ԵՄ-ն պետք է շատ լրջորեն դիտարկի Թուրքիայի դեմ տնտեսական միջոցների եւ պատժամիջոցների հարցը։ Այս մասին Kathimerini-ին տված հարցազրույցում ասել է Գերմանիայի «Կանաչներ» կուսակցության ներկայացուցիչ Յուրգեն Տրիտինը։
Երկրի իշխող կուսակցություններից մեկի ազդեցիկ պաշտոնյան ընդգծել է, թե Արեւմուտքը պետք է հասկացնի Թուրքիային, որ նրան «պետք են» Եվրոպան եւ ՆԱՏՕ-ն, որոնց շահերին նա «պարբերաբար հարվածում է»։
«Թուրքիան պարբերաբար հարվածում է ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի ընդհանուր շահերին։ Այն խափանում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների քաղաքականությունը, խախտում է միջազգային իրավունքը Սիրիայում, խոչընդոտում է Լիբիային զենքի մատակարարման ՄԱԿ-ի էմբարգոյի վերահսկմանը եւ խախտում է ՆԱՏՕ-ի դաշնակից եւ ԵՄ անդամ Հունաստանի ինքնիշխան իրավունքները: Նախագահ Էրդողանը մտահոգված է բացառապես իր ներքաղաքական առավելություններով եւ անտեսում է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի շահերը։ Սակայն, քանի որ ՆԱՏՕ-ում չկան պատժամիջոցների մեխանիզմներ, եւ անհնար է անդամին բացառել դաշինքից, ԵՄ-ն պետք է շատ լրջորեն դիտարկի Թուրքիայի դեմ տնտեսական միջոցների եւ պատժամիջոցների հարցը։ Թուրքիային անհրաժեշտ է եվրոպական շուկան եւ դաշինքը ՆԱՏՕ-ի հետ։ Նրան պետք է շատ հստակ հասկացնել դա»,- նշել է նա:

The EU should very seriously consider adopting economic measures and sanctions against Turkey, Jürgen Trittin, a representative of the German Green Party told Khatimerini.
An influential official in one of the country's ruling parties stresses that the West needs to make Turkey understand that it needs Europe and NATO, whose interests it regularly undermines.
"Turkey regularly undermines the common interests of the EU and NATO. It undermines the sanctions policy against Russia, acts against international law in Syria, prevents the control of the UN arms embargo against Libya and violates the sovereign rights of Greece, a NATO ally and EU member. President Erdogan is solely concerned with his domestic political advantage and ignores Alliance interests. However, since there are no sanction mechanisms within NATO, nor is it possible to expel a member, the EU must very seriously consider taking economic measures and sanctioning Turkey. Turkey needs the European market and it needs the alliance with NATO. This must be made very clear to it," he said.