2014-2021 թվականներին քաղաքացիություն ստանալու համար ներկայացված դիմումների տարեկան միջին թիվը կազմել է շուրջ 10 հազար։ Հունիսի 9-ին խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ, այս մասին հայտարարել է Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը՝ ներկայացնելով ցուցանիշի աճի տեմպերն ու հաջորդող տարիներին ՀՀ քաղաքացիության նկատմամբ հետաքրքրության ընդհանուր աճը։
Նրա խոսքով՝ 2022 թվականին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու համար դիմել է 25,515 մարդ, 2023-ին՝ 19,185, իսկ 2024-ին՝ 21,437։ «2025 թվականին արձանագրվել է պատմական ռեկորդ. մենք ստացել ենք քաղաքացիության ստացման 32,891 դիմում։ Նախագահի հրամանագրով քաղաքացիություն է շնորհվել 25,670 անձի»,- նշել է Ղազարյանը։

В период с 2014 по 2021 годы среднее ежегодное число заявлений о предоставлении гражданства составляло примерно 10 тысяч. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения годового отчета об исполнении государственного бюджета за 2025 год заявил 9 июня заместитель министра внутренних дел Армен Казарян, представив данные о темпах роста этого показателя и об общем увеличении интереса к гражданству Республики Армения в последующие годы.
По его словам, в 2022 году за получением гражданства Республики Армения обратились 25515 человек, в 2023 году – 19185, в 2024 году – 21437. «В 2025 году был зафиксирован исторический рекорд: мы получили 32891 обращение на получение гражданства. Указом президента гражданство было предоставлено 25670 лицам», - отметил Казарян.