Շաբաթ օրը Բաղդադի կենտրոնում լսված բարձր ձայները եղել են հրետանային համազարկեր, որոնք հնչել են նոր կառավարության ձևավորման պատվին, հայտնում է AFP-ն՝ հղում անելով անվտանգության ծառայությունների աղբյուրներին։
AFP-ի թղթակցի լսած երեք պայթյունները նշանավորել են նորընտիր վարչապետ Ալի ալ-Զայդիի գլխավորած կառավարության ձևավորումը։
Առաջին պայթյուններից հետո անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչը նախազգուշացրել է, որ Զայդիի պաշտոնամուտի կապակցությամբ հրետանային զարկերը դեռ կշարունակվեն։
Հինգշաբթի օրը Իրաքի խորհրդարանը հաստատել է Զաիդիի գլխավորած նոր կառավարությունը, ով ստանձնել է պաշտոնը ամիսներ տևած քաղաքական փակուղուց և ԱՄՆ-ի կողմից գործադրվող աճող ճնշումներից հետո։
Զաիդիի կառավարությունը պետք է կազմված լինի 23 նախարարից, սակայն կաբինետի կազմը դեռևս ամբողջական չէ, քանի որ առաջատար քաղաքական կուսակցությունները շարունակում են բանակցություններ վարել մի քանի նախարարական պորտֆելների շուրջ։
Իրաքն ի սկզբանե ներքաշված է եղել Մերձավոր Արևելքում բռնկված պատերազմի մեջ, որն սկսվել է փետրվարի 28-ին Իրանի վրա Իսրայելի և ԱՄՆ-ի համատեղ հարձակումից հետո։ Պատերազմի ընթացքում Բաղդադում հաճախ են պայթյուններ որոտացել, որոնք հիմնականում եղել են խիստ հսկվող «Կանաչ գոտում» գտնվող ԱՄՆ դեսպանատան ուղղությամբ պրոիրանական ուժերի արձակած հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների հետևանքը։

Громкие звуки, которые были слышны в субботу в центре Багдада, были артиллерийскими залпами в честь формирования нового правительства, сообщает AFP со ссылкой на источники в службах безопасности.
Три взрыва, услышанные репортером AFP, ознаменовали формирование правительства под руководством недавно избранного премьер-министра Али аль-Заиди.
После первых взрывов представитель службы безопасности предупредил, что в честь вступления Заиди в должность будет продолжен артиллерийский обстрел.
Иракские законодатели в четверг утвердили новое правительство во главе с Заиди, который вступил в должность после нескольких месяцев тупика и растущего давления со стороны США.
В правительство Заиди должны войти 23 министра, но его состав остается неполным, поскольку ключевые политические партии продолжают вести переговоры о нескольких портфелях.
С самого начала Ирак был втянут в ближневосточную войну, разгоревшуюся после совместного израильско-американского нападения на Иран 28 февраля. Во время войны в Багдаде часто раздавались взрывы, в основном вызванные ударами беспилотников и ракет, нанесенными проиранскими силами по посольству США в укрепленной Зеленой зоне.