Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, դեկտեմբերի 9-ին, ՀՀ արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների իրականացրած սադրանքից հետո հայկական կողմն ունի հրազենային թեթև վիրավորում ստացած երկու զինծառայող։
ՊՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նույն օրը, երեկոյան, Գեղարքունիքի մարզում ներքաղաքական խնդիրներով բողոքի ակցիա իրականացնող և Վարդենիսից մայրաքաղաք տանող ճանապարհը փակած մի խումբ քաղաքացիներ, նախօրոք տեղեկանալով, որ քիչ հետո այդ ճանապարհով անցնելու է վիրավորներից մեկին Երևանի կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ տեղափոխող մեքենան, զորամիավորման հրամանատարի տեղակալին հայտարարել են, թե խոչընդոտելու են նշված մեքենայի ընթացքը։
Այդ պատճառով մեքենան ստիպված Երևան է հասել շրջանցող ճանապարհով, ինչի հետևանքով էապես ուշացել է զինծառայողին ժամանակին և անհրաժեշտ բուժօգնության ցուցաբերումը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն անթույլատրելի է համարում տեղի ունեցածը, նաև հիշեցնում, որ զինված ուժերը դուրս են քաղաքականությունից  և 24-ժամյա ռեժիմով իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման գործառույթը։ Հայրենիքի պաշտպանության ընթացքում վիրավորում ստացած զինծառայողներին բուժօգնություն տրամադրելու գործառույթին խոչընդոտելը դուրս է բարոյական բոլոր սահմաններից՝ անկախ որևէ պատճառաբանությունից։

YEREVAN. – As we have already informed, the Armenian side has two servicemen who sustained light gunshot wounds after the provocation carried out by the Azerbaijani armed forces’ units in the eastern direction of the Republic of Armenia on December 9, the Ministry of Defense (MOD) of Armenia informed Armenian News-NEWS.am.
In the evening of the same day, a group of citizens protesting in Gegharkunik Province and blocking the road leading from Vardenis town to the capital Yerevan on domestic political issues, having learned in advance that the vehicle transporting one of the wounded to the Yerevan Central Clinical Military Hospital would pass that road soon, told the deputy commander of the military unit that they would obstruct the course of the mentioned car.
Due to that, the car had to reach Yerevan by a detour, as a result of which the rendering of timely and necessary medical assistance to the serviceman was considerably delayed.
The Ministry of Defense of Armenia considers what happened inadmissible, and also reminds that the armed forces are not involved in politics and carry out the function of ensuring Armenia's security on a 24-hour basis. Obstructing the function of providing medical assistance to servicemen wounded during the defense of the homeland is beyond all moral limits, regardless of any argumentation, the MOD added.