Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը երախտագիտություն է հայտնել հրաժարական տված Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերին և հայտարարել իրենց համատեղ աշխատանքի ընթացքում մշակված կուրսը շարունակելու մտադրության մասին։
X սոցիալական ցանցի հաղորդագրության մեջ Մակրոնը նշել է, որ երկու երկրի համագործակցությունն ընդգրկում է առանցքային ուղղություններ՝ պաշտպանություն, ատոմային էներգետիկա, տիեզերք և նորարարություններ, որոնց թվում՝ հուլիսի ֆրանս-բրիտանական գագաթնաժողովի շրջանակում։ Ըստ նրա՝ փոխգործակցության այս ձևաչափը հաստատում է ընդհանուր հանձնառությունը՝ ի նպաստ Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Եվրոպայի քաղաքացիների բարօրության գործընկերության զարգացմանը։
Ֆրանսիայի նախագահն առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել Սթարմերին՝ Ռուսաստանի հետ հակամարտությունում Ուկրաինային օգնություն ցուցաբերելուն ուղղված «ցանկացողների կոալիցիայի» ստեղծման նախաձեռնությանն աջակցելու, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայի և Եվրոպական միության միջև հարաբերությունների բարելավմանը նպաստելու համար։
Ավելի վաղ Սթարմերը հայտարարել էր վարչապետի պաշտոնը լքելու որոշման մասին, սակայն կմնա պաշտոնում մինչև իր հաջորդի ընտրությունը։ Նա միաժամանակ Կառլ Երրորդ թագավորին տեղեկացրել է Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդի պաշտոնից հեռանալու մասին։ Կուսակցության նոր առաջնորդի ընտրության գործընթացը կսկսվի հուլիսի 9-ին, ընդ որում՝ ինքը՝ Սթարմերը, դրանց չի մասնակցի։

Президент Франции Эмманюэль Макрон выразил благодарность уходящему в отставку премьер-министру Великобритании Киру Стармеру и заявил о намерении продолжать курс, выработанный в ходе их совместной работы.
В своём сообщении в социальной сети X Макрон отметил, что сотрудничество двух стран охватывает ключевые направления — оборону, атомную энергетику, космос и инновации, в том числе в рамках предстоящего франко-британского саммита в июле. По его словам, этот формат взаимодействия подтверждает общую приверженность развитию партнёрства на благо граждан Франции, Великобритании и Европы.
Отдельно президент Франции поблагодарил Стармера за поддержку инициативы по созданию «коалиции желающих», направленной на оказание помощи Украине в её конфликте с Россией, а также за содействие в улучшении отношений между Великобританией и Европейским союзом.
Ранее Стармер объявил о решении покинуть пост премьер-министра, однако останется на должности до избрания преемника. Он также сообщил королю Карлу III об уходе с поста лидера Лейбористской партии. Процедура выборов нового лидера партии начнётся 9 июля, при этом сам Стармер в них участвовать не будет.