ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կարեւոր է այն պատճառով, որ սա միակ ճանապարհն է պատերազմը կանխելու: Այս մասին Jnews-ին տված հարցազրույցում նշել է Վրաստանում ԱՄՆ դեսպանի Յան Քելլին, ով նախկինում եղել է Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ:
Հարցին, թե որքանո՞վ է հավանական հակամարտության էսկալացիան, դեսպանը պատասխանել է. «Ամենակարեւորն այն է, որ չլինի պատերազմ: Որովհետեւ, եթե լինի պատերազմ ապա շատ դժվար է կանխատեսել, թե ինչ տեղի կունենա, եւ ինչպես այն կազդի Վրաստանի վրա: Սակայն ամենակարեւորը, իմ կարծիքով, ոչ Հայաստանի, եւ ոչ էլ Ադրբեջանի շահերից չի բխում սկսել պատերազմ: Երկուսն էլ, ցավոք շահ են փնտրում: Դա լավ չէ, քանի որ մարդիկ են մահանում, երիտասարդներ են մահանում այնտեղ: Բայց սա պատերազմ չէ: Ես չեմ կարծում, որ Բաքուն ցանկանում է պատերազմել: Քանի որ նրանք գիտեն, որ այդ պատերազմը կոչնչացնի իրենց տնտեսությունը: Հայերը չեն ուզում պատերազմ: Ինչու է այս պրոցեսում կարեւոր Մինսկի խումբը: Քանի որ այս խմբի շնորհիվ կա երկխոսություն Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ: Ես կցանկանայի որ լիներ ավելի շատ երկխոսություն, բայց նրանք խոսում են միմյանց հետ արտգործնախարարների մակարդակով»:
Դիտարկմանը, որ այնուամենայնիվ Մինսկի խումբը եւ երկխոսությունը այս համատեքստում համարվում են պասիվ եւ չգործող, Քելլին արձագանքելն է. «Այո, այն պատճառների շնորհիվ որ կողմերը իրենք չեն ցանկանում լուծել հակամարտությունը, այնտեղ կա շատ քիչ առաջընթաց հակամարտության լուծման համար, բայց միեւնույն ժամանակ Մինսկի խումբը կարեւոր է այն պատճառով, որ սա միակ ճանապարհն է պատերազմը կանխելու»:
Վրաստանում ԱՄՆ դեսպանը նշել է, որ Վրաստանում առկա է շատ հանդուրժողական եւ լավ փոխհարաբերություններ հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ. «Գուցե դա չի համապատասխանում իրականությանը, բայց ես գիտեմ, որ կա սարսափելի թշնամանք Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ: Այն ավելի վատ է, քան կաթոլիկների եւ բողոքականների միջեւ, կամ Հյուսիսային Իռլանդիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի կամ հրեաների եւ պաղեստինցիների միջեւ Իսրայելում, կամ թուրքերի եւ հույների, այն ավելի վատ է: Բայց այստեղ Վրաստանում, կարծում եմ, որ քիչ թե շատ նորմալ հաղորդակցություն կա համայնքների միջեւ»:

Роль Минской группы ОБСЕ важна по той причине, что это единственный способ предотвратить войну. Об этом заявил в интервью Jnews посол США в Грузии Ян Келли, который прежде был американским сопредседателем МГ.
На вопрос, насколько вероятна эскалация в зоне конфликта, посол ответил: «Самое главное, чтобы не было войны. Потому что если будет война, то очень трудно предсказать, что произойдет, как она повлияет на Грузию. Но самое главное, на мой взгляд, это то, что война не исходит из интересов ни Армении, ни Азербайджана. Две стороны, к сожалению, ищут выгоды. Это не хорошо, потому что гибнут люди, там погибают молодые ребята. Но это не война. Я не думаю, что Баку хочет войны. Потому что они знают, что война уничтожит их экономику. И армяне не хотят войны. Почему в этом процессе важна роль Минской группы? Потому что, благодаря этой группе, существует диалог между Баку и Ереваном. Я бы хотел, чтобы было больше диалога, но они говорят друг с другом на уровне министров иностранных дел».
В ответ на замечание же о том, что, тем не менее, Минская группа и диалог в этом контексте считаются пассивными и недействующими, посол подчеркнул: «Там наблюдается очень маленький прогресс по части разрешения конфликта, поскольку сами стороны не хотят решить эту проблему. Но роль Минской группой важна по причине того, что это единственный способ предотвратить войну».
По словам Яна Келли, в Грузии имеют место толерантные и хорошие отношения между армянами и азербайджанцами. «Может, это не соответствует действительности, но я знаю, что существует ужасная враждебность между Баку и Ереваном. Это хуже, чем отношения между католиками и протестантами, Северной Ирландией и Британией, евреями и палестинцами в Израиле, турками и греками, они намного хуже. Но здесь, в Грузии, думаю, имеет место более ли менее нормальное общение между представителями общин», - сказал посол США.