Հունգարիայի նախկին արտգործնախարար Պետեր Սիյարտոն վայր է դնում պատգամավորական մանդատը և աշխատանքի անցնում չինական BYD ընկերությունում։
«Պատգամավորական մանդատից հրաժարվելու դիմում եմ ներկայացրել։ Պատճառն այն է, որ համաշխարհային տնտեսության առանցքային ընկերություններից մեկից միջազգային պաշտոն զբաղեցնելու չափազանց պատվաբեր առաջարկ եմ ստացել»,— Euronews-ի փոխանցմամբ՝ հայտնել է Հունգարիայի արտաքին տնտեսական կապերի և արտաքին գործերի նախկին նախարարը։
Նա պատասխանատու է լինելու ընկերությունների խմբի արտաքին կապերի և բիզնեսի զարգացման նոր ուղղությունների համար։ Սիյարտոյի խոսքով՝ BYD-ն վերջին 20 տարվա ընթացքում ավտոմոբիլային արդյունաբերության առաջատարներից է և միաժամանակ էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներով աշխատող տրանսպորտային միջոցների արտադրության համաշխարհային առաջատարը։
Այս առնչությամբ «BYD Hungary»-ն MTI գործակալությանը հայտնել է, որ Պետեր Սիյարտոն զբաղեցնելու է «գլոբալ, միջազգային պաշտոն» և չի ընդգրկվելու ընկերության հունգարական մասնաճյուղի ղեկավար կազմում։

Former head of Hungarian diplomacy Péter Szijjártó is relinquishing his parliamentary mandate and moving to work for the Chinese company BYD.
“I have submitted my resignation from my parliamentary mandate. The reason is that I received an extremely honorable offer from one of the key companies in the global economy to take up an international position,” the former Hungarian minister of foreign affairs and trade said, Euronews reports.
He will be responsible for the group’s external relations and the development of new business areas. According to him, BYD is one of the biggest success stories in the automotive industry over the past 20 years and at the same time a global leader in the production of new energy vehicles.
In this regard, BYD Hungary told the MTI news agency that Péter Szijjártó will hold a “global, international position” and will not join the management of the company’s Hungarian division.