BBC-ն ռեպորտաժ է նվիրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին: NEWS.am-ը հրապարակում է ռեպորտաժի մի մասը: Ամբողջական տեքստին կարող եք ծանոթանալ այս հղումով:
«Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմն ավարտվել է, սակայն մի քանի տասնյակ կամ նույնիսկ հարյուրյակ (հստակ ոչ ոք չգիտի) հայ զինծառայողներ արդեն մի քանի ամիս է՝ Բաքվի բանտերում են: Նրանք գրում են, որ իրենց հետ ամեն ինչ լավ է, սակայն նրանք, որոնց բախտ է վիճակվել վերադառնալ, պատմում են ծեծի եւ անմարդկային վերաբերմունքի մասին: Զինծառայողներին ծնողները միայն մի բան են խնդրում՝ վերադարձնել իրենց ամուսիններին, որդիներին եւ եղբայրներին: Սակայն Ադրբեջանում նրանց չեն համարում ռազմագերիներին, նրանց մեղադրում են տարբեր հանցագործությունների մեջ, որոնք, իբր, կատարվել են արդեն հրադադարի մասին համաձայնագրի կնքումից հետո:
Սեդրակ Սողոմոնյանը եւ այլ զինվորականներ կանգնած են եղել Հադրութի Հին Թաղեր գյուղում: Այնտեղ հեռախոսակապը վատ է, տեղանքը՝ դժվարանցանելի: Պատերազմի վերջին գյուղը փաստացի գտնվել է առաջնագծում: Ըստ պայմանագրի՝ այդ հատվածում նոր գծում պետք է ռուս խաղաղապահներ լինել: Սակայն համաձայնագրի կնքման պահին եւ հետագա մի քանի օրը բավական շատ շփոթություններ են եղել: Ռուս խաղաղապահներն իրենց քարտեզներում նշել են. գյուղն անցել է Ադրբեջանին:
Չճանաչված ԼՂՀ-ում դեկտեմբերի 12-ի իրադարձությունները նկարագրում են այսպես. հայ զինվորականները կանգնած են եղել Հին Թաղերում, երբ գյուղին մոտեցել են ադրբեջանցիներ եւ նշել, որ տարածքն իրենց է պատկանում: Հայերը չեն համաձայնել: Հրաձգություն է սկսվել: Ուղիղ հարցին, թե ով է փաստացի այդ պահին վերահսկել այդ տարածքը, չի կարողացել պատասխանել Հայաստանի օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը. «Կարծում եմ՝ այդ տարածքը վերահսկվում էր Հայաստանի կողմից, սակայն ես պետք է ճշտեմ»: Ադրբեջանը տեղի ունեցածն անվանում է հակաահաբեկչական գործողություն: Ռուս խաղաղապահները տեղի ունեցածից հետո արագ ուղղեցին իրենց քարտեզը՝ պատասխանատվության գոտում ավելացնելով Հին Թաղերը: Այժմ Բաքուն ձերբակալվածներին անվանում է «զինված խմբավորման անդամներ»: Արագ քրեական գործեր հարուցելով՝ ադրբեջանցի քննիչները որոշել են, որ հայերն «ապօրինի կերպով հատել են պետական սահմանը, պայթյուններ, հրդեհներ եւ այլ ահաբեկչական հարձակումներ կատարելով»:
Բաքվում չեն պատասխանել BBC-ի այն հարցին, թե քանի ՀՀ քաղաքացի է ձերբակալվել նման մեղադրանքներով:
Բաքվում անմարդկային վերաբերմունքի մասին պատմել են վերադարձած զինծառայողները:
Հակոբ Հովհաննիսյանը՝ լայն ժպիտով նիհար տղա, միագնամից խնդրում է չնշել իր անունն ու զգուշացնում. «Եթե ինչ-որ բանով կարող են վնասել այնտեղ գտնվող տղաներին, ապա նախընտրում են չխոսել…»: Հակոբը ծառայակիցների հետ շրջափակման մեջ է ընկել Մատաղիսում անցած տարի հոկտեմբերի 2-ին: Շրջափակումից դուրս գալ չի հաջողվել, եւ 20 օր անց նրանք գերի են ընկել:
«Մենք վստահ էինք, որ մեզ ծեծի կենթարկեն: Մենք ունեինք մեկական նռնակ: Սակայն մենք չկարողացանք մահանալ հերոսաբար: Երբ մենք գերի ընկանք, մենք նույնիսկ զարմացանք, որ մեզ հետ ոչինչ չարեցին: Հակառակը՝ ջուր էին տալիս, ծխախոտ հյուրասիրում: Սակայն երբ հասցրեցին Բաքու, հենց այնտեղ մեզ սկսեցին ծեծել»,-ասում է Հակոբը:
Նախ Հակոբը հայտնվել է Բաքվի ռազմական ոստիկանության բաժանմունքում: «Խցիկը մեծ էր: Սակայն մեզ պահում էին ձեռնաշղթաներով: Նախ խցիկում միայն մեկ ձերբակալված էր, ապա նրան տարան, եւ ես մենակ մնացի: Ծեծը շարունակվել է չորս օր. յուրաքանչյուր երկու ժամը մեկ՝ կարծես գրաֆիկով: Զուգարան չէինք կարողանում գնալ: Ես չէի ուտում եւ չէի խմում երեք օր»:
Հինգերորդ օրը Հակոբին տեղափոխում են Ադրբեջանաի պետական անվտանգության ծառայության բաժանմունք, ծեծը նորից շարունակվել է:
«Ամեն օր մեզ հարցաքննում էին եւ կրկին ծեծում, սակայն արդեն ավելի ուժեղ: Հոկտեմբերի 29-ին մեզ 40 րոպե տեղափոխեցին բանտ, եւ ամբողջ ճանապարհին ծեծում էին»:
Հարցաքննության ժամանակ քննիչներին հետաքրքրել է տանկերի, Արայիկ Հարությունյանի բունկերի տեղը:
«Սակայն նրանք հասկանում էին…ուր եմ ես, ուր է Արայիկ Հարությունյանը…որտեղի՞ց պետք է իմանամ: Մեզ ասում էին, որ կնստեցնեն 25 տարի, իսկ մենք ասում էինք, որ մենք պարզապես ռազմագերիներ ենք»:
Աշնանը  հայ զինծառայողների հետ կոշտ վերաբերմունքն ապացուցող տեսանյութեր  տարածվեցին համացանցում: Իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպությունը նայել է այդ տեսանյութերը, դատապարտել տեղի ունեցածն ու Բաքվին կոչ արել պահպանել միջազգային կոնվենցիաները: Իրավապաշտպանները նաեւ նշել են, որ տեսանյութում հայտնված որոշ մարդիկ հետագայում իրենց հարազատներին գրել են, որ նրանց հետ լավ են վարվել…Կարինա Սարգսյանը չի կարողանում ժպտալ: Նրա վառ ներկված դեմքի վրա խոշոր արցունքներ են հոսում: Զրույցի սկզբում նա խնդրում է ծխել, սրբում է արցունքները: Նա նստած է իր փաստաբանների կաբինետում, որոնք կազմում են ՄԻԵԴ դիմելու համար բողոքը: Նրա իրական անունը շատերին է հայտնի, սակայն նա խնդրում է չասել, չի ցանկանում, որպեսզի իր պատմությունը կրկին հիշեն հայկական ԶԼՄ-ները: Ժամանակին նրա պատմությունը քննարկվել է նաեւ Հայաստանի սահմաններից դուրս:
Տեսանյութում ծածկոցով փաթաթված կինը կանգնած է տան շեմին, երբ նրան են մոտենում երկու զինվորականներ. «Մենք ադրբեջանցի զինվորներ ենք, եկել ենք մեր հայրենիք»։ «Բարով եք եկել ձեր տուն»,- պատասխանում է հայուհին։
Երեւանում տեսանյութը անմիջապես անվանեցին կեղծ, անգամ կասկածում էին, որ տեսահոլովակի հերոսուհին ըստ էության գոյություն ունի։ Բայց ավելի ուշ պարզվեց, որ նա իրական մարդ է։
«Երբ ինձ գերի վերցրին, ասացին. պետք է ձերոնց տեղեկացնել, որ դու մեզ մոտ ես,- պատմում է կինը։- Բայց պետք է կարդալ այս տեքստը. «Բարի գալուստ ձեր տուն»։ Նրանք գտան մի ինչ-որ մառան, այնտեղ գտան ծածկոց, գցեցին վրաս։ Ես արդեն հազիվ էի կանգնում։ Նրանք ինձ վալերիանկա տվեցին խմելու։ Չնայած ես կասկածում եմ, որ դա վալերիանկա էր, որովհետեւ հանկարծ ամեն բան ինձ համար միեւնույնը դարձավ։ Պարզապես միեւնույնը»։
Հոկտեմբերի 7-ին Ադրբեջանը հայտարարեց, որ «մարտական գործողությունների գոտուց տարհանել է Ղարաբաղում ադրբեջանցի զինվորականների ազատագրած գյուղերից մեկի խանութի վաճառողուհուն»։ Բայց Կարինան տեղի խանութի վաճառողուհի չէր։
Դրանից ոչ շատ առաջ  հայ զինծառայողների խմբի հետ նա եկել էր Ջեբրայիլ։ Մինչեւ առաջին պատերազմը քաղաքը ադրբեջանական յոթ շրջաններից մեկի կենտրոնն էր, բայց 1993թ. ադրբեջանական բնակչությունը ստիպված հեռացել էր շրջանից, եւ փաստորեն այստեղ մնացել էին միայն ավերակներ ու հայկական գյուղերի մարտական դիրքերը։ Անցած տարվա աշնանը այս վայրերի համար դաժան մարտեր էին մղվում, մինչեւ որ հոկտեմբերի 4-ին Իլհամ Ալիեւը հայտարարեց, որ քաղաքը ադրբեջանցիները վերցրել են։ Ջեբրայիլի գրավումը դարձավ բեկումնային ռազմական հակամարտությունում եւ զգալի առավելություն տվեց Բաքվին։
Երբ Կարինա Սարգսյանը (ինքն իրեն բուժքույր է անվանում) հոկտեմբերի 2-ին եկել էր Ջեբրայիլ, մարտերն ընթանում էին ամբողջ թափով։
«Ես զինվորական մարդ եմ, ինձ համար սա երրորդ պատերազմն է։ Երբ ես եկա, այնտեղ շատ վիրավորներ կային, շատ դիակներ։ Եվ պետք էր առաջին օգնություն ցուցաբերել, որպեսզի հետո տղաներին ուղարկեինք հոսպիտալ։ Այստեղ էլ ես հաջողեցրի հիվանդանալ թոքերի բորբոքմամբ։ Եվ երբ նահանջելու ժամանակը եկավ, ես հասկացա, որ ծանր քաշիս, այտուցների եւ հիվանդության պատճառով պարզապես չեմ կարող լեռներ հեռանալ»։ Սարգսյանը մնում  է մենակ։
Երեք օր Կարինա Սարգսյանը անցկացրել է շրջապատման մեջ։ Հետո դուրս է եկել դեպի ճանապարհ, քիչ թե շատ հարթ, եւ առաջ գնացել։ Մի քանի կիլոմետր լեռնային արահետի շրջադարձում ձայներ է լսել։ Ադրբեջանցիներ են։ Կինը թաքնվել է ձորակում, եւ նրան չեն նկատել։ Նա գիտեր, որ ձորակից երեք կիլոմետր հեռու հայկական հոսպիտալն է։ Ձորակներով անցնելով ու շրջանցելով ադրբեջանցի զինվորներին՝ նա հասել է իրեն անհրաժեշտ շենք։ Բայց այնտեղ արդեն մարդ չկար։ Տարածքն անցել էր ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության տակ։
Նախկին հոսպիտալից ոչ հեռու ամայի խանութն էր։ Երկու ոչ մեծ շինություն, մեկը՝ տաղավարներով, մյուսը՝ օժանդակ։ Կարինան թաքնվեց օժանդակ շինությունում։ Մի քանի անգամ խանութ են մտել զինվորականներ, թեյ, սուրճ, ծխախոտ, թխվածք ու ջուր վերցրել։
«Բայց ինչ-որ պահի ես, հավանաբար, քնել եմ։ Եվ նրանք իմ խռմփոցից հասկացել են, որ օժանդակ շինությունում մեկը կա։ Ինձ սկզբում ծեծեցին հատակի փայտով։ Հետո, երբ ասացի, որ հանձնվում եմ, ինձ դուրս քաշեցին, բռնեցին մազերիցս, սկսեցին քարշ տալ այս ու այն կողմ, շորերս պատառոտել, ձեռք գցել։ Եվ կիսամերկ վիճակում 800 մետր աքացիներով քշեցին ինձ։ Չեք պատկերացնի. երբ դեպի քեզ են մեկնվում այդ բոլոր գարշահոտ ձեռքերը, եւ դու ոչինչ անել չես կարող»,- պատմում է կինը։
Հետո եկավ «գլխավորը»՝ Իբրահիմը։ Կոչումն ու ազգանունը Կարինան չի հիշում։ Նա արգելեց զինվորականներին ձեռք տալ կնոջը։ Դրանից հետո էլ նկարահանվեց հանրահայտ տեսանյութը, որտեղ Կարինան ողջունում է ադրբեջանցի զինվորականներին իրենց տանը։
Կինը զինվորական հագուստով չէր, եւ Իբրահիմը հավատաց, որ նա տեղի բնակչուհի է։ Կարինային տարան Բաքու, հիվանդանոց պառկեցրին բուժզննման, անգամ գրանցեցին ծեծի հետքերը։ Հիվանդանոցում Կարինային այցելության եկան ինչ-որ կանայք ադրբեջանական իրավապաշտպան կոմիտեից։ Գերուն մեքենա նստեցրին, պտտեցրին քաղաքում, ցույց տվեցին ծովափը, կերակրեցին կուտաբով ու փախլավայով տեղի սրճարանում։
«Իսկ հետո նրանք ասացին, որ պետք է հանդես գալ մամուլի ասուլիսում։ Նրանք ինձ տվեցին տեքստը, որը պետք էր կարդալ։ Ադ տեքստում ես մեղադրում էի Հայաստանը ագրեսիայի եւ հնարավոր բոլոր մեղքերում։ Իսկ վերջում պետք է ասեի, որ ոչ մի պատերազմ չենք ուզում, եւ Փաշինյանն է, որ հրաման է տվել հավաքել տղամարդկանց ու ուղարկել պատերազմ»,- շարունակում է նա։
Մամուլի ասուլիսից հետո Կարինային նորից հիվանդանոց են տանում։ Նույն օրվա երեկոյան ադրբեջանցիները պարզում են, որ կինը պարզապես խաղաղ բնակչուհի չէ։ Այդ պահից Կարինային տանում են մեկուսարան։ Սկսվում են հարցաքննությունները։
Հարցաքննություններից մեկի ժամանակ կինը հրաժարվում է խոստովանել, որ ծանոթ է հայկական հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներից մեկի հետ։ «Դրա համար ես ապտակներ ստացա։ Ես հանգիստ ընդունեցի դրանք, չբղավեցի, որովհետեւ գիտեի, որ հարեւան խցերում մեր տղաներն են նստած»։
Խուցը, որտեղ պահում էին Կարինային, չորս մետրը չորսի վրա էր։ Երկու մահճակալ։ Առաջին իսկ օրը մահճակալը կնոջ քաշի տակ կոտրվեց, եւ մի քանի օր նա քնել է հատակին։ Կերակրում էին, բայց «դա կերակուր անվանել չի կարելի»։
Խցի հարեւանուհին տարեց հայ կին էր, որը ցնցվում էր ամեն մի շրշյունից, իսկ երբ բացվում էր դուռը, մտածում էր, որ եկել են իրեն սպանեն։ Ծեր կնոջ բախտը բերեց՝ նրան հանձնեցին Երեւանին շատ ավելի շուտ։ Կարինան ասում է, որ երբ տատիկին տարան, նա ազատություն զգաց. «Նրա հետ ինձ համար շատ դժվար էր։ Առանց այդ էլ նյարդերս լարված էին։ Իսկ նրա հետ կողքիդ անընդհատ ինչ-որ մեկը կար. «Օյ-օյ-օյ»։ Փորձում ես հետ մղել այդ միտքը, իսկ քեզ մշտապես այդ մասին հիշեցնում են»։
Դեկտեմբերին Կարինային հանձնեցին Հայաստանին։ Հայրենի գյուղում նրան դիմավորեց Պուշոկը՝ միակ կենդանի էակը ընտանեկան տանը։ Հիշելով սիրելի կատվի մասին՝ Կարինան առաջին անգամ ժպտում է։
Ամբողջ հունիսին Բաքվում շարունակվել են դատական նիստերը այն մարդկանց գործերով, որոնց Ադրբեջանը անվանում է ահաբեկիչներ, իսկ Հայաստանը՝ ռազմագերիներ։ Հայաստանի օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը պնդում է. չնայած զինծառայողներին բռնել են եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո, հակամարտությունը Ղարաբաղում ըստ միջազգային նորմերի կրում է անավարտի կարգավիճակ։ Հետեւաբար, Հայաստանն իր քաղաքացիներին համարելու է ռազմագերիներ։ Բաքվում վերջին հակամարտության ակտիվ փուլը համարում են ավարտված, ինչպես նաեւ վկայակոչում են, որ միջազգային իրավունքը ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածք։
Միջազգային կազմակերպությունները ջանում են խուսափել «ռազմագերի» տերմինից նրանց հանդեպ, ովքեր չեն հայտնվել «բոլորին բոլորի դիմաց» փոխանակման տակ համաձայնագրի ստորագրումից հետո, բայց ընդունում են, որ Ադրբեջանում բանտարկված են նաեւ զինծառայողներ։
Հունիսի կեսին 15 զինծառայողների հաջողվեց վերադառնալ հայրենիք։ Ադրբեջանի եւ Վրաստանի սահմանին Բաքուն Երեւանին հանձնեց մարդկանց, իսկ Երեւանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ականապատման քարտեզները։
Այդ քարտեզներում մոտ 100 հազար ականի տեղն է Աղդամի շրջանում, որն այժմ վերահսկվում է Ադրբեջանի կողմից։ Դեռեւս ձմռանը Ադրբեջանի ականազերծման ազգային գործակալությունը (АНАМА) դժգոհել էր այդ քարտեզների բացակայությունից։ Չիմանալով ականների գտնվելու տեղը՝ մի մարդ կարող է օրական վնասազերծել միայն  25 քառակուսի մետր տարածք։ Միայն Աղդամի շրջանի ականազերծման վրա Ադրբեջանին կպահանջվեր 10 տարի։
Հուլիսի սկզբին Բաքուն «որես մարդասիրական քայլ» Երեւանին հանձնեց եւս 15 գերի։ Այս անգամ փոխանակեցին Ֆիզուլիի եւ Զանգելանի շրջանների ականադաշտերի քարտեզներով։
Մարդկանց փոխանակումը ականների մասին տեղեկատվությամբ գերիներին ու նրանց հարազատներին անազնիվ, բայց խնդրի լուծման անխուսափելի ճանապարհն է թվում:

ВВС посвятил репортаж пленным армянам, удерживаемым в Азербайджане. Новости Армении – NEWS.am публикует часть репортажа. С полным текстом можно ознакомиться здесь.
«Война в Нагорном Карабахе закончилась, но несколько десятков или даже сотен — точно никто не знает — армянских военнослужащих уже несколько месяцев находятся за решеткой в Баку. Они пишут домой, что с ними все хорошо, но те, кому посчастливилось вернуться, рассказывают о постоянных избиениях и нечеловеческом обращении. Родные военных просят только одного — вернуть мужей, сыновей и братьев на родину. Но ситуация неочевидная - в Азербайджане задержанных не считают военнопленными, обвиняя в различных преступлениях, якобы совершенных уже после подписания соглашения о прекращении огня.
Седрак Согомонян и другие военные стояли в селе Хинтаглар (Хин Тахер) в Гадрутском районе Нагорного Карабаха. Телефонная связь там часто барахлит, местность — труднопроходимая. К окончанию войны село находилось практически на линии фронта.
По договору на этом участке новая линия разграничения должна была пройти по фактической линии фронта, а на контролируемую армянами территорию должны были войти российские миротворцы. Но в момент подписания соглашения и в последующие несколько дней было довольно много неразберихи. Российские миротворцы на своих картах отметили — село отошло Азербайджану, и встали в 15 километрах от Хинтаглара. Так же считали азербайджанцы. Армяне же продолжали сменять своих бойцов на посту близ села.
В непризнанной Нагорно-Карабахской республике события 12 декабря описывают так: армянские военные стояли в Хинтагларе, когда к селу подошли азербайджанцы и указали, что территория принадлежит им. Армяне не согласились. Началась перестрелка.
На прямой вопрос, кто фактически контролировал эту территорию в тот момент, не смог ответить сейчас и армянский омбудсмен Арман Татоян: «Мне кажется, что эта территория контролировалась Арменией, но я должен перепроверить».
Азербайджан называет произошедшее антитеррористической операцией, проведенной в своей зоне контроля.
Российские миротворцы после произошедшего быстро поправили свою карту — они добавили в свою зону ответственности то самое село Хинтаглар (Хин Тахер).
Теперь Баку называет задержанных членами «вооруженной группировки, состоящей из граждан Армении». Быстро возбудив и расследовав уголовное дело, азербайджанские следователи решили, что армяне «незаконно пересекли государственную границу, совершив взрывы, пожары и другие террористические акты». На вопрос Би-би-си, сколько граждан Армении задержаны по аналогичным обвинениям, в Баку не ответили.
Сейчас о жестоком обращении с удерживаемыми Азербайджаном армянскими военнослужащими рассказывают вернувшиеся на родину армянские солдаты. Акоп Ованнисян — худенький парень с широкой улыбкой на лице — сразу просит не называть своего настоящего имени и предупреждает: «Если чем-то сказанным я могу навредить находящимся там парням, я бы предпочел не говорить…»
Акоп с сослуживцами попал в окружение 2 октября прошлого года в районе Суговушана (армяне называют поселок Матагис) — больше чем за месяц до подписания мирного соглашения между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым при посредничестве российского президента Владимира Путина.
Выйти из окружения не удалось — спустя 20 дней военнослужащих взяли в плен.
«Мы были уверены, что нас построят и убьют. На этот случай у нас было по гранате, чтобы взорваться, — вспоминает Акоп. — Но мы не смогли умереть по-геройски. Когда нас брали в плен, мы даже удивились, что ничего с нами не сделали. Наоборот — дали воды, угостили сигаретами. Но когда нас привезли в Баку, там прямо на выходе из машины нас начали избивать».
Сначала Акоп оказался в отделении военной полиции в азербайджанской столице.
«Камера была большая. Там стояли нары, но нас приковали наручниками к батарее — я был прикован все время. Поначалу в камере был еще один заключенный, но вскоре его увели, и я остался один. Побои продолжались четыре дня — каждые два часа, будто по графику. В туалет сходить не было возможности. Я не ел и не пил три дня, так что на 90% эта необходимость отпала».
На пятые сутки Акопа перевели в отделение Службы государственной безопасности Азербайджана. Избиения продолжились.
«Каждый день нас допрашивали и снова били, но уже сильнее, чем в военной полиции. А 29 октября нас 40 минут транспортировали в тюрьму — и всю дорогу били особенно жестоко».
На допросах следователей интересовало расположение танков и отдельно — местонахождение бункера Араика Арутюняна — президента непризнанной Нагорно-Карабахской республики.
«Но в целом они понимали: где я, а где Араик Арутюнян… откуда мне знать! Следователи нам говорили: «Мы будем вас судить и посадим на 25 лет». Мы спрашивали: «За что? Мы просто военнопленные».
Еще осенью отдельные видео с жестоким обращением с армянскими военнослужащими, захваченными в период боевых действий, начали утекать в интернет. Правозащитная организация Human Rights Watch посмотрела все эти видео, осудив происходящее и призвав Баку соблюдать международные конвенции.
«Насилию и унижениям в обращении с военнопленными не может быть оправдания, — говорит Хью Уильямсон, директор Human Rights Watch по Европе и Центральной Азии. — Международное гуманитарное право не допускает никаких исключений из обязательства ограждать военнопленных от недозволенного обращения, и власти Азербайджана должны немедленно положить этому конец».
Правозащитники также заметили, что некоторые люди, попавшие на видео, впоследствии писали своим родственникам, что с ними хорошо обращаются.
Карина Саркисян улыбаться не может. По ее ярко накрашенному лицу текут крупные слезы. Перед началом разговора она просит закурить, аккуратно смахивает пепел, вытирает слезы рукой. Она сидит на диване в кабинете своих адвокатов, которые составляют жалобу в Европейский суд по правам человека. Ее настоящее имя многим известно, но она просит его не воспроизводить — не хочет, чтобы ее историю снова вспомнили армянские СМИ. В свое время ее история обсуждалась и за пределами Армении.
Несколько месяцев назад Карина стала героиней разошедшегося в соцсетях видео, которое в очередной раз поссорило стороны конфликта.
На видео женщина, закутанная в одеяло, стоит на пороге дома, когда к ней приближаются двое военных: «Мы азербайджанские солдаты, пришли на свою родину». «Добро пожаловать к себе домой», — отвечает армянка.
В Ереване видео немедленно назвали подставным, сомневались даже, что героиня ролика в принципе существует. Но позже выяснилось, что это реальный человек.
«Когда меня взяли в плен, мне сказали: надо сообщить вашим, что ты у нас, — рассказывает женщина. — Но надо прочитать этот текст: «Добро пожаловать к себе домой». Они нашли какой-то сарай, там нашли одеяло, нацепили на меня. Я уже еле-еле стояла. Они дали мне валерьянки выпить. Хотя я подозреваю, что это не валерьянка была, потому что мне вдруг стало пофиг. Просто пофиг».
7 октября Азербайджан заявил, что «эвакуировал из зоны боевых действий продавщицу магазина в одном из сел, освобожденных азербайджанскими военными в Карабахе». Но продавщицей местного магазина Карина не была.
Незадолго до этого вместе с группой армянских военнослужащих она приехала в Джебраил. До первой войны городок был центром одного из семи азербайджанских районов, но в 1993 году азербайджанское население было вынуждено покинуть район, и фактически здесь остались лишь руины и боевые позиции армянских сил. Осенью прошлого года за эти места шли ожесточенные бои, пока 4 октября Ильхам Алиев не объявил, что город взят азербайджанцами. Взятие Джебраила стало переломным моментом в военном конфликте и дало значительное преимущество Баку.
Когда Карина Саркисян — она называет себя медсестрой — 2 октября приехала в Джебраил, бои шли полным ходом.
«Я военный человек, для меня это третья война. Когда я приехала, там было очень много раненых, очень много трупов. И надо было оказывать первую помощь, чтобы потом переправить ребят в госпиталь. Там же я умудрилась заболеть воспалением легких. И когда пришло время отходить, я поняла, что из-за своего большого веса, отеков и болезни просто не могу идти в гору». Саркисян осталась одна.
Трое суток Карина Саркисян провела в окружении. Потом выбралась на дорогу — более-менее ровную - и пошла вперед. Через несколько километров за поворотом горной тропы услышала голоса. Азербайджанцы. Женщина спряталась в овраге, и ее не заметили. Она знала, что в трех километрах от оврага располагается армянский госпиталь. По ложбинам, минуя азербайджанских военных, она добралась до нужного здания. Но там уже было пусто. Территория перешла под контроль азербайджанских сил.
Недалеко от бывшего госпиталя стоял заброшенный магазин. Всего два небольших помещения: одно — с прилавками, другое — подсобка. Карина укрылась в подсобке. Несколько раз в магазин заходили военные, забирали чай, кофе, сигареты, печенье и воду.
«Но в какой-то момент я, видимо, уснула. И они по моему храпу поняли, что в подсобке кто-то есть. Меня сначала шваброй побили. Потом, когда я сказала, что сдаюсь, они вытащили меня, схватили за волосы, начали таскать туда-сюда, рвать на мне одежду, лапать меня. И в полуголом состоянии меня метров 800 пинали. Вы себе не представляете: когда к тебе тянутся все эти вонючие руки, и ты не можешь ничего сделать», - рассказывает женщина.
Потом пришел «главный» — Ибрагим. Звания и фамилии Карина не помнит. Он запретил военным трогать женщину. После этого и было записано знаменитое видео, на котором Карина приветствует азербайджанских военных у себя дома.
Военной формы на женщине не было, и Ибрагим поверил, что она местная жительница. Карину доставили в Баку, положили в больницу на обследование, даже зафиксировали следы побоев. В больницу навестить Карину приехали какие-то женщины из азербайджанского правозащитного комитета. Пленную посадили в машину, прокатили по городу, показали набережную, накормили кутабами и пахлавой в местном кафе.
«А потом они сказали, что нужно выступить на пресс-конференции. Они дали мне текст, который нужно было прочитать. В этом тексте я обвиняла Армению в агрессии и во всех возможных грехах. А в конце должна была сказать, что мы никакой войны не хотим, а это все Пашинян дал приказ собрать мужчин и отправиться на войну», - продолжает она.
После пресс-конференции Карину доставили обратно в больницу. Вечером того же дня азербайджанцы выяснили, что женщина — не просто мирная жительница. С того момента Карину перевели в СИЗО. Начались допросы.
На одном из допросов женщина отказалась признаваться, что знакома с одним из представителей армянских спецслужб. "За это я получила оплеухи. Я их спокойно приняла, не закричала, потому что знала, что в соседних камерах сидят наши ребята".
Камера, где держали Карину, — четыре на четыре метра. Две кровати. В первый же день кровать под весом женщины провалилось, и несколько суток она спала на полу. Кормили, но «едой это назвать нельзя».
Соседкой по камере была пожилая армянская женщина, которая вздрагивала от любого шороха, а когда открывалась дверь, думала, что ее пришли убивать. Старушке повезло — ее отдали Еревану намного раньше. Карина говорит, что когда бабушку увели, она почувствовала свободу: «С ней мне было очень трудно. И так ты на нервах сидишь. А тут еще рядом с тобой кто-то все время: «Ой-ой-ой!» Ты пытаешься эту мысль отогнать, а тебе постоянно об этом напоминают».
В декабре Карину передали Армении. В родной деревне ее встретил Пушок — единственное живое существо в семейном доме. Вспомнив о любимом коте, Карина впервые улыбается.
Весь июнь в Баку продолжались судебные заседания по делам людей, которых Азербайджан называет террористами, а Армения — военнопленными. Армянский омбудсмен Арман Татоян настаивает: хотя военнослужащих задержали после подписания трехстороннего заявления, конфликт в Карабахе по международным нормам носит статус незавершенного. Соответственно, Армения будет считать своих граждан военнопленными. В Баку считают активную фазу последнего конфликта законченной, а также ссылаются на то, что международное право признает Нагорный Карабах территорией Азербайджана.
Международные организации стараются избегать термина «военнопленные» применительно к тем, кто не попал под обмен «всех на всех» после подписания соглашения, но признают, что в заключении в Азербайджане находятся и военнослужащие.
В середине июня 15 военнослужащим повезло вернуться на родину. На границе между Азербайджаном и Грузией Баку передал Еревану людей, а Ереван — карты минных полей в Нагорном Карабахе.
На этих картах — местоположение около 100 тысяч мин в Агдамском районе, который теперь контролируется Азербайджаном. Еще зимой Азербайджанское национальное агентство по разминированию (АНАМА) жаловалось на отсутствие этих карт. Не зная расположения мин, один человек может обезвреживать только 25 квадратных метров территории за день. На разминирование только в одном Агдамском районе у Азербайджана ушло бы больше 10 лет.
В начале июля Баку «в качестве гуманного шага» передал Еревану еще 15 пленных. На этот раз обменяли на карты минных полей в Физулинском и Зангиланском районах.
Обмен людей на информацию о минах бывшим пленникам и их родственникам кажется нечестным, но неизбежным путем решения проблемы.