Գոլեստան նահանգում դատական մարմինների կարգադրությամբ կալանք է դրվել հայրենիքի դավաճանության և թշնամական կառույցների հետ համագործակցության մեջ մեղադրվող 74 անձի գույքի վրա, հայտնում է Tasnim-ը։
Խոսքն այն անձանց մասին է, որոնց իշխանությունները համարում են Իրանի ազգային անվտանգության և շահերի դեմ գործող և Իսրայելի աջակիցների ցանցի առանցքային մասնակիցներ։ Նրանք բոլորն էլ բնակվում են երկրի սահմաններից դուրս։
Ինչպես հայտնել են իրանական իշխանությունները, որոշումն ընդունվել է Իսրայելի հետ համագործակցության և լրտեսության համար պատիժների խստացման մասին օրենքի շրջանակում։ Այս անձանց նկատմամբ դատական քննությունը շարունակվում է։
Բռնագրավված ակտիվներն օգտագործվելու են ի շահ բնակչության։ Մասնավորապես, միջոցները նախատեսվում է ուղղել պատերազմի հետևանքով տուժած օբյեկտների վերականգնմանը, այդ թվում՝ հիվանդանոցների, գիտական կենտրոնների, դպրոցների, հետազոտական ինստիտուտների և հանրային նշանակության այլ հաստատությունների։
Իշխանությունների տվյալներով՝ կալանքի տակ են առնվել գործով անցնող անձանց բանկային հաշիվները, ավտոմեքենաները և գրանցված անշարժ գույքը։
Ամբողջ գույքը հայտնաբերվել է հետախուզական, իրավապահ և դատական մարմինների համատեղ աշխատանքի արդյունքում և հետագայում բռնագրավվել դատարանի որոշմամբ։

По распоряжению судебных органов в провинции Голестан арестовано имущество 74 человек, обвиняемых в измене стране и сотрудничестве с враждебными структурами, сообщает Tasnim.
Речь идёт о лицах, которых власти считают ключевыми участниками сети пособников Израиля, действовавшей против национальной безопасности и интересов Ирана. Все они проживают за пределами страны.
Как сообщили иранские власти, решение принято в рамках закона об ужесточении наказания за шпионаж и сотрудничество с Израилем. В отношении этих лиц продолжается судебное разбирательство.
Конфискованные активы будут использованы в интересах населения. В первую очередь средства планируется направить на восстановление объектов, пострадавших в результате войны, включая больницы, научные центры, школы, исследовательские институты и другие учреждения общественного назначения.
По данным властей, под арест попали банковские счета, автомобили и зарегистрированная недвижимость фигурантов.
Всё имущество было выявлено в ходе совместной работы разведывательных, силовых и судебных структур и впоследствии конфисковано по решению суда.