Երեւանի բնակարանային շուկայի մասին պաշտոնական տվյալներում ուշագրավ պարադոքս է նկատվում։ Էությունը սա է։ Օգոստոսին բնակարանների առքուվաճառքի գործարքների թիվն աճել է տարեկան կտրվածքով գրեթե 9,9 տոկոսով, սակայն միջին շուկայական արժեքները գրեթե բոլոր վարչական շրջաններում նվազել են։ Միակ բացառությունը Կենտրոն վարչական շրջանն է, որտեղ մեկ քմ-ի գինն աճել է 5,7 տոկոսով։
Մինչդեռ որոշ շրջաններում գների նվազումը մոտենում է երկնիշ թվին։ Այսպես, Նոր-Նորքում եւ Աջափնյակում մեկ քմ-ն նվազել է 9,9 տոկոսով, Դավթաշենում՝ 9,2 տոկոսով։ Ամենացածր նվազումը («ընդամենը» 0,9 տոկոս) արձանագրվել է քաղաքի ամենափոքր շրջանում՝ Նուբարաշենում։
Նախավերջին տեղում Արաբկիրն , որտեղ գները նվազել են 4,2 տոկոսով։ Ի դեպ, այդ շրջանում (նաեւ մի քանի այլ շրջաններում եւս) պետական ծրագրերի շրջանակներում մատչելի բնակարանների շինարարություն է ընթանում։ Նման բնակարանների վաճառքներն ազդում են ընդհանուր միջին գների հաշվարկի վրա։
Հայտնի փաստ է՝ բնակարանային շուկայում վաճառողներն ավելի շատ են, քան գնորդները։ Դա մի շարք գործոնների պատճառով է։ Այսպես, հանրապետության մշտական բնակչության թվաքանակն անշեղորեն նվազում է։ Խոսքն ամենեւին էլ ծնելիության նկատմամբ մահացության գերազանցության մասին չէ։ Ընդհակառակը, դատելով նույն այդ պաշտոնական թվերից, այդ առումով էլ դրական միտումներ են։ Պարզապես, մարդիկ արտագաղթում են երկրից։
Մեկ այլ գործոն. Բնակչության շերտավորումը եկամուտներով վաղուց արդեն ձեւավորվել է եւ շոշափելի փոփոխությունների չի ենթարկվում։ Այն իմաստով, որ սոցիալական վերելակը դեպի «վեր» խցանվել է։ Բնակարանային բումի տարիներին հանրության ապահովված հատվածը հասցրել է բնակմակերես գնել՝ իր ֆինանսական հնարավորությունների եւ անձնական նախապատվությունների համապատասխան։ Պատկերավոր ասած, պահանջարկի առաջին հզոր ալիքն անցել է, իսկ երկրորդը չի էլ սկսվել։
Ինչ վերաբերում է Կենտրոնում գների վերոնշյալ աճին, դա կարելի է մեկնաբանել լայն իմաստով։ Ասենք, հանրության մեջ տարածված մտայնությամբ, որ պաշտոնական թվերը վերցրել են առաստաղից։ Նշենք սակայն, որ օտարերկրյա գնորդների (օրինակ, մեր սփյուռքի ներկայացուցիչների) շրջանում հենց այդ վարչական շրջանի բնակարաններն են հարգի։

В официальных данных о рынке жилья столицы имеется любопытный парадокс. Суть его такова. Количество сделок по купле-продаже квартир в августе возросло в годовом исчислении почти на одну десятую часть - на 9,9%, однако средние рыночные цены почти по всем административным районам столицы снизились. Единственным исключением стал район Кентрон, где цены за 1 кв. метр площади квартир повысились – на 5,7%.
Между тем снижение цен по отдельным районам столицы приближалось к двузначной цифре. Так, «квадрат  в районах Нор-Норк и Ачапняк подешевел на 9,9%, в Давташене – на 9,2%. Наименьшим показателем («лишь» на 0,9%), отметился сравнительно небольшой по территории район города – Нубарашен.
В занявшем предпоследнее место в этом рейтинге, районе Арабкир, цены снизились на 4,2%. Кстати, в этом районе (а также ряде других), в рамках государственных программ, ведется строительство зданий, с доступными по ценам квартирами. Продажа такого жилья отражается на уровне расчетных средних цен.
Общеизвестно, что на рынке жилья продавцов больше, чем покупателей. Это следствие ряда факторов. Так, численность постоянного населения республики неуклонно сокращается. И дело отнюдь не в превышении смертности над рождаемостью. Наоборот, в этом отношении, опять же судя по официальным данным, у нас позитив. Просто люди эмигрируют из страны, тем самым полностью перечеркивая естественный прирост.
Другой фактор: расслоение населения по доходам давно уже сформировалось и существенным изменениям не подлежит. В том смысле, что социальный лифт, по направлению «вверх», забуксовал. В годы жилищного бума обеспеченная часть нашего общества уже успела обзавестись жильем, сообразно своим финансовым возможностям и личным предпочтениям. Образно говоря, первая мощная волна спроса прошла, а вторая не наступила.
Что касается указанного выше роста цен в районе Кентрон, то его можно интерпретировать в широком спектре. Скажем, начиная от распространенного в народе мнения, что официальные цифры взяты с потолка. Однако учтем, что у иностранных покупателей (скажем, представителей нашей диаспоры) спросом пользуется жилье как раз в этом районе.