Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունն արձագանքել է Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի Որոտան բնակավայրի մոտ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հատվածը հատած իրանական և թուրքական պետհամարանիշներով բեռնատարները ՀՀ ԱԱԾ ծառայողների կողմից ստուգելու խնդրին։
Այս ճանապարհահատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրանական բեռնատարները ստուգելու և իրանցի վարորդներից տուրքեր կորզելու միջադեպերից հետո NEWS.am–ը փորձել էր պարզել, թե մինչ օրս ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկել ՀՀ ԱԱԾ–ն ադրբեջանցիների կողմից այդ հատվածում իրանցի վարորդներին մաքսանենգ ճանապարհով բեռներ փոխանցելու հնարավոր ռիսկերը կանխելու նպատակով։ Մասնավորապես՝ հնարավոր է, որ ադրբեջանացի զինվորականները իրանցի վարորդների միջոցով Երևան տեղափոխեն թմրանյութեր կամ արգելված ապրանքներ՝ հաշվի առնելով այն, որ իրանական բեռնատարները Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածք մտնելուց հետո կրկին չեն ստուգվում։ Տեղին է հիշեցնել, որ նախկինում իրավապահ մարմինների կողմից բացահայտվել են բազմաթիվ դեպքեր, երբ Իրանի տարածքից պարսատիկով կամ այլ միջոցով Հայաստանի տարածք են փոխադրվել թմրանյութեր, և ի՞նչն է հիմա խանգարում այդ թմրանյութերի տեղափոխում իրականացվի Որոտանում շատ պարզ՝ առձեռն եղանակով։
NEWS.am–ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան ԱԱԾ–ից հայտնել են, որ մաքսանենգության դեմ պայքարի շրջանակներում ՀՀ ԱԱԾ–ն իրականացնում է «Օպերատիվ–հետախուզական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված միջոցառումներ, ինչպես նաև ՀՀ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված համապատասխան գործառույթներ»։
Ազգային անվտանգության ծառայությունը, սակայն չի հստակեցրել, թե անվտանգության մարմիններն օպերատիվ-հետախուզական ի՞նչ միջոցառումներ են իրականացնում այդ տարածքում. փաստացի իրանական բեռնատարները կրկին չեն ստուգվում։ Հույս ունենք, մեր երկրի անվտանգության գլխավոր մարմինը գնահատել է իրանական կամ թուրքական (ոչ միայն) բեռնատարների կողմից Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածք մուտք գործելու ռիսկերը՝ ապօրինի կերպով զենքի, ռազմամթերքի տեղափոխումից մինչև մաքսանենգ ճանապարհով թմրանյութերի փոխանցում։
ԱԱԾ–ն, որը լիազորված է ապահովելու Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, պետական սահմանների անձեռնմխելիությունը, տարածքային ամբողջականությունը, քաղաքացիների իրավունքները, ազատությունները և օրինական շահերը, պետք է ապահովի ոչ միայն այդ տարածքով  ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող վարորդների և ուղևորների անվտանգությունն, այլև միջոցներ ձեռնարկի Հայաստանն Իրանին կապող միջպետական ճանապարհով անցնող և ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողների հետ առնչվող օտարազգի վարորդների բեռները ստուգելու, Հայաստանի անվտանգությանը սպառնացող հնարավոր ռիսկերը կանխելու համար։

Служба национальной безопасности Армении выполняет функции, возложенные на нее законодательством страны. Об этом говорится в ответе на запрос Новости Армении – NEWS.am о проверке сотрудниками СНБ РА грузовиков с иранскими и турецкими номерными знаками, пересекшими участок в районе населенного пункта Воротан межгосударственной дороги Горис-Капан, находящегося под контролем Азербайджана.
Новости Армении – NEWS.am, в частности, попыталось выяснить, какие шаги предприняла СНБ после инцидентов, связанных с проверкой иранских грузовиков и взимания с них денег представителями ВС Азербайджана на этой дороге, с целью предотвращения возможных рисков передачи контрабандных грузов иранским водителям азербайджанцами на этом участке? В частности, могут ли азербайджанские военные, посредством иранских водителей, доставить, к примеру, в Ереван наркотики или запрещенные товары, с учетом того, что иранские грузовики после въезда на территорию, подконтрольную Азербайджану, больше не проверяются?
На письменный запрос Новости Армении – NEWS.am из СНБ РА ответили, что в рамках борьбы с контрабандой Служба национальной безопасности республики предпринимает меры, предусмотренные законом РА «Об оперативно-розыскной деятельности», а также выполняет соответствующие функции, возложенные на нее законодательством страны.
Однако, в СНБ не уточнили, какие оперативно-розыскные меры предпринимают органы безопасности на данной территории, когда фактически иранские грузовики повторно не проверяются? Надеемся, что главный орган безопасности нашей страны оценил риски въезда иранских или турецких (не только) грузовиков на территорию, находящуюся под контролем Азербайджана, - от незаконной перевозки оружия и боеприпасов до контрабанды наркотиков.