Քննչական կոմիտեն երեկ՝ փետրվարի 8-ին, Հայաստան վերադարձած ռազմագերիների վերաբերյալ քրեական գործ չի հարուցել, բոլորն ազատության մեջ են։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Վարդան Թադեւոսյանը։
Նա հայտնեց, որ ռազմագերիներից վեցը երեկ ազատ են արձակվել, իսկ երկուսը, որոնք ժամկետային զինծառայողներ են, տեղափոխել են ռազմական ոստիկանություն՝ հետագայում նրանց ծառայության հարցը լուծելու նպատակով։
Անդրադառնալով լարված մթնոլորտում հարցաքննությունն անցնելու լուրերին՝ Թադեւոսյանն ասաց, որ հարցաքննությունը տեւել է մոտ 7 ժամ, որի ընթացքում ռազմագերիների ծնողները հուզված են եղել.
«Շենքից դուրս է տեղի ունեցել լարվածությունը, ընդամենը մի փոքր բորբոքվել են ծնողները, հուզված են եղել։ Այն լուրերը, թե ծնողներն  ապակիներ  են կոտրել, կեղծ են։ Եթե պատրաստվել են կոտրել, դա դեռ չի նշանակում, որ կոտրել են։ Այդ լարվածությունը ոստիկանները հանդարտեցրել են»։

YEREVAN. – The Investigative Committee of Armenia has not filed a criminal case against the eight prisoners of war (POWs) who were returned to Armenia Monday [from Azerbaijan], and all of them have been released, the committee's press secretary, Vardan Tadevosyan, told Armenian News-NEWS.am.
He added that six of these POWs were released Monday, while the other two—who are conscripts—were transferred to Military Police to resolve the matter of their future military service.
Commenting in the reports that these POWs were questioned in a tense atmosphere, Tadevosyan said that their questioning had lasted for about seven hours, during which their parents were emotional.
"Tension occurred outside the [Investigative Committee] building. The parents were only slightly agitated, they were emotional. The reports that the parents broke the windows are false. If they were ready to break [the windows], it does not mean that they have [actually] broken [them]. The police calmed down that tension," Vardan Tadevosyan noted.