«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Մասնագիտական շրջանակների հետ զրույցներից «Ժողովուրդ» օրաթերթն առանձնացրել է մի քանի կարևոր խնդիր, որը վերաբերում էր ոչ թե զինտեխնիկայի շքերթին, այլ հենց բանակի մարտունակությանը, քանի որ զինվորական շքերթը միայն երկաթե առարկաների ցուցադրություն չպետք է ենթադրի։
Ըստ մասնագետների՝ մայիսի 28-ին Նիկոլ Փաշինյանի կողմից և ղեկավարությամբ կազմակերպված զինվորական շքերթին առաջին անգամ հայկական բանակի պատմության մեջ Արցախի Պաշտպանության բանակը ներկա չէր և չէր մասնակցում։ Ինչպես հայտնի է, Արցախի էթնիկ զտումից և հայազրկումից հետո՝ 2023 թվականից, նույն հետևողականությամբ, ինչ ադրբեջանական կողմը, Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունն իր հերթին կազմալուծեց Արցախի բանակը։ Հիմա էլ սպայական անձնակազմին ծանուցումներ են ուղարկել, որպեսզի դուրս գան բնակարաններից, որոնք տրվել էին նրանց՝ որպես արցախցի սպաների։
Երկրորդ կարևոր տարբերությունը մյուս բոլոր ռազմական շքերթների համեմատ այն էր, որ գնդերեցները ներկա չէին։ Ինչպես հայտնի է, այս տարվա հունվարի 30-ից Սուրեն Պապիկյանը հայտարարել էր, որ դադարեցվում է Հայ Առաքելական եկեղեցու կողմից բանակում նշանակված հոգևորականների՝ գնդերեցների ծառայությունը։ Նրա որոշմամբ՝ գնդերեցներն այսուհետև գործելու են Գլխավոր շտաբի բարոյահոգեբանական վարչության համակարգմամբ։
Էլ չենք ասում, որ այս շքերթին չէր մասնակցում նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, ընդդիմադիր շրջանակներից որևէ ներկայացուցիչ ներկա չէր։ ՊՆ քաղաքականացված, իսկ ավելի ճիշտ՝ կուսակցականացված զորահանդեսը մեր հիշողության մեջ կմնա որպես ՔՊ քարոզարշավի օրերից մեկը՝ պետության միջոցներով, հարկատուների հաշվին»։

«По итогам бесед с представителями профессиональных кругов газета «Жоховурд» выделила несколько важных проблем, касающихся не парада военной техники, а именно боеспособности армии, поскольку военный парад не должен предполагать лишь демонстрацию железных предметов». Об этом пишет газета «Жоховурд».
«По мнению специалистов, на военном параде, организованном 28 мая Николом Пашиняном и под его руководством, впервые в истории армянской армии не присутствовала и не участвовала Армия обороны Арцаха. Как известно, после этнической чистки и деармянизации Арцаха, с 2023 года, с той же последовательностью, что и азербайджанская сторона, правительство Никола Пашиняна, в свою очередь, распустило армию Арцаха. Теперь офицерскому составу также направлены уведомления с требованием освободить квартиры, которые были предоставлены им как арцахским офицерам.
Вторым важным отличием по сравнению со всеми другими военными парадами было то, что полковые священники не присутствовали. Как известно, с 30 января этого года Сурен Папикян объявил, что прекращается служба назначенных Армянской Апостольской церковью в армии духовных лиц — полковых священников. По его решению, отныне полковые священники будут действовать под координацией управления морально-психологического обеспечения Генерального штаба.
Не говоря уже о том, что в этом параде также не участвовал Католикос всех армян Гарегин II, не присутствовал ни один представитель оппозиционных кругов. Политизированный, а точнее — партизированный парад Министерства обороны останется в нашей памяти как один из дней агитационной кампании «Гражданского договора» — за государственный счет, за счет налогоплательщиков», - пишет газета «Жоховурд».