Իրաքի անվտանգության ուժերը կիրակի վաղ առավոտյան լայնածավալ գործողություններ են իրականացրել Բաղդադի «Կանաչ գոտում», որտեղ տեղակայված են պետական հաստատությունները, դիվանագիտական առաքելությունները, այդ թվում՝ ԱՄՆ դեսպանատունը, ինչպես նաև բարձրաստիճան պաշտոնյաների ու քաղաքական գործիչների տները։ Այս մասին AFP գործակալությանը հայտնել են ուժային կառույցների երկու աղբյուրներ։
Աղբյուրների տվյալներով, գործողությանը մասնակցել են բանակային ստորաբաժանումներ և հակաահաբեկչական ուժեր։ Տարածքը շրջափակվել է, դրա մուտքերի մոտ կենտրոնացվել են անվտանգության զգալի ուժեր, այդ թվում՝ ծանր տեխնիկա։ Սոցիալական ցանցերում հայտնվել են տեսանյութեր, որոնցում ռազմական մեքենաները, այդ թվում՝ զրահապատ տեխնիկան, գտնվում են համալիրի տարածքում և առանձին շենքերի մոտ։
Գործակալության զրուցակիցներից մեկի տեղեկության համաձայն, գործողություններն ուղղված են եղել մի շարք բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների ձերբակալությանը՝ կոռուպցիայի և դատարանի որոշումների հետ կապված քննությունների շրջանակում։ Նշվում է նաև, որ գործողությունը կարող է վերաբերել զինված խմբավորումների ֆինանսավորմանը, ինչպես նաև դոլարների և իրանական նավթի մաքսանենգությանը։ Ձերբակալվածների պաշտոնական անունները և նրանց թիվն առայժմ չեն հրապարակվում։
Մյուս աղբյուրը հաստատել է, որ իրավապահ մարմինների գործողությունները կապված են կոռուպցիոն գործերի հետ և շարունակվում են։
Հրապարակման պահին Իրաքի կառավարության պաշտոնական հայտարարություն չէր ստացվել։
Գործողությունները տեղի են ունենում Իրաքի վարչապետի հայտարարությունների ֆոնին՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարը ուժեղացնելու և զենքի շրջանառության նկատմամբ պետական վերահսկողությունը վերականգնելու մտադրության մասին։ Ավելի վաղ իշխանությունները հայտնել էին կոռուպցիոն գործերից մեկի շրջանակում ավելի քան 85 մլն դոլարի բռնագրավման մասին։

Иракские силы безопасности провели ранним утром в воскресенье масштабные рейды в багдадской «Зелёной зоне», где расположены правительственные учреждения, дипломатические миссии, включая посольство США, а также проживают высокопоставленные чиновники и политики. Об этом сообщили два источника в силовых структурах агентству AFP.
По данным источников, в операции участвовали подразделения армии и антитеррористические силы. Район был оцеплен, к его въездам стянуты значительные силы безопасности, включая тяжёлую технику. В социальных сетях появились видео, на которых военные машины, в том числе бронетехника, находятся на территории комплекса и возле отдельных зданий.
Согласно информации одного из собеседников агентства, рейды были направлены на задержание ряда высокопоставленных политиков в рамках расследований, связанных с коррупцией и решениями суда. Также утверждается, что операция может касаться финансирования вооружённых группировок и контрабанды долларов и иранской нефти. Официальные имена задержанных и их число пока не раскрываются.
Другой источник подтвердил, что действия правоохранительных органов связаны с делами о коррупции и продолжаются.
Официального заявления правительства Ирака на момент публикации не поступало.
Рейды проходят на фоне заявлений премьер-министра Ирака о намерении усилить борьбу с коррупцией и восстановить государственный контроль над оборотом оружия. Ранее власти сообщали о конфискации более 85 млн долларов в рамках одного из коррупционных дел.