Հունգարիայի նախկին արտգործնախարար Պետեր Սիյարտոն վայր է դնում պատգամավորական մանդատը և աշխատանքի անցնում չինական BYD ընկերությունում։
«Պատգամավորական մանդատից հրաժարվելու դիմում եմ ներկայացրել։ Պատճառն այն է, որ համաշխարհային տնտեսության առանցքային ընկերություններից մեկից միջազգային պաշտոն զբաղեցնելու չափազանց պատվաբեր առաջարկ եմ ստացել»,— Euronews-ի փոխանցմամբ՝ հայտնել է Հունգարիայի արտաքին տնտեսական կապերի և արտաքին գործերի նախկին նախարարը։
Նա պատասխանատու է լինելու ընկերությունների խմբի արտաքին կապերի և բիզնեսի զարգացման նոր ուղղությունների համար։ Սիյարտոյի խոսքով՝ BYD-ն վերջին 20 տարվա ընթացքում ավտոմոբիլային արդյունաբերության առաջատարներից է և միաժամանակ էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներով աշխատող տրանսպորտային միջոցների արտադրության համաշխարհային առաջատարը։
Այս առնչությամբ «BYD Hungary»-ն MTI գործակալությանը հայտնել է, որ Պետեր Սիյարտոն զբաղեցնելու է «գլոբալ, միջազգային պաշտոն» և չի ընդգրկվելու ընկերության հունգարական մասնաճյուղի ղեկավար կազմում։

Бывший руководитель венгерской дипломатии Петер Сийярто отказывается от парламентского мандата и переходит на работу в китайскую компанию BYD.
«Я подал заявление о сложении с себя депутатского мандата. Причина в том, что я получил чрезвычайно почетное предложение от одной из ключевых компаний мировой экономики занять международный пост», – сообщил бывший министр внешней экономики и иностранных дел Венгрии, передает Euronews.
Он будет отвечать за внешние связи группы компаний и развитие новых направлений бизнеса. По его словам, BYD – одна из крупнейших историй успеха в автомобильной промышленности за последние 20 лет и одновременно мировой лидер по производству транспортных средств на новых видах энергии.
В связи с этим BYD Hungary сообщила агентству MTI, что Петер Сийярто будет занимать «глобальную, международную позицию» и не войдет в руководство венгерского подразделения компании.