետակոծության տակ էր հայտնվել նաեւ NEWS.am-ի թղթակիցը, որն այլ լրագրողների հետ գտնվում էր Մարտակերտ քաղաքում՝ շփման գծից բավական հեռու:
Մեր թղթակցի փոխանցմամբ, ադրբեջանական հրետանին թիրախ էր ընտրել քաղաքի բնակելի թաղամասն ու հատկապես դպրոցի շենքը: Նրա խոսքով, թշնամին կարծես իր հեռահար զենքով փորձում է պատերազմել միայն խաղաղ բնակչության հետ: Արկերից մեկը պայթել էր առաջին գծից բավականին հեռու գտնվող քաղաքում, լրագրողներին մոտ տարածության վրա:

Violating all the norms of international humanitarian law, the Azerbaijani side continues targeting the civilian population and journalists  performing their professional duties. The adversary has today shelled a car transporting a group of journalists.
It targeted the cars of the journalists who returned from Mataghis. Armenian News – NEWS.am special corresponenst, who was in one of the cars, reported that the Azerbaijani shell fell 20-30 m away form the cars. Fortunately, nobody has been injured.
“We were returning from Mataghis. Everything was all right when returning, but the adversary had targeted our cars. We managed to move forward only with the help of the Defense Army,” our correspondent said.
Yesterday the Azerbaijani army again shelled the city of Martakert from artillery weapons. The Armenian News-NEWS.am correspondent, together with other reporters, came under fire in Martakert.  According to the agency’s correspondent, Azerbaijani artillery opened targeted fire on the residential area and especially the school.