Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դուրս գալը ՕՊԵԿ-ից կօգնի նվազեցնել էներգակիրների գները, որոնք կտրուկ աճել են Իրանում լայնածավալ պատերազմի պատճառով։ Ամերիկայի նախագահը աջակցել է այդ քայլին և դրանում դրական բան է տեսնում, հաղորդում է Bloomberg-ը։
«Կարծում եմ՝ դա հրաշալի է»,- ասել է Թրամփը չորեքշաբթի օրը Սպիտակ տանը, երբ նրան հարցրել են այդ քայլի մասին։ «Դա լավ է բենզինի, նավթի և մնացած ամեն ինչի գնի նվազեցման համար»։
ԱՄԷ-ի պաշտոնական դուրս գալը կազմակերպությունից նախատեսված է հաջորդ ամսին։ Խմբի ազդեցությունը շուկաների վրա այժմ հայտնվել է վտանգի տակ։
Սակայն շուկան առայժմ այլկերպ է արձագանքում՝ գները շարունակում են աճել։ Պարբերականի վերլուծաբանները չեն տեսնում ամերիկացի նախագահի խոսքերի հաստատումը։ Brent տեսակի հումքի արժեքը չորեքշաբթի հասել է ռեկորդային մակարդակի։
Թանկացման գլխավոր պատճառը լոգիստիկան է, որը կապված է աշխարհաքաղաքականության հետ։ Այժմ պաշտոնական աղբյուրները արձանագրում են բարդ իրավիճակ։
Ահա մի քանի հիմնական գործոններ, որոնք այժմ ձևավորում են շուկան․
Նավթի շուկան ամբողջությամբ կախված է Հորմուզի նեղուցի փակ լինելուց։
ՕՊԵԿ-ի դինամիկան գների համար կմնա երկրորդական, քանի դեռ այս ջրային ուղին փակված է։
Միայն դրա բացումից հետո նավթային հոսքերը կվերադառնան նորմալ հունի։
Էմիրությունների դեմարշը անսպասելի չէր, քանի որ հակամարտությունը վաղուց էր հասունանում։ Սա ԱՄԷ-ի և ՕՊԵԿ-ի առաջնորդ Սաուդյան Արաբիայի միջև երկարամյա լարվածության արդյունք է։
Երկրները վիճում էին մի քանի կարևոր հարցերի շուրջ․
Նավթի արդյունահանման մակարդակը և խիստ քվոտաները։
ԱՄԷ-ի ցանկությունը՝ ինքնուրույն վարելու իր տնտեսական խաղը։
Տարածաշրջանում ազդեցության համար մրցակցությունը։
Սպիտակ տան ղեկավարը առանձին մեկնաբանել է նաև Էմիրությունների առաջնորդի շարժառիթները։ «Նա, հավանաբար, ուզում է գնալ իր ճանապարհով»,- հավելել է Թրամփը՝ նկատի ունենալով ԱՄԷ-ի նախագահ շեյխ Մոհամեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանին։
ԱՄՆ առաջնորդը նշել է Վաշինգտոնի կոշտ դիրքորոշումը և նավատորմին կոչ է արել պատրաստվել նեղուցի երկարատև շրջափակմանը։ Ամերիկացիները կձերբակալեն Իրանից եկող կամ այնտեղից դուրս եկող բոլոր նավերը, մինչև Թեհրանը համաձայնի իր միջուկային ծրագրի վերաբերյալ նոր համաձայնագրին։

Выход Объединенных Арабских Эмиратов из ОПЕК поможет сбить цены на энергоносители, которые стремительно взлетели из-за полномасштабной войны в Иране. Американский президент поддержал такой шаг и видит в этом позитив, сообщает Bloomberg.
«Я думаю, что это замечательно», - сказал Трамп в среду в Белом доме, когда его спросили об этом шаге. «Это хорошо для снижения цены на бензин, на нефть, на все остальное».
Официальный выход ОАЭ из организации запланирован на следующий месяц. Влияние группы на рынки теперь оказалось под угрозой.
Однако рынок пока реагирует иначе - цены продолжают расти. Аналитики издания не видят подтверждений словам американского президента. Стоимость сырья марки Brent в среду подскочила до рекорда.
Главной причиной подорожания является логистика, которая завязана на геополитике. Сейчас официальные источники фиксируют сложную ситуацию.
Вот несколько ключевых факторов, которые сейчас формируют рынок:
Рынок нефти полностью зависит от закрытия Ормузского пролива.
Динамика ОПЕК будет оставаться второстепенной для цен, пока этот водный путь заблокирован.
Только после его открытия нефтяные потоки вернутся к норме.
Демарш Эмиратов не стал внезапным, ведь конфликт назревал давно. Это результат многолетней напряженности между ОАЭ и лидером ОПЕК - Саудовской Аравией.
Страны спорили из-за нескольких ключевых вопросов:
Уровень добычи нефти и жесткие квоты.
Желание ОАЭ самостоятельно вести свою экономическую игру.
Конкуренция за влияние в регионе.
Глава Белого дома отдельно прокомментировал мотивы лидера Эмиратов. «Он, вероятно, хочет идти своим путем», - добавил Трамп, имея в виду президента ОАЭ шейха Мохамеда бин Заида Аль Нахайяна.
Лидер США отметил жесткую позицию Вашингтона и призвал флот готовиться к долгой блокаде пролива. Американцы будут задерживать все суда, идущие или выходящие из Ирана пока Тегеран не согласится на новое соглашение по своей ядерной программе.