Իրանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խատիբզադեն նախազգուշացրել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) հեղինակությունը խաթարելու եւ թուլացնելու փորձեր չանել, հայտնում է Mehr-ը։
«Որպես ՄԶՉՊ-ի (Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագիր - խմբ.) սկզբնական կողմերից մեկը՝ Իրանը կոչ է անում բոլորին զգուշանալ ԱԷՄԳ-ի վստահության հետագա խաթարումից:
Ոչ ոք չի կարող լռել թաքնված միջուկային զենք ստեղծելու Իսրայելի ծրագրի մասին, հետո հայտարարել անաչառություն մասին եւ խոսել Իրանի խաղաղ միջուկային գործունեության մասին»,- գրել է Խատիբզադեն Twitter-ում:
Լրատվական գործակալությունը նշում է, որ Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը նկատի է ունեցել Իսրայել ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրենի կատարած այցը եւ վարչապետ Նաֆթալի Բենեթի հետ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները՝ հաջորդ շաբաթ ԱԷՄԳ-ի Կառավարիչների խորհրդի նիստից առաջ։
Բացի այդ, նրա խոսքերը հնչել են այն բանից հետո, երբ հինգշաբթի օրը ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը սերտորեն կհամագործակցի իր դաշնակիցների եւ գործընկերների, ինչպես նաեւ ԱԷՄԳ-ի խորհրդի հետ՝ այս շաբաթվա Կառավարիչների խորհրդի նիստում հակաիրանական բանաձեւի ընդունման հասնելու համար:

Iranian Foreign Ministry spokesman Saeed Khatibzadeh has warned against trying to tarnish the image of the International Atomic Energy Agency (IAEA), Mehr reported.
As a party to the IAEA (Nuclear Non-Proliferation Treaty), Iran urges everyone to beware of further breach of IAEA confidence.
No one can remain silent about Israel's plan to build a hidden nuclear weapon, then declare impartiality and talk about Iran's peaceful nuclear activities, Khatibzadeh wrote on Twitter.
The news agency says that the official representative of the Iranian Foreign Ministry meant the visit of the IAEA Director General to Israel and the talks with Prime Minister Naftali Bennett on Iran's nuclear program before the meeting of the IAEA Board of Governors next week.
He was speaking after the US State Department announced on Thursday that the United States would work closely with its allies and partners, as well as the IAEA Board, to reach an anti-Iran resolution at this week's Governing Council meeting.