Իրանի և Ադրբեջանի նախագահներ Մասուդ Փեզեշքիանը և Իլհամ Ալիևը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում փոխանակվել են Կուրբան Բայրամի տոնի առթիվ շնորհավորանքներով և հաստատել երկու պետությունների միջև սերտ կապերը։
Ինչպես հայտնում է ԻԻՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը, զրույցի ընթացքում կողմերը հաստատել են երկու հարևան պետությունների միջև եղբայրական հարաբերությունների ամրապնդման և համակողմանի համագործակցության ընդլայնման ձգտումը։
Փեզեշքիանը նաև շնորհավորել է Ադրբեջանի ժողովրդին և ղեկավարությանը երկրի Անկախության օրվա առթիվ և շնորհակալություն հայտնել Բաքվին վերջին իրադարձությունների ընթացքում ցուցաբերած կառուցողական դիրքորոշման և աջակցության համար։
Իրանի նախագահը նշել է երկու ժողովուրդների միջև խոր պատմական, մշակութային և կրոնական կապերը և հույս հայտնել, որ տարածաշրջանում խաղաղությունը, զարգացումը և երկարաժամկետ անվտանգությունը կամրապնդվեն տարածաշրջանային փոխգործակցության շնորհիվ։
Իր հերթին, Ալիևը շնորհավորել է Իրանի ժողովրդին և կառավարությանը Կուրբան Բայրամի տոնի առթիվ՝ երկրին մաղթելով խաղաղություն, բարգավաճում և անվտանգություն։ Նա ընդգծել նաև է իր հաստատակամ աջակցությունը տարածաշրջանում հակամարտությունների դադարեցմանը։
Ալիևը Թեհրանի և Բաքվի միջև հարաբերությունները բնութագրել է որպես ռազմավարական և հայտարարել, որ երկու երկրները միշտ աջակցել են միմյանց բարդ ժամանակաշրջաններում, իսկ համագործակցության հետագա ամրապնդումը կդառնա տարածաշրջանի կայունության և կայուն զարգացման երաշխիքը։
Նախագահները քննարկել են նաև երկկողմ համագործակցության զարգացումը տնտեսության, տարանցման և հումանիտար կապերի ոլորտներում՝ ընդգծելով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումն արագացնելու անհրաժեշտությունը՝ երկու երկրների միջև հարաբերությունների մակարդակը հետագայում բարձրացնելու համար։

Президенты Ирана и Азербайджана Масуд Пезешкиан и Ильхам Алиев провели телефонный разговор, в ходе которого обменялись поздравлениями по случаю праздника Курбан-байрам и подтвердили тесные связи между двумя государствами.
Как сообщает пресс-служба президент ИРИ, в ходе беседы стороны подтвердили стремление к укреплению братских отношений и расширению всестороннего сотрудничества между двумя соседними государствами.
Пезешкиан также поздравил народ и руководство Азербайджана с Днем независимости страны и выразил благодарность Баку за конструктивную позицию и поддержку в период последних событий.
Президент Ирана отметил глубокие исторические, культурные и религиозные связи между двумя народами и выразил надежду, что мир, развитие и долгосрочная безопасность в регионе будут укрепляться благодаря региональному взаимодействию.
В свою очередь,  Алиев поздравил народ и правительство Ирана с праздником Курбан-байрам, пожелав стране мира, процветания и безопасности. Он также подчеркнул свою твердую поддержку прекращению конфликтов в регионе.
Алиев охарактеризовал отношения между Тегераном и Баку как стратегические и заявил, что обе страны всегда поддерживали друг друга в сложные периоды, а дальнейшее укрепление сотрудничества станет гарантией стабильности и устойчивого развития региона.
Президенты также обсудили развитие двустороннего сотрудничества в сферах экономики, транзита и гуманитарных связей, подчеркнув необходимость ускорения реализации достигнутых соглашений для дальнейшего повышения уровня отношений между двумя странами.