Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները խզելու ուղի է որդեգրել, և պետք է ուղղակի ընդունել դա։ Այս մասին, պատասխանելով РИА Новости գործակալության հարցին, հայտարարել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը։
Ավելի վաղ Մեդվեդևը նշել էր, որ Փաշինյանը կարող է «ցավոտ վայրէջք կատարել» ԵԱՏՄ-ի և Եվրամիության «աթոռների միջև»՝ մի կողմից փորձելով Երևանը «քաշել» դեպի ԵՄ, իսկ մյուս կողմից՝ ձգտելով պահպանել Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունից ստացվող օգուտները։
«Ոմն Նիկոլ Փաշինյան Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները խզելու ուղի է որդեգրել, դա պետք է ուղղակիորեն ընդունել։ Նրան թվում է, թե ձեռնտու է քաղաքական զանազան հոսանքների արանքով սպրդելով՝ Արևմուտքում սին հեղինակություն վաստակել՝ հանուն դրա զոհաբերելով մեր երկրի հետ հարաբերությունները»,- ասել է Մեդվեդևը։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has adopted a path of severing relations with Russia, and you just have to accept it. Deputy chairman of the Russian Security Council, Dmitry Medvedev, stated this in response to a respective question from the RIA Novosti news agency.
Earlier, Medvedev had noted that Pashinyan could “make a painful landing” between the “chairs” of the Eurasian Economic Union (EAEU) and the European Union (EU), on the one hand trying to “pull” Yerevan towards the EU, and on the other hand, striving to preserve the benefits of membership in the EAEU.
“A Nikol Pashinyan has adopted a path of severing [Armenia’s] relations with Russia; it just must be accepted. It seems to him that it is beneficial to gain vain prestige in the West by bouncing between various political currents, sacrificing relations with our country for the sake of it," said the deputy chairman of the Russian Security Council.