Ռազմական բախումները, տարածքային վեճերը եւ քաղաքացիական անկարգությունները ստվեր են գցում Հարավային Կովկասի՝ Եվրոպայի հարեւանության մի մասի վրա, որտեղ ԵՄ-ի համար վտանգված է ավելին, քան երբեւէ՝ 1991 թվականին Խորհրդային Միության փլուզումից հետո: Թեեւ պատերազմն Ուկրաինայում եվրոպացիների ուշադրության կենտրոնում է, Հարավային Կովկասը մի տարածաշրջան է, որտեղ ԵՄ-ի շահերը Չինաստանի, Իրանի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի եւ այլ տերությունների շահերի հետ բախման ռիսկի տակ են, գրում է Financial Times-ը։
Ստորեւ ներկայացնում ենք վերոնշյալ հոդվածը՝ որոշ կրճատումներով.
Երկուշաբթի օրը ԵՄ-ն կոչ է արել հետաքննել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վերսկսված բախումների ժամանակ հնարավոր ռազմական հանցագործությունները։ Այս միջամտությունը լավագույնս ընկալվում է որպես ԵՄ միջազգային դերի մասին որոշ մտորումների բովանդակությունն ավելացնելու փորձ, որը ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը հրապարակել էր մարտին՝ ուկրաինական պատերազմից մեկ ամիս անց:
Բորելը պնդում էր, որ 1945 թվականից հետո եվրոպական ինտեգրման սկզբնաղբյուրը կայանում է նրանում, որ «հրաժարվում է ուժային քաղաքականությունից... եվրոպական նախագծին հաջողվել է քաղաքական խնդիրները վերածել տեխնոկրատականի»: Այժմ, նա մատնանշել է, որ եթե ԵՄ-ն վտանգավոր աշխարհում ականատես չլինի, նա պետք է հասկանա, որ «պատմության եւ համաշխարհային քաղաքականության ներկա փուլը մեզանից պահանջում է մտածել եւ գործել ուժի տեսանկյունից»:
Բորելի գործողությունների կոչը հատկապես վերաբերում է ԵՄ-ի հարավային եւ արեւելյան սահմաններին եւ դրանից դուրս գտնվող տարածաշրջաններին: Քաոսը տարածվում է հետխորհրդային տարածքում. անցյալ ամիս մարտեր են սկսվել Տաջիկստանի եւ Ղրղզստանի միջեւ։ Հունվարին բռնություններ են բռնկվել Ղազախստանում, իսկ հուլիսին բողոքի ցույցեր՝ Ուզբեկստանում։
ԵՄ-ի տեսանկյունից ամենամտահոգիչ թեժ կետերից մեկը Հարավային Կովկասն է, որը ներառում է նախկին խորհրդային հանրապետությունները՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Վրաստանը։
Խնդիրն ունի երեք ասպեկտ. զինված բախումներ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, ԵՄ-ի հետաքրքրությունը Ադրբեջանի նկատմամբ՝ որպես էներգակիրների մատակարար, քանի որ Եվրոպան նվազեցնում է իր կախվածությունը ռուսական գազից. եւ Վրաստանի անկայուն ճանապարհը դեպի ԵՄ ինտեգրում:
Հայաստան եւ Ադրբեջան
Երբ 1990-ականներին երկու պետությունները պատերազմ սկսեցին Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի տարածքի համար, սպանվեց մոտ 30 հազար մարդ։ Հազարավոր մարդիկ զոհվեցին, երբ մարտերը վերսկսվեցին 2020 թվականին։ Ամեն անգամ ԵՄ-ն մի կողմ է կանգնել։ Նրա «Արեւելյան գործընկերություն» նախաձեռնությունը, որը մեկնարկել էր 2009 թվականին՝ Հայաստանին, Ադրբեջանին, Բելառուսին, Վրաստանին, Մոլդովային եւ Ուկրաինային ԵՄ ուղեծիր բերելու համար, չի կարողացել փոփոխություն մտցնել:
Այնուամենայնիվ, վերջին երկու տարիների ընթացքում ԵՄ-ն դարձել է «արեւմտյան խաղացողների դիվանագիտական ​​առաջատարը»՝ փորձելով թուլացնել լարվածությունը, ըստ Միջազգային ճգնաժամային խմբի:
ԵՄ-ն չորս անգամ ընդունել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին 2020 թվականի նոյեմբերից այս տարվա օգոստոս ընկած ժամանակահատվախում։ Հինգշաբթի օրը Պրահայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին հանդիպմանը, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել են, որ ԵՄ քաղաքացիական վստահության ամրապնդման առաքելությունը պետք է այցելի տարածաշրջան:
Թոմաս դե Վաալը, Carnegie Europe վերլուծական կենտրոնի հոդվածում, պնդում է որ ավելի վաղ ԵՄ միջնորդությամբ անցկացված բանակցությունները «մեծ առաջընթաց» են գրանցել այնպիսի զգայուն հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են տրանսպորտային ուղիները: Այնուամենայնիվ, անցյալ ամիս նոր մարտերի բռնկումը հուշում է, որ ԵՄ-ի ազդեցությունը սահմանափակ է՝ հատկապես Ադրբեջանի վրա, որը ներկայումս գլխավորում է հակամարտությունը, եւ որի հարձակումները մի քանի շաբաթ առաջ տարածվել են Լեռնային Ղարաբաղից եւ հարակից տարածքներից՝ դեպի Հայաստան Հանրապետություն:
Այնուամենայնիվ, Ռուսաստանի անհանգստությունը Ուկրաինայում ձախողված ռազմական արշավի վերաբերյալ նշանակում է, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունում ԵՄ-ն հնարավորություն ունի ավելի ակտիվ դեր խաղալ նույն երեւակայությամբ, ինչի մասին Բորելը գրել էր մարտին:
Ռուսաստանը միջնորդել է 2020 թվականին՝ զինադադար հաստատելու հարցում եւ խաղաղապահ ուժեր ուղարկել։ Այն ավանդաբար ավելի մոտ է եղել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ Հայաստանին, քան անդամ չհանդիսացող Ադրբեջանին։ Սակայն անցած ամիս բախումներից հետո Մոսկվան հրաժարվել է արձագանքել հայկական օգնության կոչերին՝ մեծ անհանգստություն առաջացնելով Երեւանում։
Որպեսզի ԵՄ-ն ցույց տա իր «աշխարհաքաղաքական հասունացումը», ինչպես ասում է Արտաքին հարաբերությունների եվրոպական խորհրդի անդամ Մարի Դյումուլենը, նա նախ պետք է ձգտի կարգավորման, որը կճանաչի Ադրբեջանի վերահսկողությունը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ, սակայն երաշխավորի հայ բնակչության իրավունքները: Բայց կարո՞ղ է արդյոք ԵՄ-ն լինել ազնիվ միջնորդ, երբ այդքան կարեւորում է Ադրբեջանի հետ էներգետիկ կապերի աճը:
ԵՄ եւ Ադրբեջանական էներգետիկա
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը հուլիսին այցելել էր Բաքու եւ համաձայնագիր ստորագրել՝ մինչեւ 2027 թվականը ադրբեջանական գազի արտահանումը Եվրոպա մինչեւ 20 միլիարդ խորանարդ մետր ավելացնել վերաբերյալ:
Դա չի փոխի խաղի կանոնները. 2021 թվականին Ադրբեջանին բաժին է ընկել ԵՄ-ի ընդհանուր 350 միլիարդ խորանարդ մետր գազի ներմուծման 2 տոկոսից մի փոքր ավելին: Ռուսաստանին բաժին է ընկել 45 տոկոսը։ ԵՄ երկրների համար Ալժիրը, Նորվեգիան, Քաթարը, ԱՄՆ-ը եւ գուցե Իրանը նույնպես մի օր կդառնան ավելի կարեւոր մատակարար, քան Ադրբեջանը։
Այնուամենայնիվ, գազի յուրաքանչյուր լրացուցիչ չափաբաժին հաշվարկվում է: Երկու հարց կա. առաջինն այն է, արդյոք ԵՄ-ն պատրաստ է մի կողմ դնել մարդու իրավունքների եւ կոռուպցիայի խնդիրներն Ադրբեջանում՝ հանուն էներգիայի: Արեւմտյան երկրներն արդեն դա անում են, ասենք, Սաուդյան Արաբիայի նկատմամբ։
Երկրորդ հարցն այն է, արդյոք Ադրբեջանի հետ ԵՄ հարաբերությունների խորացումը Բաքվին տալիս է այնքան լծակներ, որ Հայաստանի հետ վեճի հավասարակշռված կարգավորման որոնումները դառնան անպտուղ։ Եվրոպացիների համար, իհարկե, հեշտ չի լինի։
Վրաստան
Հունիսին ԵՄ առաջնորդները որպես անդամության թեկնածուներ ընդունել են Մոլդովային եւ Ուկրաինային, սակայն ոչ Վրաստանին։ Պատճառներից մեկը Վրաստանի նահանջն էր ժողովրդավարությունից. ԵՄ-ն ցանկանում է առաջընթաց տեսնել դատաիրավական անկախության, ԶԼՄ-ների ոլորտում բարեփոխումների, խորը բեւեռացված քաղաքական համակարգի եւ տնտեսության «ապաօլիգարխացման» հարցում:
Մյուս պատճառը Ռուսաստանի հետ Վրաստանի հարաբերությունների վերաբերյալ անհանգստությունն էր։ ԵՄ-ի կասկածներն ընդգծվել են անցած ամիս տեղի ունեցած տարօրինակ միջադեպով, երբ Iran Air Cargo երեք ինքնաթիռներ, որոնք, ենթադրաբար, անօդաչու թռչող սարքեր էին տեղափոխում Ռուսաստան, թռել են Վրաստանի օդային տարածքով:
ԵՄ-ն պետք է զգույշ գործի Վրաստանում. բնակչության մեծ մասը խիստ արեւմտամետ է, եւ հունիսին՝ Վրաստանը որպես անդամակցության պաշտոնական թեկնածու չառաջադրելու ԵՄ որոշման ֆոնին հակակառավարական ցույցերի մասնակիցները ողողել են Թբիլիսիի փողոցները:
Սակայն իրականությունն այն է, որ ԵՄ-ի եւ Վրաստանի հարաբերությունները երկար տարիներ վատ վիճակում են՝ հիմնականում 2012 թվականից իշխանության ղեկին գտնվող «Վրացական երազանք» կուսակցության անվստահելի պահվածքի պատճառով։
Բորել․ Պետք է խուսափել Չինաստանի, Ռուսաստանի և գլոբալ Հարավի որոշ մասերի դաշինքից
Նա խոստովանել է, որ ինքը «գլոբալ հարավ» եզրույթի երկրպագու չէ, բայց կա մի կազմակերպություն, որը «իրեն  արևմտյան մոդելների այլընտրանքի մաս է համարում»
Հացահատիկի ներկրման շուրջ տարաձայնությունները չեն ազդի Վարշավայի և Կիևի հարաբերությունների վրա. Լեհաստանի նախագահ
Անցյալ շաբաթ Լեհաստանը որոշեց երկարաձգել ուկրաինական հացահատիկի ներկրման արգելքը...
Ակնկալվում է, որ Ուկրաինայի պատերազմը մեծ ազդեցություն կունենա եվրոպական երկրների տնտեսությունների վրա
Եվրոպան տեսել է էներգակիրների գների աճ, ֆինանսական շուկաներում ցնցումներ...
Ուկրաինայի զինված ուժերը հրթիռային հարված են հասցրել Սևծովյան նավատորմի շտաբին
Զոհերի մասին տեղեկությունները ճշտվում են...
Ուկրաինան ԱՄՆ-ի հետ միասին զենք կարտադրի. Զելենսկի
Միացյալ Նահանգների հետ պաշտպանական արդյունաբերության համատեղ արտադրությունը «պատմական իրադարձություն է»...
Ուկրաինան համագործակցության հուշագրեր է ստորագրել ԱՄՆ պաշտպանական արդյունաբերական խմբերի հետ
Ինչպես նշվում է մամուլի ծառայությունում, ակնկալվում է, որ այն կնպաստի «ուկրաինական կողմի և ամերիկյան...

Военные столкновения, территориальные споры и гражданские беспорядки омрачают Южный Кавказ — часть соседства с Европой, где на карту ЕС поставлено больше, чем когда-либо после распада Советского Союза в 1991 году. Хотя война в Украине находится в центре внимания европейцев, Южный Кавказ — это регион, где интересы ЕС рискуют столкнуться с интересами Китая, Ирана, России, Турции и других держав, пишет Financial Times.
В понедельник ЕС призвал к расследованию возможных военных преступлений, совершенных во время возобновившихся столкновений между Арменией и Азербайджаном. Это вмешательство лучше всего понимать как попытку добавить содержания к некоторым размышлениям о международной роли ЕС, которые глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель опубликовал в марте, через месяц после войны в Украинуе
Боррель утверждал, что истоки европейской интеграции после 1945 года лежат в «отказе от силовой политики…Европейскому проекту удалось превратить политические проблемы в технократические». Теперь, отметил он, если ЕС хочет не быть сторонним наблюдателем в опасном мире, он должен понять, что «нынешний этап в истории и глобальной политике требует, чтобы мы думали и действовали с точки зрения силы».
Призыв Боррелла к действию относится, в частности, к регионам на южных и восточных границах ЕС и за их пределами. По постсоветскому пространству распространяется хаос. В прошлом месяце вспыхнули боевые действия между Таджикистаном и Кыргызстаном. В январе вспыхнуло насилие в Казахстане, а в июле протесты охватили Узбекистан.
С точки зрения ЕС, одной из самых тревожных горячих точек является Южный Кавказ, в который входят бывшие советские республики Армения, Азербайджан и Грузия.
У проблемы есть три аспекта: вооруженные столкновения между Арменией и Азербайджаном; интерес ЕС к Азербайджану как к поставщику энергоносителей, поскольку Европа снижает свою зависимость от российского газа; и неустойчивый путь Грузии к интеграции с ЕС.
Армения и Азербайджан
Когда эти две страны начали войну в 1990-х годах из-за спорной территории Нагорного Карабаха, было убито около 30 000 человек. Еще тысячи погибли, когда в 2020 году возобновились боевые действия. Каждый раз ЕС оставался в стороне. Его инициатива «Восточное партнерство», запущенная в 2009 году и призванная вывести Армению, Азербайджан, Беларусь, Грузию, Молдову и Украину на орбиту ЕС, оказалась неспособной что-то изменить.
Однако за последние два года ЕС стал «дипломатическим лидером среди западных игроков» в попытках снизить напряженность, по данным Международной кризисной группы.
ЕС четыре раза принимал лидеров Армении и Азербайджана в период с ноября 2020 года по август этого года. На инаугурационной встрече Европейского политического сообщества в Праге в четверг состоялась пятая встреча, спонсируемая ЕС, лидеры Армении и Азербайджана договорились о том, что гражданская миссия ЕС по укреплению доверия должна посетить регион.
Томас де Ваал утверждает в статье для аналитического центра Carnegie Europe, что более ранние переговоры при посредничестве ЕС достигли «большого прогресса» по таким деликатным вопросам, как транспортные маршруты. Однако вспышка новых боевых действий в прошлом месяце предполагает, что влияние ЕС ограничено — особенно на Азербайджан, который в настоящее время держит верх в конфликте и чьи атаки несколько недель назад распространились за пределы Нагорного Карабаха и прилегающих районов на саму Армению.
Тем не менее озабоченность России неудачной военной кампанией в Украине означает, что в армяно-азербайджанском конфликте у ЕС есть шанс играть более активную роль в том же духе, о котором Боррель писал в марте.
Россия выступила посредником в прекращении огня на 2020 год и направила миротворческие силы. Она традиционно была ближе к Армении, которая входит в Организацию Договора о коллективной безопасности, , чем к Азербайджану, который не является ее членом. Но после того, как в прошлом месяце вспыхнули столкновения, Москва отказалась отвечать на призывы армян о помощи, что вызвало большое беспокойство в Ереване.
Чтобы ЕС продемонстрировал свое «геополитическое взросление», как выразилась Мари Дюмулен из Европейского совета по международным отношениям, он должен стремиться, прежде всего, к урегулированию, которое признает контроль Азербайджана над Нагорным Карабахом, но гарантирует права армянского населения. Но может ли ЕС быть честным посредником, когда он придает такое значение своим растущим энергетическим связям с Азербайджаном?
ЕС и азербайджанская энергетика
Урсула фон дер Ляйен, президент Европейской комиссии, посетила Баку в июле и подписала соглашение об увеличении экспорта азербайджанского газа в Европу к 2027 году примерно до 20 миллиардов кубометров с 8 миллиардов в прошлом году.
Это не изменит правила игры. В 2021 году на долю Азербайджана приходилось чуть более 2% совокупного импорта газа ЕС в размере 350 млрд кубометров. На Россию приходилось 45 процентов. Для стран ЕС, Алжир, Норвегия, Катар, США и возможно, Иран тоже когда-нибудь станет более важным поставщиком, чем Азербайджан.
Тем не менее, каждая дополнительная порция газа имеет значение. Возникают два вопроса. Один из них заключается в том, готов ли ЕС отложить в сторону неудобные проблемы с правами человека и коррупцией в Азербайджане в обмен на энергоносители. Западные страны уже делают это в отношении, скажем, Саудовской Аравии.
Второй вопрос заключается в том, дает ли Баку углубление отношений ЕС с Азербайджаном столько рычагов влияния, что поиски сбалансированного урегулирования спора с Арменией становятся бесплодными. Европейцам, конечно, будет нелегко.
Грузия
В июне лидеры ЕС приняли Молдову и Украину в качестве кандидатов на членство, но не Грузию. Одной из причин был откат Грузии от демократии — ЕС хочет видеть прогресс в отношении независимости судебной системы, реформы СМИ, глубоко поляризованной политической системы и «деолигархизации» экономики — намек на Бидзину Иванишвили, миллиардера, основателя правящей партии «Грузинская мечта».
Другой причиной была озабоченность по поводу отношений Грузии с Россией, которые ценят «Грузинская мечта». Сомнения ЕС были подчеркнуты любопытным инцидентом в прошлом месяце, когда три самолета Iran Air Cargo предположительно перевозившие дроны в Россию, пролетели через воздушное пространство Грузии.
ЕС должен действовать осторожно в Грузии. Большая часть населения настроена решительно прозападно, и антиправительственные демонстранты заполнили улицы Тбилиси в июне после решения ЕС не выдвигать Грузию в качестве формального кандидата на членство.
Однако реальность такова, что отношения между ЕС и Грузией уже много лет находятся в плохом состоянии, в основном из-за ненадежного поведения «Грузинской мечты», правящей с 2012 года.
Как и в случае с армяно-азербайджанским конфликтом, Грузия станет проверкой на прочность стремления Борреля превратить ЕС в орган, обладающий не только экономической, но и политической силой».