Waymo ընկերությունը (Google –ի ավտոմոբիլային ստորաբաժանումը) ու Lyft տաքսի ծառայությունը պայմանավորվել են համագործակցել ինքնակառավարվող փոխադրամիջոց ստեղծելու համար, հայտնում է The New York Times-ը։
Ի տարբերություն Uber-ի՝ Lyft-ը չունի ինքնակառավարվող մեքենաների մշակման սեփական ծրագիր, չնայած ընկերության ներկայացուցիչները վաղուց են հայտնել, որ պատրաստ են համագործակցել այս ոլորտում այլ նախագծերի հետ։
Համաձայնագրի մանրամասները չեն հրապարակվում, սակայն փորձագետները ենթադրում են, որ Waymo ընկերությունն իր տեխնոլոգիաների դիմաց կստանա մուտք  Lyft-ի օգտատերերի բազա։ Այսպիսով Google-ի ավտոմոբիլային ստորաբաժանումը ստիպված չի լինի զրոյից զարգացնել իր սեփական ծառայությունը։
Lyft –ից նշել են, որ Google-ն այսօրվա դրությամբ ունի ինքնակառավարվող ամենաառաջատար տեխնոլոգիաները, հետեւաբար դրա հետ համագործակցությունը թույլ կտա բարելավել փոխադրողի ծառայությունները։

Компания Waymo (автомобильное подразделение Google) и сервис для вызова такси Lyft договорились о сотрудничестве в области разработки беспилотного транспорта. Об этом сообщает The New York Times, пишет Life.ru.
В отличие от Uber, у Lyft нет собственной программы по разработке беспилотных автомобилей, хотя представители компании давно заявляли о своей готовности сотрудничать с другими проектами в данной области.
Детали соглашения не раскрываются, однако аналитики предполагают, что в обмен на свои технологии компания Waymo получит доступ к пользовательской базе Lyft. Таким образом, автомобильному подразделению Google не придётся развивать собственный сервис с нуля.
«Мы с нетерпением ожидаем начала совместной работы с Lyft, чтобы исследовать новые беспилотные технологии, которые сделают наши дороги безопаснее и доступнее. Видение и стремление Lyft улучшить способы передвижения по городу помогут беспилотным технологиям Waymo охватить больше людей в большем количестве мест», — заявили представители Waymo.
В Lyft отметили, что автомобильное подразделение Google обладает «самыми передовыми на сегодняшний день беспилотными технологиями», а потому сотрудничество с ним позволит улучшить качество услуг перевозчика.