Ուղիղ մեկ տարի առաջ՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, առավոտյան ժամը 7։10-ին, Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ագրեսիա սկսեց Արցախի Հանրապետության դեմ: Միաժամանակ շփման գծի գրեթե բոլոր ուղղություններով թշնամին օդուժի, հրետանու, անօդաչուների կիրառմամբ հարձակում սկսեց՝ այդ թվում հրթիռակոծելով խաղաղ բնակավայրերը։
Մարտական գործողություններն ընթացան արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական շփման գծի որոշ հատվածներում, եւ տեւեցին 44 օր:
Թուրք–ադրբեջանական ուժերի սանձազերծած պատերազմի առաջին օրը Հայաստանում և Արցախում հայտարարվեց ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք։
Պատերազմի 44 օրերի ընթացքում Ադրբեջանը կիրառեց միջազգային իրավունքով արգելված զինատեսակներ՝ կասետային հրթիռներ, ֆոսֆորային զինամթերք, բայրաքթարներ, թիրախավորեց Արցախի և Հայաստանի քաղաքացիական բնակչությանը, ենթակառուցվածքները: Թուրքիայի օգնությամբ պատերազմից առաջ և դրա ամբողջ ընթացքում սիրիացի հազարավոր վարձկան–ահաբեկիչներ տեղափոխվեցին Ադրբեջան և ուղարկվեցին Արցախյան ռազմաճակատ։ Սիրիայի Մարդու Իրավունքների Մոնիթորինգի կենտրոնի տվյալներով՝ Լեռնային Ղարաբաղում մարտերում ներգրավված սիրիացի գրոհայինների ընդհանուր թիվը հասել է առնվազն 2350-ի, որոնցից 320-ը վերադարձել է Սիրիա՝ հրաժարվելով վճարից և մարտերին մասնակցելուց: Վարձկան ահաբեկիչների մասնակցության մասին հայտնել են նաեւ միջազգային լրատվամիջոցները, իսկ հայկական կողմը նրանցից երկուսին գերեվարել է, սակայն պատերազմի ավարտից հետո՝ հանձնել հայ գերիների դիմաց։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ստորագրվեց եռակողմ հայտարարություն, ըստ որի՝ Արցախի Հանրապետության տարածքի մեծ մասը հանձնվում է Ադրբեջանի վերահսկողությանը՝ Քարվաճառի շրջանը, Ակնայի շրջանը, Լաչինի շրջանը՝ բացառությամբ Լաչինի միջանցքի, Շուշի քաղաքը, Հադրութի շրջանի մեծ մասը, Ասկերանի և Մարտակերտի շրջանի որոշ գյուղեր, իսկ Արցախի հանրապետության մնացած տարածքի անվտանգությունն այժմ պահպանում են ռուս խաղաղապահները։
Ամբողջ պատերազմի ընթացքում Թուրքիան բացահայտ ռազմական աջակցություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին:
Աղետալի պատերազմի հետեւանքով հայկական կողմը ունեցել է, պաշտոնական տվյալով, առնվազն 4000 զոհ, կան հարյուրավոր անհետ կորածներ եւ գերիներ։

Exactly one year ago, on September 27, 2020, at 7:10am, Azerbaijan launched a large-scale military aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh). At the same time, the adversary launched an attack—using air force, artillery, drones, including shelling of peaceful settlements—in almost all directions of the line of contact.
The hostilities took place along the entire Artsakh-Azerbaijani line of contact, as well as in some parts of the Armenia-Azerbaijan border, and lasted 44 days.
On the first day of the war unleashed by the Turkish-Azerbaijani forces, martial law and a general mobilization were declared in Armenia and Artsakh.
During the 44 days of the war, Azerbaijan used weapons—i.e., cluster missiles, phosphorous weapons, and drones—that are prohibited by international law, and targeted the civilian population and infrastructure of Artsakh and Armenia.
With the help of Turkey, thousands of Syrian mercenary terrorists were transferred to Azerbaijan and then sent to the Artsakh battlefront before and during the war. According to the Syrian Observatory for Human Rights, the total number of Syrian militants involved in the fighting in Nagorno-Karabakh had reached at least 2,350, of whom 320 have returned to Syria renouncing their pay and taking part in the fighting. The participation of mercenary terrorists was also reported by the international media, and the Armenian side had captured two of them, but handed them over after the end of the war—and in exchange for Armenian captives.
On November 9, 2020, the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan signed a trilateral statement according to which most of the territory of Artsakh—i.e. the Karvachar region, Akna region, Lachin region, except for the Lachin corridor, Shushi city, most of the Hadrut region, as well as some villages in the Askeran and Martakert Regions—were handed over to Azerbaijan, and the rest of Artsakh is now guarded by Russian peacekeepers.
Throughout the war, Turkey has openly provided military assistance to Azerbaijan.
As a result of the catastrophic war, the Armenian side had—according to official data—at least 4,000 casualties, and there are hundreds of missing and captives.