Մենք՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի անդամներս, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակի եւ դրա հիման վրա մեր Կազմակերպության ստեղծման 20-ամյակի կապակցությամբ հայտարարում ենք, որ մեր ընտրությունը միավորման օգտին է։ Այս մասին ասված է ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարների հայտարարության մեջ։
«1992 թվականին կնքված պայմանագիրը կատարում է իր հիմնական խնդիրը, այն է՝ ապահովել մասնակից պետությունների անվտանգությունն ու կայունությունը, տարածքային ամբողջականությունը եւ ինքնիշխանությունը։ Կազմակերպության ամրապնդման եւ ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակին հարմարեցնելու մեր ջանքերը հնարավորություն են տվել ակտիվացնել ռազմաքաղաքական համագործակցությունը եւ ձեւավորել հավաքական անվտանգության եւ մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին հակազդելու արդյունավետ համակարգ։
2002 թ․ ստեղծված ՀԱՊԿ-ը անդամ երկրների համագործակցությունը բարձրացրել է դաշնակցային հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի, կուտակել է զգալի ներուժ՝ դիմակայելու ժամանակակից մարտահրավերների եւ սպառնալիքների լայն շրջանակի եւ դարձել խաղաղության եւ կայունության կարեւոր գործոն։
Կազմակերպության կառուցվածքը բարելավվում է, նրա գործունեության շրջանակն ընդլայնվում է բոլոր հիմնական ոլորտներում՝ ներառյալ արտաքին քաղաքականության համակարգումը, ռազմական եւ ռազմատնտեսական համագործակցությունը, ճգնաժամին արձագանքելը, խաղաղապահությունը, միջազգային ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության դեմ պայքարը, տեղեկատվության եւ կենսաբանական անվտանգության ապահովումը, կազմակերպված անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարը, ներառյալ թմրամիջոցների եւ հոգեմետ նյութերի եւ դրանց պրեկուրսորների ապօրինի արտադրությունն ու ապօրինի շրջանառությունը, զենքի ապօրինի շրջանառությունը, հանցավոր գործունեությունից ստացված եկամուտների օրինականացումը (լվացումը), անօրինական միգրացիան:
Ունենալով համապատասխան ներուժ՝ ապահովելու անդամ պետությունների անվտանգությունն ու կայունությունը, Կազմակերպությունը հաստատակամորեն ելնում է այն փաստից, որ գոյություն չունի միջազգային խնդիրների քաղաքական եւ դիվանագիտական միջոցներով լուծելու այլընտրանք եւ առաջնահերթություն է տալիս խնդրի համակարգված մոտեցումների մշակմանը։
Ղազախստանի Հանրապետությունում ՀԱՊԿ խաղաղապահ գործողությունը, որն անցկացվել է 2022 թ. հունվարին, հաստատեց Հավաքական ուժերի պատրաստակամությունը՝ արդյունավետ լուծելու անդամ երկրների անվտանգության ապահովման խնդիրները, եւ միջազգային հանրությանը ցույց տվեց Կազմակերպության՝ օպերատիվ կերպով առաքելություն տեղակայելու եւ ավարտին հասցնելու կարողությունը։
Մենք գոհ ենք միջազգային ասպարեզում մեր ընդլայնվող փոխգործակցությունից եւ համաշխարհային ու տարածաշրջանային օրակարգի հիմնական կետերի շուրջ արտաքին քաղաքականության համակարգման մակարդակից։ Մենք պատրաստ ենք խորացնել համագործակցությունը ՄԱԿ-ի, այլ շահագրգիռ միջազգային եւ տարածաշրջանային կազմակերպությունների եւ պետությունների հետ։
Մտահոգություն է առաջացնում իրավիճակը Աֆղանստանում եւ ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին այլ սահմաններում Այդ կապակցությամբ մենք մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնում՝ ապահովելու Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության պատասխանատվության գոտու սահմանների անվտանգությունը։
Մեզ լրջորեն անհանգստացնում է միտումը, երբ ճգնաժամային իրավիճակներին միջամտելու համար ուժ է կիրառվում, երբ անտեսվում են համընդհանուր ճանաչված միջազգային իրավական նորմերը եւ սկզբունքները, երբ խախտելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության խախտմամբ ուժ կամ ուժի կիրառման սպառնալիք է գործադրվում հակամարտությունները լուծելու համար։
Մեզ անհանգստացնում է միջազգային իրավունքի ընդհանուր ճանաչված նորմերի եւ սկզբունքների ընտրովի կիրառումը, միջազգայնորեն ճանաչված բանակցային ձեւաչափերի անտեղյակությունը, ինքնիշխան պետությունների օրինական շահերը հաշվի չառնելու ցանկությունը, միջամտությունը նրանց ներքին գործերին, միակողմանի պատժամիջոցների եւ սահմանափակումների կիրառումը:
Գիտակցելով Եվրասիական տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն ապահովելու մեր պատասխանատվությունը՝ մենք ընդգծում ենք մայրցամաքում լարվածության նվազեցման կարեւորությունը եւ վերահաստատում ենք Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ գործնական համագործակցություն հաստատելու մեր պատրաստակամությունը։
Մենք խստորեն դատապարտում ենք նացիստական ագրեսիային հակազդելու մեր ընդհանուր ներդրման հետ կապված պատմական իրադարձությունները կեղծելու ցանկացած փորձ։ Միասին մենք կշարունակենք ընդդիմանալ նացիզմը փառաբանելու եւ նեոնացիզմի տարածման, ինչպես նաեւ ռասիզմի եւ այլատյացության ցանկացած փորձի։ Մենք հարգում ենք Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակ զոհված նախնիների հիշատակը։
Մենք մեր լուրջ մտահոգությունն ենք հայտնում նացիզմի դեմ հաղթանակի հետ կապված խորհրդանիշները օրենսդրական մակարդակով արգելելու փորձերի առնչությամբ։
Մեր անցած ճանապարհը, որի արդյունքում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը ձեռք է բերել նոր որակ, դարձել միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության հեղինակավոր կառույց, թույլ է տալիս վստահորեն նայել ապագային։
Կատարելով այս հայտարարությունը՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 30-ամյակի եւ ՀԱՊԿ-ի 20-ամյակի կապակցությամբ՝ մենք հաստատում ենք, որ կազմակերպությունը հետեւողականորեն ապահովելու է իր անդամ երկրների անվտանգությունը, ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը, աշխատելու է ամրապնդել գլոբալ եւ տարածաշրջանային անվտանգությունը: Եվ միջազգային խնդիրների արդարացի լուծում՝ միջազգային իրավունքի համընդհանուր ճանաչված նորմերի եւ սկզբունքների հիման վրա»։

Мы, члены Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности, в связи с 30-летием подписания Договора о коллективной безопасности и 20-летием учреждения на его основе нашей Организации заявляем, что сделанный нами выбор в пользу объединения усилий по поддержанию мира и безопасности на евразийском пространстве выдержал испытание временем. Об этом говорится в заявлении лидеров стран ОДКБ.
«Договор, заключенный в 1992 году, выполняет свою главную задачу по обеспечению безопасности и стабильности, территориальной целостности и суверенитета участвующих в нем государств. Предпринятые нами усилия по укреплению Организации и ее адаптации к современной геополитической ситуации позволили активизировать военно-политическое взаимодействие и сформировать эффективную систему коллективной безопасности и противодействия вызовам и угрозам.
ОДКБ, созданная в 2002 году, подняла сотрудничество государств-членов на качественно новый уровень союзнических отношений, накопила значительный потенциал для противодействия широкому спектру современных вызовов и угроз, превратилась в важный фактор мира и стабильности на евро-азиатском пространстве.
Продолжается совершенствование структуры Организации, расширяется спектр ее деятельности по всем основным направлениям, включая внешнеполитическую координацию, военное и военно экономическое сотрудничество, кризисное реагирование, миротворчество, парламентское измерение, борьбу с международным терроризмом и экстремизмом, обеспечение информационной и биологической безопасности, противодействие организованной транснациональной преступности, в том числе незаконному производству и обороту наркотических средств и психотропных веществ и их прекурсоров, незаконному обороту оружия, легализации (отмыванию) доходов, полученных от преступной деятельности, нелегальной миграции.
Располагая соответствующим потенциалом для обеспечения безопасности и стабильности государств-членов, Организация твердо исходит из безальтернативности решения существующих международных проблем политико-дипломатическими средствами и уделяет приоритетное внимание выработке скоординированных подходов к проблематике оздоровления международной обстановки, противодействия вызовам и угрозам, с которыми приходится сталкиваться государствам – членам ОДКБ.
Проведенная в январе 2022 года миротворческая операция ОДКБ в Республике Казахстан подтвердила готовность Коллективных сил эффективно решать задачи по обеспечению безопасности государств-членов и продемонстрировала международному сообществу дееспособность Организации к оперативному развертыванию и завершению миссии, тем самым проявив высокий статус ОДКБ в системе международных и региональных организаций.
Удовлетворены нашим расширяющимся взаимодействием на международной арене и уровнем внешнеполитической координации по основным пунктам глобальной и региональной повестки дня. Готовы к углублению сотрудничества с Организацией Объединенных Наций, другими заинтересованными международными и региональными организациями и государствами.
За период, прошедший с момента подписания Договора, международные отношения в условиях разобщенности мирового сообщества все чаще характеризуются обострением напряженности.
Вызывает озабоченность ситуация в Афганистане и на других внешних границах государств – членов ОДКБ. В связи с этим выражаем готовность обеспечить безопасность рубежей зоны ответственности Организации Договора о коллективной безопасности.
Серьезно обеспокоены тенденцией к силовому вмешательству в кризисные ситуации в обход общепризнанных международно-правовых норм и принципов, использованием силы или угрозой применения силы для решения конфликтов в нарушение Устава ООН.
Озабочены селективным применением общепризнанных норм и принципов международного права, игнорированием международно признанных переговорных форматов, нежеланием считаться с законными интересами суверенных государств, вмешательством в их внутренние дела, применением односторонних санкций и ограничений в нарушение прерогатив СБ ООН, проявлениями двойных стандартов, ненависти и нетерпимости.
Осознавая свою ответственность за обеспечение прочного мира в евразийском регионе, подчеркиваем важность снижения напряженности на континенте и подтверждаем готовность налаживать практическое взаимодействие с Организацией Североатлантического договора.
Решительно осуждаем любые попытки фальсификации исторических событий, связанных с нашим общим вкладом в противодействие нацистской агрессии. Совместными усилиями будем продолжать противодействовать любым попыткам героизации нацизма и распространения неонацизма, а также расизма и ксенофобии. Чтим память предков, погибших в годы Великой Отечественной войны, осуждаем проявления «войны» с памятниками в честь борцов с нацизмом, обеления участников нацистского движения и их пособников. Выражаем серьезную озабоченность в связи с попытками запретить на законодательном уровне символику, ассоциируемую с Победой над нацизмом. Подчеркиваем, что факты изгнания и истребления нацистами и их пособниками мирного населения СССР, установленные в Приговоре Международного военного трибунала в Нюрнберге, должны расцениваться как геноцид народов Советского Союза.
Пройденный нами путь, в результате которого Организация Договора о коллективной безопасности приобрела новое качество, стала авторитетной структурой международной и региональной безопасности, позволяет с уверенностью смотреть в будущее.
Выступая с настоящим Заявлением в связи с 30-летием Договора о коллективной безопасности и 20-летием ОДКБ, подтверждаем, что Организация будет последовательно обеспечивать безопасность, суверенитет и территориальную целостность ее государств-членов, работать над укреплением глобальной и региональной безопасности, справедливым урегулированием международных проблем на основе общепризнанных норм и принципов международного права».