Կրկին նավ ուղարկելով Հունաստանի բացառիկ տնտեսական գոտի՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանն ապացուցել է, որ անհրաժեշտ է պատժամիջոցներ կիրառել նրա դեմ, գրում է Washington Examiner-ը.
«Բացարձակ ակնհայտ է, որ Էրդողանն իր գործողություններով Եվրամիությանը ստիպում է պատժամիջոցներ սահմանել: Թուրքիան կրկին Oruc Reis հետախուզական նավն ուղարկել է Միջերկրական ծովի վիճելի տարածք: Խոստովանելով, որ Թուրքիայի գործողություններն անհամատեղելի են Հունաստանի ինքնիշխան իրավունքների հետ՝ Եվրամիությունը սպառնացել է պաատժամիջոցներ սահմանել: Սակայն այդ նոր քայլը ցույց է տալիս, որ Էրդողանը որոշել է կրկնապատկել էսկալացիան:
Էրդողանը հավատում է, որ նա կարող է ապօրինաբար խափանել եվրոպական անվտանգությունը: Ինչպես հայ-ադրբեջանական հակամարտության նկատմամբ իր քաղաքականության դեպքում, Էրդողանը Հունաստանի հետ կոնֆլիկտը դիտարկում է որպես իր շահերն առաջ տանելու միջոց:
Թուրք ազգայնականների կողմից ատելի Հունաստանը եզակի հնարավորություն է Էրդողանի համար: Նա, կարծես, օգտագործել է այդ ճգնաժամի դիվանագիտական բանաձեւի հավակնությունը, որպեսզի Հունաստանն ու ԵՄ-ն հայտնվեն հուսահատ փոխզիջման պատրաստ եւ փոխադարձաբար թույլ:
Էրդողանին չպետք է թույլ տրվի հաջողության հասնել այդ գամբիտում:
Թույլ տալ, որպեսզի նրա կայսերական գամբիտը հաջողության հասնի, կնշանակի ընդունել, որ եվրոպական տարածքային անձեռնմխելիությունն այլեւս նշանակություն չունի: Այդ սրբազան սկզբունքը պահպանելու համար տեղի ունեցավ երկու սարսափելի պատերազմ եւ սառը պատերազմ: Եվ սկզբունքը պետք է պահպանել:
Ի վերջո, քարտեզի վրա դրված է շատ ավելին, քան Էրդողանի ապակայունացնող գործունեությունն է: Եթե նրան թույլ տրվի անվերահսկելիորեն գործել՝ Արեւմուտքը նոր ագրեսիա կսադրի ոչ միայն Էրդողանի, այլ նաեւ Վլադիմիր Պուտինի կողմից: Այստեղ հարկ է նշել, որ Պուտինը Միջերկրական ծովում իրավիճակը դիտարկում է որպես ՆԱՏՕ-ի հարավային թեւը վնասելու միջոց:
Իր հերթին, Եվրամիություն այժմ պետք է օպերատիվորեն պատժամիջոցներ կիրառի Էրդողանի նկատմամբ: ԵՄ-ն պետք է ստանա բացահայտ ամերիկյան աջակցություն: Մինչ ԱՄՆ-ը ռազմավարական կարեւոր շահ ունի Թուրքիայի հետ իր դաշինքը պահպանելու հարցում, դա չի կարող լինել եվրոպական անվտանգության հաշվին: Դա չի կարող լինել նաեւ ամերիկյան մեկ այլ դաշնակցի՝ Հունաստանին զոհաբերելու գնով: Անկասկած, ԱՄՆ-ը եւ ԵՄ-ն զգալի տարաձայնություններ ունեն: Սակայն ինչպես Չինաստանի եւ Հարավչինական ծովի դեպքում, այնպես էլ Միջերկրական ծովի ծովային կայունությունը պետք է պահպանվի:

Вновь направив судно для проведения энергетических исследований в исключительную экономическую зону Греции, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган доказал, что необходимы санкции против него, пишет Washington Examiner.
«Совершенно очевидно, что Эрдоган призывает Евросоюз  реализовать свои угрозы по введению санкций.  После предыдущего исследования, проведенного Oruc Reis в августе, турецкий лидер согласился вернуть судно в порт, чтобы облегчить диалог с ЕС и Грецией. Но его мотивы не были альтруистическими. Признавая, что действия Турции несовместимы с суверенными правами Греции, ЕС пригрозил санкциями, если исследования продолжатся. Некоторое время казалось, что Эрдоган склонен к компромиссу. Но этот новый шаг доказывает, что Эрдоган решил удвоить эскалацию.
Эрдоган верит в то, что он может безнаказанно подорвать европейскую безопасность. Как и в своей политике в отношении армяно-азербайджанского конфликта, Эрдоган рассматривает конфликт с Грецией или его угрозу как средство продвижения своих интересов. Его логика в конечном итоге носит имперский характер. Будучи преисполнен решимости построить неоосманскую империю, основанную на суннитском исламском популизме, Эрдоган видит в публичном порабощении своих конкурентов топливо для своего наследия. Ненавидимая турецкими националистами Греция представляет собой уникальную возможность в этом отношении. Эрдоган, похоже, использовал видимость дипломатического разрешения этого кризиса только для того, чтобы представить Грецию и ЕС как отчаянно стремящихся к компромиссу и слабых.
Эрдогану нельзя позволить добиться успеха в этом гамбите.
Стремясь уничтожить территориальные права и энергетические запасы другой европейской страны и союзника по НАТО, Эрдоган унижает центральный принцип международного порядка после Второй мировой войны. Позволить его имперскому гамбиту добиться успеха означало бы признать, что территориальная неприкосновенность Европы больше не имеет значения. Чтобы сохранить этот священный принцип, потребовались две ужасные войны и противостояние времен холодной войны. И этот принцип нужно соблюдать.
В конце концов, здесь на карту поставлено нечто большее, чем дестабилизирующая деятельность Эрдогана. Если  ему позволить действовать бесконтрольно, Запад спровоцирует  новую агрессию не только со стороны Эрдогана, но и со стороны других действующих лиц, включая Владимира Путина. Здесь следует отметить, что Путин рассматривает сжатие Средиземного моря от Ливиии до Сирии как способ подорвать южный фланг НАТО.
В свою очередь, ЕС должен теперь оперативно ввести санкции против Эрдогана. ЕС должен заручиться поддержкой Вашингтона. Хотя Соединенные Штаты имеют ключевой стратегический интерес в сохранении  союза с Турцией, это не может происходить за счет европейской безопасности. И это не может быть принесено в жертву еще одному американскому союзнику - Греции.  Безусловно, у США и ЕС есть существенные разногласия. Но, как и в случае с Китаем и Южно-Китайским морем, необходимо поддерживать морскую стабильность Средиземного моря.