Ամերիկացի զինվորականները «ինքնապաշտպանության նպատակով հարվածներ» են հասցրել իրանական հրթիռային արձակման հարթակներին և նավակներին Հորմուզի նեղուցի շրջանում։ Այդ մասին հայտնել են ԱՄՆ ԶՈւ Կենտրոնական հրամանատարությունից (CENTCOM)՝ ընդգծելով, որ գործողությունն իրականացվել է գործող հրադադարի ռեժիմի և պատերազմի ավարտի շուրջ շարունակվող բանակցությունների ֆոնին։
«Այսօր ամերիկյան ուժերը հարվածներ են հասցրել Իրանի հարավում՝ ինքնապաշտպանության նպատակով, որպեսզի պաշտպանեն մեր զինծառայողներին իրանական զինված ուժերից բխող սպառնալիքներից», — CNN հեռուստաալիքին հայտարարել է CENTCOM-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Թիմոթի Հոքինսը՝ մեկնաբանելով Հորմուզի նեղուցի շրջանում պայթյունների մասին հաղորդագրությունները։
«Խոցված թիրախների թվում են հրթիռների արձակման դիրքերը, ինչպես նաև իրանական նավակները, որոնք փորձել են ծովային ականներ տեղադրել։ ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունը շարունակում է պաշտպանել իր ուժերը՝ միաժամանակ զսպվածություն ցուցաբերելով գործող հրադադարի համաձայնագրի պայմաններում», — հավելել է Հոքինսը։

The US military has struck Iranian missile launch sites and boats in the Strait of Hormuz area "in self-defense," the US Central Command (CENTCOM) said, stressing that the operation was carried out amid the current ceasefire and ongoing negotiations to end the war.
US forces carried out strikes in southern Iran in self-defense to protect its servicemembers from threats emanating from Iranian armed forces, CENTCOM spokesperson Tim Hawkins told CNN, commenting on reports of explosions in the Strait of Hormuz area.
The targets hit included missile launch sites, as well as Iranian boats that attempted to lay sea mines. CENTCOM to protect its forces while exercising restraint under the current ceasefire agreement, Hawkins added.