Ֆլորիդայի մեկնարկային հարթակում Blue Origin ընկերության հրթիռի հզոր պայթյունը կարող է լրջորեն խաթարել տիեզերագնացներին Լուսին վերադարձնելու և այնտեղ մշտական կայան հիմնելու ԱՄՆ-ի ծրագրերը։ Այս մասին գրում է Politico պարբերականը։
Միջադեպը տեղի է ունեցել Կանավերալ հրվանդանի տիեզերակայանում՝ «New Glenn» ծանր հրթիռի կրակային փորձարկումների նախապատրաստման ժամանակ։ Պայթյունի հետևանքով ոչ միայն ոչնչացվել է հենց հրթիռը, այլև վնասվել է ընկերության միակ գործող մեկնարկային հարթակը։
Մասնագետների գնահատմամբ՝ ենթակառուցվածքների վերականգնումը կարող է ամիսներ տևել։ Սա վտանգի տակ է դնում NASA-ի լուսնային «Artemis» ծրագրի ժամանակացույցը, որի շրջանակում Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը մտադիր է ամերիկացի տիեզերագնացներին Լուսնի մակերևույթ հասցնել մինչև 2028 թվականը և տիեզերական նոր մրցավազքում առաջ անցնել Չինաստանից։
NASA-ի ղեկավար Ջարեդ Այզեկմանը հայտարարել է, որ գործակալությունը գործընկերների հետ համատեղ բազմակողմանի քննություն կանցկացնի և կպարզի վթարի պատճառները և առաջիկա տիեզերական առաքելությունների վրա դրա ազդեցությունը գնահատելու համար։
Մինչ այս միջադեպը, Blue Origin-ը նախատեսում էր հենց այս տարի New Glenn հրթիռով իրականացնել լուսնային կարևոր առաքելություն։ Բացի այդ, ընկերությունը NASA-ի հետ պայմանագրեր ունի Blue Moon Mark 1 անօդաչու վայրէջքային մոդուլի և ապագա լուսնային կայանի համար երկու լուսնագնացների տեղափոխման վերաբերյալ։
Փորձագետները նշում են, որ ստեղծված իրավիճակում NASA-ն, ամենայն հավանականությամբ, ստիպված կլինի էլ ավելի մեծ հույսեր կապել Իլոն Մասկի SpaceX ընկերության հետ։ Սակայն վերջինիս Starship գերծանր հրթիռը նույնպես դեռևս փորձարկումների փուլում է և առայժմ չի ապացուցել լուսնային ծրագրի բոլոր խնդիրները կատարելու համար իր պատրաստվածությունը։
NASA-ի նախկին աշխատակիցների գնահատմամբ՝ վթարի հետևանքները կարող են առնվազն մեկ տարով հետաձգել Blue Origin-ի մասնակցությունը լուսնային ծրագիրը։
Ընկերության հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը հայտնել է, որ աշխատակիցներից որևէ մեկը չի տուժել։
«Չափազանց ծանր օր էր, բայց մենք կվերականգնենք անհրաժեշտ ամեն ինչ և կվերադառնանք թռիչքներին», — գրել է նա։

Мощный взрыв ракеты компании Blue Origin на стартовой площадке во Флориде может серьёзно осложнить планы США по возвращению астронавтов на Луну и созданию постоянной лунной базы, пишет издание Politico.
Инцидент произошёл на космодроме на мысе Канаверал во время подготовки к огневым испытаниям тяжёлой ракеты New Glenn. В результате взрыва была уничтожена сама ракета, а также повреждена единственная действующая стартовая площадка компании.
По оценкам специалистов, восстановление инфраструктуры может занять многие месяцы. Это ставит под угрозу график реализации лунной программы NASA Artemis, в рамках которой администрация Дональда Трампа рассчитывает вернуть американских астронавтов на поверхность Луны к 2028 году и опередить Китай в новой космической гонке.
Глава NASA Джаред Айзекман заявил, что агентство совместно с партнёрами проведёт тщательное расследование причин аварии и оценит её влияние на ближайшие космические миссии.
До аварии Blue Origin должна была уже в этом году выполнить важную лунную миссию с использованием ракеты New Glenn. Кроме того, компания получила контракты NASA на доставку беспилотного посадочного модуля Blue Moon Mark 1 и двух луноходов для будущей лунной базы.
Эксперты отмечают, что теперь NASA, вероятно, придётся ещё сильнее опираться на компанию SpaceX Илона Маска. Однако её сверхтяжёлая ракета Starship также пока проходит этап испытаний и ещё не доказала свою готовность к выполнению всех задач лунной программы.
По оценке бывших сотрудников NASA, последствия аварии могут задержать участие Blue Origin в лунной программе как минимум на год.