ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն չորեքշաբթի մի շարք հաճոյախոսություններ է արել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին, սակայն մասամբ համամիտ չի եղել եվրոպական դաշնակիցների հասցեին նրա հնչեցրած քննադատության հետ, հաղորդում է Associated Press գործակալությունը։
Թրամփը հայտարարել է, որ նախկինում փորձել է երկկողմ համաձայնագրեր կնքել պաշտպանական ծախսերի վերաբերյալ և «հուսախաբություն» է հայտնել ՆԱՏՕ-ի մի շարք երկրների, դրանց թվում՝ Իտալիայի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Իսպանիայի նկատմամբ. վերջինիս նա անվանել է «սարսափ»։ Այս տարվա սկզբին Իրանի հետ պատերազմի ֆոնին Թրամփն ուժեղացրել էր դաշինքի քննադատությունը։
Ի պատասխան՝ Ռյուտեն ընդունել է, որ իրավիճակը «խառն է», սակայն ընդգծել է, որ առանց Եվրոպայի ԱՄՆ-ի համար ծայրահեղ դժվար կլիներ գործել Իրանի հետ հակամարտության շրջանակում, քանի որ եվրոպական երկրները հանդես են եկել որպես «ուժի տարածման հարթակ»։
«Ես գիտեմ, որ եղել են առանձին դեպքեր, որոնք ձեզ իսկապես հուսախաբ են արել, սակայն ընդհանուր առմամբ ձեր եվրոպական դաշնակիցները ձեզ հետ են եղել»,- Օվալաձև աշխատասենյակում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի ղեկավարը։
Ռյուտեն նշել է նաև, որ մինչ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարի հաստատումը, եվրոպական բազաներից օդ են բարձրացել 4-5 հազար ամերիկյան ինքնաթիռներ։
Թրամփն իր հերթին կրկին քննադատել է ՆԱՏՕ-ն և Ռյուտեին ներկայացնելու ընթացքում հայտարարել. «Նրանք մեր վերջին փոքրիկ ռազմական բախման ժամանակ այնքան էլ բարյացակամ չէին մեր հանդեպ»։

Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте в среду сделал ряд комплиментов президенту США Дональду Трампу, однако частично не согласился с его критикой европейских союзников, сообщает Associated Press.
Трамп заявил, что ранее пытался заключать двусторонние соглашения по вопросам оборонных расходов и выразил «разочарование» рядом стран НАТО, включая Италию, Германию, Францию, Великобританию и Испанию, которую он назвал «ужасом». Ранее в этом году он усилил критику альянса на фоне войны с Ираном.
В ответ Рютте признал, что ситуация является «смешанной», но подчеркнул, что без Европы США было бы крайне сложно действовать в рамках конфликта с Ираном, поскольку европейские страны выступили в роли «платформы для проецирования силы».
«Я знаю, что были отдельные случаи, которые вас действительно разочаровали, но в целом ваши европейские союзники были с вами», — заявил глава НАТО в Овальном кабинете.
Рютте также отметил, что до достижения прекращения огня между США и Ираном с европейских баз вылетели от 4 до 5 тысяч американских самолётов.
Трамп, в свою очередь, вновь раскритиковал НАТО и во время представления Рютте заявил: «Они не были слишком дружелюбны к нам в нашей недавней маленькой военной стычке».