Ղազախստանի Արտաքին գործերի նախարարությունը վճռականորեն դատապարտում է սույն տարվա հուլիսի 17-ին և 19-ին Սև ծովի ջրատարածքում տեղի ունեցած ԱԹՍ-ների հարձակումները քաղաքացիական նավերի վրա, որոնք ներգրավված էին նավթի օրինական փոխադրման գործում՝ Կասպիական խողովակաշարային կոնսորցիումի (ԿԽԿ) ենթակառուցվածքով։
«Նման հարձակումները դիտարկում ենք որպես Ղազախստանի Հանրապետության տնտեսական շահերի նկատմամբ անթույլատրելի ոտնձգություն, ինչպես նաև որպես օրինական միջազգային առևտրի, համաշխարհային էներգետիկ շուկաների և մատակարարման գլոբալ տրանսպորտալոգիստիկ շղթաների անվտանգության ապակայունացմանն ուղղված նպատակային գործողություններ։
Մեր առանձնահատուկ մտահոգությունն է հարուցում այն փաստը, որ քաղաքացիական նավերի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման՝ նախկինում բոլոր շահագրգիռ կողմերի կողմից համաձայնեցված մեխանիզմը, որոնք Սև ծովի ջրատարածք էին մտնում ԿԽԿ տերմինալներում նավթի բեռնման նպատակով, միտումնավոր անտեսվել է, ինչը վտանգի տակ է դրել քաղաքացիական նավերի անձնակազմերի կյանքն ու անվտանգությունը։
Ղազախստանը պահանջում է անհապաղ դադարեցնել հարձակումները և ձեռնարկել համապարփակ միջոցներ՝ ղազախական ածխաջրածնային հումքի արտահանման ենթակառուցվածքի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով։
Վճռականորեն կոչ ենք անում գործընկեր երկրներին խստորեն դատապարտել նշված հարձակումները և հրավիրում ենք բոլոր շահագրգիռ կողմերին՝ մշակելու գործնական միջոցներ։ Ելնում ենք այն բանից, որ միայն միջազգային իրավունքի նորմերի խստիվ պահպանումը թույլ կտա խուսափել նմանատիպ միջադեպերի կրկնությունից։
Ներկայումս Ղազախստանի Հանրապետությունն իրականացնում է պատճառված վնասի համակողմանի գնահատում։ Դրա արդյունքներով Ղազախստանը իրեն վերապահում է իր օրինական շահերի պաշտպանության համար օգտագործել միջազգային իրավունքով նախատեսված բոլոր մեխանիզմները, ներառյալ պատճառված վնասի հատուցման պահանջ ներկայացնելը։
Ղազախստանի Հանրապետությունը ընդգծում է հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման անայլընտրանքայնությունը, վերահաստատում է իր հավատարմությունը միջազգային իրավունքի սկզբունքներին, նավարկության ազատությանը և միջազգային տրանսպորտալոգիստիկ ու էներգետիկ երթուղիների հուսալի գործարկման ապահովմանը», — նշել են Ղազախստանի ԱԳՆ-ում։

The Ministry of Foreign Affairs of Kazakhstan strongly condemns the UAV attacks on civilian vessels involved in the legitimate transportation of oil through the infrastructure of the Caspian Pipeline Consortium (CPC) that took place on July 17 and 19 of this year in the waters of the Black Sea.
“We regard such attacks as an unacceptable encroachment on the economic interests of the Republic of Kazakhstan, as well as deliberate actions aimed at destabilizing lawful international trade, global energy markets, and the security of global transport and logistics supply chains.
We are particularly concerned by the fact that the mechanism for exchanging information about civilian vessels entering the waters of the Black Sea for the purpose of loading oil at CPC terminals, previously agreed upon by all interested parties, was deliberately ignored, thereby putting the lives and safety of civilian vessel crews at risk.
Kazakhstan demands the immediate cessation of the attacks and the adoption of comprehensive measures to ensure the security of the export infrastructure for Kazakhstan’s hydrocarbon raw materials.
We strongly urge partner countries to resolutely condemn these attacks and invite all interested parties to develop practical measures. We proceed from the understanding that only strict compliance with international law will make it possible to avoid a recurrence of such incidents.
At present, the Republic of Kazakhstan is carrying out a comprehensive assessment of the damage caused. Following its results, Kazakhstan reserves the right to use all mechanisms provided for under international law to protect its legitimate interests, including filing claims for compensation for the damage caused.
The Republic of Kazakhstan emphasizes that there is no alternative to the peaceful settlement of conflicts, confirms its commitment to the principles of international law, freedom of navigation, and ensuring the reliable functioning of international transport, logistics, and energy routes,” the Ministry of Foreign Affairs of Kazakhstan noted.