Ուղերձում, որը ստորագրել են աշխարհի 184 երկրների 15,364 գիտնականներ, նշված են Երկրագնդի վրա բանական կյանքի գոյության գլխավոր սպառնալիքները: «Մարդկությանը երկրորդ նախազգուշացումը» հրապարակվել է BioScience ամսագրում, հայտնում է The Washington Post-ը:
Գիտնականները մոլորակի էկոհամակարգի գլխավոր սպառնալիքն են համաորւմ գլոբալ տաքացումը (1992 թվականից միջին գլոբալ ջերմաստիճանը բարձրացել է Ցելսիուսի 0,5 աստիճանով, իսկ ածխաթթու գազի տարեկան միջին արտանետումները աճել են 62 տոկոսով):
Այս ժամանակահատվածում նվազել է խմելու ջրին հասանելիությունը, կրճատվել են անտառատարածքները եւ մեծացել են օվկիանոսում «մեռյալ գոտիների» չափերը (դրանցում թթվածնի քանակությունը քիչ է):
Մասնագետները նշել են քլորաֆտորաածխածիններից աստիճանաբար հրաժարվելու հետեւանքով դրական արդյունքը, որը հանգեցրել է ստրատոսֆերայում օզոնային անցքի կրճատմանը:
Գիտնականների կարծիքով՝ վերջին քառորդ դարում Երկրի բնակչությունը 2 մլրդ-ով ավելացել է, մինչդեռ մյուս կաթնասունների, ինչպես նաեւ սողունների, երկկենցաղների եւ ձկների պոպուլյացիաները գրեթե 30 տոկոսով կրճատվել են:
Փորձագետները 13 միջոցառում են առաջարկում, որոնք կկարողանային նվազեցնել մոլորակի էկոհամակագի վրա մարդու բացասական ներգործությունը: Դրանց թվում են արգելոցների ստեղծումը, սննդային թափոնների չափերի կրճատումը եւ կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրումը:
Մարդկությանն ուղղված առաջին նախազգուշացումը, որը ստորագրել էր 1,7 հազար գիտնական, հրապարակվել է 1992 թվականին: Այդ ժամանակ փորձագետների մտահոգությունն էր առաջացրել նաեւ կենսոլորտի քայքայումը՝ կապված մարդածին ներգործությամբ: Մասնագետները նշել էին, որ վերջին 25 տարում ընթացիկ վիճակը վատթարացել է:

В обращении, подписанном 15 364 учеными из 184 стран, перечислены главные угрозы существования разумной жизни на Земле. Второе «предупреждение человечеству» опубликовано в журнале BioScience, сообщает Lenta со ссылкой на The Washington Post.
Глобальное потепление ученые посчитали главной угрозой для экосистемы планеты (с 1992 года средние глобальные температуры выросли на 0,5 градуса Цельсия, а среднегодовые выбросы углекислого газа — на 62 процента).
За этот же промежуток времени снизилась доступность пресной воды, сократились территории лесных угодий и увеличились размеры «мертвых зон» в океане (в них мало кислорода).
Специалисты отметили положительный эффект от поэтапного отказа от хлорфторуглеродов, который привел к сокращению озоновой дыры в стратосфере.
По мнению ученых, за последние четверть века население Земли увеличилось на два миллиарда, тогда как популяция остальных млекопитающих, а также рептилий, амфибий и рыб сократилась почти на 30 процентов.
Эксперты предложили 13 мер, которые могли бы снизить негативное влияние человека на экосистему планеты. Среди них — создание заповедников, сокращение размера пищевых отходов и внедрение зеленых технологий.
Первое предупреждение человечеству, подписанное более 1,7 тысячи учеными, было опубликовано в 1992 году. Тогда беспокойство экспертов также вызывало разрушение биосферы планеты, обусловленное антропогенным воздействием. Специалисты отмечали, что за последние 25 лет текущая ситуация усугубилась.