Ռազմական բախումները, տարածքային վեճերը եւ քաղաքացիական անկարգությունները ստվեր են գցում Հարավային Կովկասի՝ Եվրոպայի հարեւանության մի մասի վրա, որտեղ ԵՄ-ի համար վտանգված է ավելին, քան երբեւէ՝ 1991 թվականին Խորհրդային Միության փլուզումից հետո: Թեեւ պատերազմն Ուկրաինայում եվրոպացիների ուշադրության կենտրոնում է, Հարավային Կովկասը մի տարածաշրջան է, որտեղ ԵՄ-ի շահերը Չինաստանի, Իրանի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի եւ այլ տերությունների շահերի հետ բախման ռիսկի տակ են, գրում է Financial Times-ը։
Ստորեւ ներկայացնում ենք վերոնշյալ հոդվածը՝ որոշ կրճատումներով.
Երկուշաբթի օրը ԵՄ-ն կոչ է արել հետաքննել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վերսկսված բախումների ժամանակ հնարավոր ռազմական հանցագործությունները։ Այս միջամտությունը լավագույնս ընկալվում է որպես ԵՄ միջազգային դերի մասին որոշ մտորումների բովանդակությունն ավելացնելու փորձ, որը ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը հրապարակել էր մարտին՝ ուկրաինական պատերազմից մեկ ամիս անց:
Բորելը պնդում էր, որ 1945 թվականից հետո եվրոպական ինտեգրման սկզբնաղբյուրը կայանում է նրանում, որ «հրաժարվում է ուժային քաղաքականությունից... եվրոպական նախագծին հաջողվել է քաղաքական խնդիրները վերածել տեխնոկրատականի»: Այժմ, նա մատնանշել է, որ եթե ԵՄ-ն վտանգավոր աշխարհում ականատես չլինի, նա պետք է հասկանա, որ «պատմության եւ համաշխարհային քաղաքականության ներկա փուլը մեզանից պահանջում է մտածել եւ գործել ուժի տեսանկյունից»:
Բորելի գործողությունների կոչը հատկապես վերաբերում է ԵՄ-ի հարավային եւ արեւելյան սահմաններին եւ դրանից դուրս գտնվող տարածաշրջաններին: Քաոսը տարածվում է հետխորհրդային տարածքում. անցյալ ամիս մարտեր են սկսվել Տաջիկստանի եւ Ղրղզստանի միջեւ։ Հունվարին բռնություններ են բռնկվել Ղազախստանում, իսկ հուլիսին բողոքի ցույցեր՝ Ուզբեկստանում։
ԵՄ-ի տեսանկյունից ամենամտահոգիչ թեժ կետերից մեկը Հարավային Կովկասն է, որը ներառում է նախկին խորհրդային հանրապետությունները՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Վրաստանը։
Խնդիրն ունի երեք ասպեկտ. զինված բախումներ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, ԵՄ-ի հետաքրքրությունը Ադրբեջանի նկատմամբ՝ որպես էներգակիրների մատակարար, քանի որ Եվրոպան նվազեցնում է իր կախվածությունը ռուսական գազից. եւ Վրաստանի անկայուն ճանապարհը դեպի ԵՄ ինտեգրում:
Հայաստան եւ Ադրբեջան
Երբ 1990-ականներին երկու պետությունները պատերազմ սկսեցին Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի տարածքի համար, սպանվեց մոտ 30 հազար մարդ։ Հազարավոր մարդիկ զոհվեցին, երբ մարտերը վերսկսվեցին 2020 թվականին։ Ամեն անգամ ԵՄ-ն մի կողմ է կանգնել։ Նրա «Արեւելյան գործընկերություն» նախաձեռնությունը, որը մեկնարկել էր 2009 թվականին՝ Հայաստանին, Ադրբեջանին, Բելառուսին, Վրաստանին, Մոլդովային եւ Ուկրաինային ԵՄ ուղեծիր բերելու համար, չի կարողացել փոփոխություն մտցնել:
Այնուամենայնիվ, վերջին երկու տարիների ընթացքում ԵՄ-ն դարձել է «արեւմտյան խաղացողների դիվանագիտական ​​առաջատարը»՝ փորձելով թուլացնել լարվածությունը, ըստ Միջազգային ճգնաժամային խմբի:
ԵՄ-ն չորս անգամ ընդունել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին 2020 թվականի նոյեմբերից այս տարվա օգոստոս ընկած ժամանակահատվախում։ Հինգշաբթի օրը Պրահայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին հանդիպմանը, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել են, որ ԵՄ քաղաքացիական վստահության ամրապնդման առաքելությունը պետք է այցելի տարածաշրջան:
Թոմաս դե Վաալը, Carnegie Europe վերլուծական կենտրոնի հոդվածում, պնդում է որ ավելի վաղ ԵՄ միջնորդությամբ անցկացված բանակցությունները «մեծ առաջընթաց» են գրանցել այնպիսի զգայուն հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են տրանսպորտային ուղիները: Այնուամենայնիվ, անցյալ ամիս նոր մարտերի բռնկումը հուշում է, որ ԵՄ-ի ազդեցությունը սահմանափակ է՝ հատկապես Ադրբեջանի վրա, որը ներկայումս գլխավորում է հակամարտությունը, եւ որի հարձակումները մի քանի շաբաթ առաջ տարածվել են Լեռնային Ղարաբաղից եւ հարակից տարածքներից՝ դեպի Հայաստան Հանրապետություն:
Այնուամենայնիվ, Ռուսաստանի անհանգստությունը Ուկրաինայում ձախողված ռազմական արշավի վերաբերյալ նշանակում է, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունում ԵՄ-ն հնարավորություն ունի ավելի ակտիվ դեր խաղալ նույն երեւակայությամբ, ինչի մասին Բորելը գրել էր մարտին:
Ռուսաստանը միջնորդել է 2020 թվականին՝ զինադադար հաստատելու հարցում եւ խաղաղապահ ուժեր ուղարկել։ Այն ավանդաբար ավելի մոտ է եղել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ Հայաստանին, քան անդամ չհանդիսացող Ադրբեջանին։ Սակայն անցած ամիս բախումներից հետո Մոսկվան հրաժարվել է արձագանքել հայկական օգնության կոչերին՝ մեծ անհանգստություն առաջացնելով Երեւանում։
Որպեսզի ԵՄ-ն ցույց տա իր «աշխարհաքաղաքական հասունացումը», ինչպես ասում է Արտաքին հարաբերությունների եվրոպական խորհրդի անդամ Մարի Դյումուլենը, նա նախ պետք է ձգտի կարգավորման, որը կճանաչի Ադրբեջանի վերահսկողությունը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ, սակայն երաշխավորի հայ բնակչության իրավունքները: Բայց կարո՞ղ է արդյոք ԵՄ-ն լինել ազնիվ միջնորդ, երբ այդքան կարեւորում է Ադրբեջանի հետ էներգետիկ կապերի աճը:
ԵՄ եւ Ադրբեջանական էներգետիկա
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը հուլիսին այցելել էր Բաքու եւ համաձայնագիր ստորագրել՝ մինչեւ 2027 թվականը ադրբեջանական գազի արտահանումը Եվրոպա մինչեւ 20 միլիարդ խորանարդ մետր ավելացնել վերաբերյալ:
Դա չի փոխի խաղի կանոնները. 2021 թվականին Ադրբեջանին բաժին է ընկել ԵՄ-ի ընդհանուր 350 միլիարդ խորանարդ մետր գազի ներմուծման 2 տոկոսից մի փոքր ավելին: Ռուսաստանին բաժին է ընկել 45 տոկոսը։ ԵՄ երկրների համար Ալժիրը, Նորվեգիան, Քաթարը, ԱՄՆ-ը եւ գուցե Իրանը նույնպես մի օր կդառնան ավելի կարեւոր մատակարար, քան Ադրբեջանը։
Այնուամենայնիվ, գազի յուրաքանչյուր լրացուցիչ չափաբաժին հաշվարկվում է: Երկու հարց կա. առաջինն այն է, արդյոք ԵՄ-ն պատրաստ է մի կողմ դնել մարդու իրավունքների եւ կոռուպցիայի խնդիրներն Ադրբեջանում՝ հանուն էներգիայի: Արեւմտյան երկրներն արդեն դա անում են, ասենք, Սաուդյան Արաբիայի նկատմամբ։
Երկրորդ հարցն այն է, արդյոք Ադրբեջանի հետ ԵՄ հարաբերությունների խորացումը Բաքվին տալիս է այնքան լծակներ, որ Հայաստանի հետ վեճի հավասարակշռված կարգավորման որոնումները դառնան անպտուղ։ Եվրոպացիների համար, իհարկե, հեշտ չի լինի։
Վրաստան
Հունիսին ԵՄ առաջնորդները որպես անդամության թեկնածուներ ընդունել են Մոլդովային եւ Ուկրաինային, սակայն ոչ Վրաստանին։ Պատճառներից մեկը Վրաստանի նահանջն էր ժողովրդավարությունից. ԵՄ-ն ցանկանում է առաջընթաց տեսնել դատաիրավական անկախության, ԶԼՄ-ների ոլորտում բարեփոխումների, խորը բեւեռացված քաղաքական համակարգի եւ տնտեսության «ապաօլիգարխացման» հարցում:
Մյուս պատճառը Ռուսաստանի հետ Վրաստանի հարաբերությունների վերաբերյալ անհանգստությունն էր։ ԵՄ-ի կասկածներն ընդգծվել են անցած ամիս տեղի ունեցած տարօրինակ միջադեպով, երբ Iran Air Cargo երեք ինքնաթիռներ, որոնք, ենթադրաբար, անօդաչու թռչող սարքեր էին տեղափոխում Ռուսաստան, թռել են Վրաստանի օդային տարածքով:
ԵՄ-ն պետք է զգույշ գործի Վրաստանում. բնակչության մեծ մասը խիստ արեւմտամետ է, եւ հունիսին՝ Վրաստանը որպես անդամակցության պաշտոնական թեկնածու չառաջադրելու ԵՄ որոշման ֆոնին հակակառավարական ցույցերի մասնակիցները ողողել են Թբիլիսիի փողոցները:
Սակայն իրականությունն այն է, որ ԵՄ-ի եւ Վրաստանի հարաբերությունները երկար տարիներ վատ վիճակում են՝ հիմնականում 2012 թվականից իշխանության ղեկին գտնվող «Վրացական երազանք» կուսակցության անվստահելի պահվածքի պատճառով։
Բորել․ Պետք է խուսափել Չինաստանի, Ռուսաստանի և գլոբալ Հարավի որոշ մասերի դաշինքից
Նա խոստովանել է, որ ինքը «գլոբալ հարավ» եզրույթի երկրպագու չէ, բայց կա մի կազմակերպություն, որը «իրեն  արևմտյան մոդելների այլընտրանքի մաս է համարում»
Հացահատիկի ներկրման շուրջ տարաձայնությունները չեն ազդի Վարշավայի և Կիևի հարաբերությունների վրա. Լեհաստանի նախագահ
Անցյալ շաբաթ Լեհաստանը որոշեց երկարաձգել ուկրաինական հացահատիկի ներկրման արգելքը...
Ակնկալվում է, որ Ուկրաինայի պատերազմը մեծ ազդեցություն կունենա եվրոպական երկրների տնտեսությունների վրա
Եվրոպան տեսել է էներգակիրների գների աճ, ֆինանսական շուկաներում ցնցումներ...
Ուկրաինայի զինված ուժերը հրթիռային հարված են հասցրել Սևծովյան նավատորմի շտաբին
Զոհերի մասին տեղեկությունները ճշտվում են...
Ուկրաինան ԱՄՆ-ի հետ միասին զենք կարտադրի. Զելենսկի
Միացյալ Նահանգների հետ պաշտպանական արդյունաբերության համատեղ արտադրությունը «պատմական իրադարձություն է»...
Ուկրաինան համագործակցության հուշագրեր է ստորագրել ԱՄՆ պաշտպանական արդյունաբերական խմբերի հետ
Ինչպես նշվում է մամուլի ծառայությունում, ակնկալվում է, որ այն կնպաստի «ուկրաինական կողմի և ամերիկյան...

Military clashes, territorial disputes and civil unrest are overshadowing the South Caucasus, part of a neighborhood with Europe where the EU has more at stake than at any time since the collapse of the Soviet Union in 1991. While the war in Ukraine is at the center of European attention, the South Caucasus is a region where EU interests risk clashing with those of China, Iran, Russia, Turkey and other powers, the Financial Times wrote.
On Monday, the EU called for an investigation into possible war crimes committed during the renewed clashes between Armenia and Azerbaijan. This intervention is best understood as an attempt to add substance to some of the reflections on the EU's international role that EU diplomatic chief Josep Borrel published in March, a month after the war in Ukrainee
Borrell argued that the origins of European integration after 1945 lay in the rejection of power politics. The European project has succeeded in transforming political problems into technocratic ones. Now, he noted, if the EU wants not to be a bystander in a dangerous world, it must understand that "the current stage in history and global politics demands that we think and act in terms of force.
Borrell's call to action applies in particular to regions on the EU's southern and eastern borders and beyond. Chaos is spreading across the post-Soviet space. Fighting broke out between Tajikistan and Kyrgyzstan last month. In January, violence erupted in Kazakhstan, and in July, protests swept through Uzbekistan.
From the EU's perspective, one of the most troubling hot spots is the South Caucasus, which includes the former Soviet republics of Armenia, Azerbaijan and Georgia.
The problem has three aspects: armed clashes between Armenia and Azerbaijan; EU interest in Azerbaijan as an energy supplier, as Europe reduces its dependence on Russian gas; and Georgia's unsustainable path to EU integration.
Armenia and Azerbaijan
When the two countries went to war in the 1990s over the disputed territory of Nagorno-Karabakh, some 30,000 people were killed. Thousands more died when fighting resumed in 2020. Each time, the EU remained on the sidelines. Its Eastern Partnership initiative, launched in 2009 and designed to bring Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine into the EU orbit, proved incapable of making a difference.
Over the past two years, however, the EU has become the diplomatic leader among Western players in trying to reduce tensions, according to the International Crisis Group.
The EU hosted the leaders of Armenia and Azerbaijan four times between November 2020 and August this year. At the inaugural meeting of the European Political Community in Prague on Thursday, the fifth EU-sponsored meeting, the leaders of Armenia and Azerbaijan agreed that an EU civilian confidence-building mission should visit the region.
Thomas de Waal argues in an article for the Carnegie Europe think tank that earlier EU-mediated talks had made great progress on sensitive issues such as transport routes. But the outbreak of new hostilities last month suggests that the EU's influence is limited - especially on Azerbaijan, which now holds the upper hand in the conflict and whose attacks a few weeks ago spread beyond Nagorno-Karabakh and the surrounding areas to Armenia itself.
Nevertheless, Russian concerns about the failed military campaign in Ukraine mean that the EU has a chance to play a more active role in the Armenian-Azerbaijani conflict, in the same spirit that Borrell wrote about in March.
Russia brokered a cease-fire for 2020 and sent a peacekeeping force. It has traditionally been closer to Armenia, which is a member of the Collective Security Treaty Organization, than to Azerbaijan, which is not. But after clashes erupted last month, Moscow refused to respond to Armenian calls for help, much to Yerevan's dismay.
For the EU to demonstrate its "geopolitical maturation," as Marie Dumoulin of the European Council on Foreign Relations put it, it must first seek a settlement that recognizes Azerbaijan's control over Nagorno-Karabakh but guarantees the rights of the Armenian population. But can the EU be an honest broker when it attaches such importance to its growing energy ties with Azerbaijan?
The EU and Azerbaijani energy
Ursula von der Leyen, President of the European Commission, visited Baku in July and signed an agreement to increase Azerbaijan's gas exports to Europe to around 20 billion cubic meters by 2027 from 8 billion last year.
This will not change the rules of the game. In 2021, Azerbaijan accounted for just over 2 percent of the EU's total gas imports of 350 billion cubic meters. Russia accounted for 45 percent. For the EU, Algeria, Norway, Qatar, the U.S. and possibly Iran will also someday become a more important supplier than Azerbaijan.
Nevertheless, every additional portion of gas matters. Two questions arise. One is whether the EU is willing to put aside uncomfortable human rights and corruption issues in Azerbaijan in exchange for energy. Western countries are already doing this with respect to, say, Saudi Arabia.
The second question is whether deepening EU relations with Azerbaijan gives Baku so much leverage that the search for a balanced settlement of the dispute with Armenia becomes fruitless. It will certainly not be easy for the Europeans.
Georgia
In June, EU leaders accepted Moldova and Ukraine as candidates for membership, but not Georgia. One reason was Georgia's backsliding on democracy - the EU wants to see progress on judicial independence, media reform, a deeply polarized political system and the de-oligarchization of the economy - a hint of Bidzina Ivanishvili, the billionaire founder of the ruling Georgian Dream party.
Another reason was concern about Georgia's relations with Russia, which the Georgian Dream values. The EU's doubts were underscored by a curious incident last month when three Iran Air Cargo planes allegedly carrying drones to Russia flew through Georgian airspace.
The EU should proceed with caution in Georgia. Much of the population is resolutely pro-Western, and anti-government demonstrators filled the streets of Tbilisi in June after the EU decided not to nominate Georgia as a formal candidate for membership.
The reality, however, is that EU-Georgian relations have been in bad shape for years, largely due to the unreliable behavior of the Georgian Dream, which has ruled since 2012.
As in the case of the Armenian-Azerbaijani conflict, Georgia will be a test of Borrell's ambition to turn the EU into a body with not only economic but also political power.