Եթե ​​ուզում ենք Արցախն ու Սյունիքը Սիրիայի վերածել, ապա կարող ենք խաղաղապահներ հրավիրել տարբեր երկրներից, սա, մեղմ ասած, չի բարձրացնի մեր անվտանգության մակարդակը։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Բենիամին Մաթեւոսյանը։
Նա նկատեց, որ գլոբալ առումով խաղաղության կարելի է հասնել միայն այն դեպքում, եթե երկիրն ինքնուրույն ապահովի իր անվտանգությունը։
Փորձագետը պատրանք անվանեց այն կարծիքը, որ արտասահմանյան խաղաղապահները կարող են ապահովել այլ երկրում տոտալ անվտանգությունը։
«Ո՛չ սկանդինավյան խաղաղապահները, ո՛չ ՄԱԿ-ի խաղաղապահները եւ ո՛չ որեւէ այլ խաղաղապահ ուժ չունեն տեղում որեւէ գործողություն իրականացնելու հնարավորություն։ 44-օրյա պատերազմն ապացուցեց, որ մեր տարածաշրջանում կա երկու խաղացող՝ Ռուսաստանն ու Թուրքիան։ Իսկ եթե թույլ ես տալիս, որ տարբեր երկրներից զորքեր մտնեն քո տարածք, ապա քո երկիր ես մտցնում այդ երկրների միջեւ առկա ​​հակասությունները։ Եթե ​​խոսում ենք ՆԱՏՕ-ի զորքերի մասին, ապա դրանք թուրքական զորքերն են»,-պարզաբանեց Մաթեւոսյանը։
Նա հիշեցրեց, որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Մոսկվայի եւ Անկարայի միջեւ հակասությունները Հարավային Կովկասում դրսեւորվեցին Սիրիայում, երբ հանկարծակի հրդեհ բռնկվեց Սիրիայի Հմեյմիմ ռազմաբազայում, եւ ռուսական օդատիեզերական ուժերը հարվածեցին թուրքամետ ուժերին։
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինայում իրադարձությունների սկզբից ակնհայտ դարձավ, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի հարցում կստեղծվի մի իրավիճակ, որն ունենք այսօր։
«Մինչեւ 44-օրյա պատերազմը մենք պետք է կարողանայինք չփչացնել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները եւ միաժամանակ ապահովել ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության հետ հարաբերությունների պատշաճ մակարդակ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմը ոչ կոմպետենտ գտնվեցին նման քաղաքականության իրականացման հարցում»,-նշեց քաղաքագետը։
Մաթեւոսյանը հիշեցրեց 2,6 միլիարդ եվրոյի չափով օգնություն ցուցաբերելու մասին Փաշինյանին տված Արեւմուտքի խոստման, հայտարարություններով օգնելու պատրաստակամության մասին, ընդ որում, նրանք կոչ արեցին հույսը չդնել ռազմական աջակցության վրա։
«44-օրյա պատերազմը ցույց տվեց, որ անվտանգության հարցերը կարող է կարգավորել մեր ռազմավարական դաշնակիցը՝ Ռուսաստանը»,-եզրափակեց նա։

Если мы хотим Карабах и Сюник превратить в Сирию, то можем пригласить миротворцев из разных стран, это, мягко говоря, не повысит уровень нашей безопасности. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политолог Бениамин Матевосян.
Он заметил, что в глобальном смысле слова мира можно достичь только в том случае, когда страна сама обеспечивает собственную безопасность.
Эксперт назвал иллюзией мнение о том, что иностранные миротворцы могут обеспечивать тотальную безопасность в другой стране. «Ни скандинавские миротворцы, ни миротворцы ООН, ни какие-либо другие миротворцы не имеют возможности на земле осуществлять какие-либо действия. 44-дневная война доказала, что в нашем регионе есть два игрока в лице России и Турции, которые могут вести здесь боевые действия. А если ты позволишь войскам из разных стран вступить на твою территорию, то ты вводишь в свою страну существующие между этими странами противоречия. Если говорить о натовских войсках, то это турецкие войска», – пояснил Матевосян.
Он напомнил, что во время 44-дневной войны противоречия на Южном Кавказе между Москвой и Анкарой проявились в Сирии, когда на военной базе в Хмеймим в Сирии вдруг разгорелся пожар, а ВКС России наносили удары по протурецким силам.
По его словам, с началом событий на Украине стало очевидно, что в вопросе МГ ОБСЕ возникнет та ситуация, которая есть сегодня.
Он подчеркнул, что когда на фоне глобального конфликта власти Армении все сторонам говорят да, надеясь, что удастся улизнуть, это создает серьезные проблемы для Армении и Карабаха в сфере безопасности. «До 44-дневной мы должны были суметь не испортить отношения с Россией и одновременно обеспечить должный уровень отношений с США и Европейским союзом. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и его команда оказались некомпетентными в деле реализации такой политики. В условиях, когда они всем сказали да, непонятно, как они собираются все это обеспечивать», – отметил политолог.
Матевосян напомнил о заверении Запада Пашиняну об оказании помощи на 2,6 млрд. евро, о готовности помочь заявлениями, призывая при этом не возлагать надежд на военную поддержку.
«44-дневная война показала, что здесь на земле вопросы безопасности может урегулировать наш стратегический союзник – Россия», – заключил он.