ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը չի համապատասխանում Հայաստանի շահերին։ «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նման տեսակետ է հայտնել Հայաստանի երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը։
Քաղաքական գործիչը կրկնել է նախկինում հնչեցրած այն միտքը, որ այդ կազմակերպության անդամների մեծ մասի հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ ավելի լավն են, քան Հայաստանի, և Երևանը պետք է մտածի դրա պատճառների մասին՝ ուրիշներին մեղադրելու փոխարեն։ Քոչարյանն ընդգծել է, որ ՀԱՊԿ-ում գլխավոր երկիրը Ռուսաստանն է, որի հետ Հայաստանն ունի նաև երկկողմ պայմանավորվածություններ, իսկ հարթակը հնարավորություն է տալիս համալրել սպառազինությունը. խելամիտ չէ հրաժարվել նման հնարավորությունից։
«Հարաբերությունները պետք է կառուցել Ռուսաստանի հետ։ Ղրղզստանն այստեղ շահեր չունի։ Ես ինքս որոշակիորեն հուսախաբված եմ ՀԱՊԿ-ից, բայց իրավիճակին պետք է նայել գործնական տեսանկյունից։ ՌԴ-ի հետ կան երկկողմ պայմանավորվածություններ, բայց Հայաստանի իշխանությունները ոչինչ չեն անում դրանք գործարկելու համար։ Մեծ հույսեր ՀԱՊԿ-ի հետ չեմ կապում, բայց հեռանալը նման է սեփական ոտքին կրակելուն», - նշել է Քոչարյանը՝ հավելելով, որ հնդկական չփորձարկված զենք գնելը լավագույն գաղափարը չէ։
Նրա խոսքով՝ շքերթի ժամանակ ցուցադրված զենքն ավելի շատ հարցեր է առաջացրել։ Այն դիտարկմանը, թե ցուցադրվում էր ժամանակակից սպառազինություն, Քոչարյանը նկատել է. «Մենք տեսանք, թե ինչ պատահեց СУ-30-ների հետ (քաղաքական գործիչը հիշեցրել է առանց հրթիռների ժամանակակից կործանիչների գնման մասին, ինչի պատճառով անհնար եղավ դրանք օգտագործել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ)՝ զրո կիրառում։ Նույնը լինելու է այս սպառազինության դեպքում»։
Քոչարյանն արձանագրել է, որ տարբեր երկրներից սպառազինության գնումը հղի է խնդիրներով, քանի որ ժամանակակից պատերազմներում հետախուզական անօդաչուի ազդանշանից մինչև կրակի կառավարման համակարգի գործարկումը մի քանի վայրկյան է։
«Հնդկական, ֆրանսիական, իրանական, ռուսական սպառազինությունները բոլորն ունեն ծրագրային ապահովում։ Նման բազմազանությունը խանգարում է կառավարման միասնական համակարգի ստեղծմանը», - հայտարարել է Քոչարյանը։

Выход из ОДКБ не соответствует интересам Армении. Такое мнение выразил второй президент Армении, кандидат в премьер-министры от блока «Армения» Роберт Кочарян в интервью телеканалу «Армения».
Политик повторил ранее высказанную мысль о том, что у большинства членов этой организации отношения с Азербайджаном лучше, чем с Арменией, и Еревану стоит задуматься о причинах этого, вместо того, чтобы винить других. Кочарян подчеркнул, что главной страной в ОДКБ является Россия, с которой у Армении есть и двусторонние договоренности, а площадка дает возможность пополнять вооружение, неумно отказываться от такой возможности.
«Строить отношения надо с Россией. У Кыргызстана нет здесь интересов. Я сам несколько разочарован ОДКБ, но смотреть на ситуацию надо с точки зрения практической. С РФ двусторонние договоренности, но власти Армении не делают ничего, чтобы их задействовать. Большие надежды с ОДКБ я не связываю, но уходить это как стрелять себе в ногу», - отметил Кочарян, добавив, что покупать индийское неопробованное оружие не лучшая идея.
По его словам, показанное на параде оружие вызвало больше вопросов. На замечание о том, что демонстрировалось современное вооружение, Кочарян заметил «мы видели, что произошло с СУ30. (политик напомнил о закупке современных истребителей без ракет, из-за чего их было невозможно использовать во время 44-дневной войны) ноль применения. То же будет с этим вооружением».
Кочарян констатировал, что закупка вооружения у разных стран чревато проблемами, поскольку в современных войнах от сигнала разведывательного дрона до задействования системы управления огнем несколько секунд. «Индийское, французское, иранское, российское вооружение все имеют  программное обеспечение. Такое разнообразие мешает созданию единой системы управления», - заявил Кочарян.