Նյու Յորքում անոմալ շոգի պատճառով գործարկվել է արտակարգ իրավիճակներում գործողությունների ծրագիր։ Այդ մասին հայտնել է քաղաքի քաղաքապետ Զոհրան Մամդանին։
«Մեզ, հնարավոր է, սպասում է Նյու Յորքի պատմության մեջ ավելի քան մեկ տասնամյակի ընթացքում երկրորդ ամենաշոգ օրը, և քաղաքային իշխանությունները աննախադեպ միջոցներ են ձեռնարկում, որպեսզի Նյու Յորքի բոլոր բնակիչները մնան տանը, զովության մեջ և անվտանգ», — նրա խոսքերն է մեջբերում ABC7 հեռուստաալիքը։
Նշվում է, որ շոգի ինդեքսի ցուցանիշը կարող է բարձրանալ մինչև 110 աստիճան Ֆարենհայթ (43,3 ըստ Ցելսիուսի)։ Բացի այդ, ծայրահեղ եղանակային պայմանների պատճառով քաղաքում կբացվեն շարժական զովացման կետեր (COOL)։ Այս կետերում կանցկացվեն բժշկական զննություններ, իսկ քաղաքացիները կկարողանան վերցնել ջուր և այլ անհրաժեշտ պարագաներ։

В Нью-Йорке был активирован план действий в чрезвычайной ситуации в связи с аномальной жарой. Об этом сообщил мэр города Зохран Мамдани.
«Нас ждет, возможно, второй самый жаркий день в истории Нью-Йорка более чем за десятилетие, и городские власти принимают беспрецедентные меры, чтобы все жители Нью-Йорка оставались дома, в прохладе и безопасности», — приводит его слова телеканал ABC7.
Уточняется, что значения индекса жары могут подняться до 110 градусов по Фаренгейту (43,3 по Цельсию). Кроме того, из-за экстремальной погоды в городе будут открыты мобильные пункты охлаждения (COOL). В этих пунктах будут проводиться медицинские осмотры, а гражданам можно будет взять воду и другие необходимые вещи.