Ղազախստանի Արտաքին գործերի նախարարությունը վճռականորեն դատապարտում է սույն տարվա հուլիսի 17-ին և 19-ին Սև ծովի ջրատարածքում տեղի ունեցած ԱԹՍ-ների հարձակումները քաղաքացիական նավերի վրա, որոնք ներգրավված էին նավթի օրինական փոխադրման գործում՝ Կասպիական խողովակաշարային կոնսորցիումի (ԿԽԿ) ենթակառուցվածքով։
«Նման հարձակումները դիտարկում ենք որպես Ղազախստանի Հանրապետության տնտեսական շահերի նկատմամբ անթույլատրելի ոտնձգություն, ինչպես նաև որպես օրինական միջազգային առևտրի, համաշխարհային էներգետիկ շուկաների և մատակարարման գլոբալ տրանսպորտալոգիստիկ շղթաների անվտանգության ապակայունացմանն ուղղված նպատակային գործողություններ։
Մեր առանձնահատուկ մտահոգությունն է հարուցում այն փաստը, որ քաղաքացիական նավերի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման՝ նախկինում բոլոր շահագրգիռ կողմերի կողմից համաձայնեցված մեխանիզմը, որոնք Սև ծովի ջրատարածք էին մտնում ԿԽԿ տերմինալներում նավթի բեռնման նպատակով, միտումնավոր անտեսվել է, ինչը վտանգի տակ է դրել քաղաքացիական նավերի անձնակազմերի կյանքն ու անվտանգությունը։
Ղազախստանը պահանջում է անհապաղ դադարեցնել հարձակումները և ձեռնարկել համապարփակ միջոցներ՝ ղազախական ածխաջրածնային հումքի արտահանման ենթակառուցվածքի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով։
Վճռականորեն կոչ ենք անում գործընկեր երկրներին խստորեն դատապարտել նշված հարձակումները և հրավիրում ենք բոլոր շահագրգիռ կողմերին՝ մշակելու գործնական միջոցներ։ Ելնում ենք այն բանից, որ միայն միջազգային իրավունքի նորմերի խստիվ պահպանումը թույլ կտա խուսափել նմանատիպ միջադեպերի կրկնությունից։
Ներկայումս Ղազախստանի Հանրապետությունն իրականացնում է պատճառված վնասի համակողմանի գնահատում։ Դրա արդյունքներով Ղազախստանը իրեն վերապահում է իր օրինական շահերի պաշտպանության համար օգտագործել միջազգային իրավունքով նախատեսված բոլոր մեխանիզմները, ներառյալ պատճառված վնասի հատուցման պահանջ ներկայացնելը։
Ղազախստանի Հանրապետությունը ընդգծում է հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման անայլընտրանքայնությունը, վերահաստատում է իր հավատարմությունը միջազգային իրավունքի սկզբունքներին, նավարկության ազատությանը և միջազգային տրանսպորտալոգիստիկ ու էներգետիկ երթուղիների հուսալի գործարկման ապահովմանը», — նշել են Ղազախստանի ԱԳՆ-ում։

Министерство иностранных дел Казахстана решительно осуждает произошедшие 17 и 19 июля т. г. в акватории Чёрного моря атаки БПЛА на гражданские суда, задействованные в легитимной транспортировке нефти через инфраструктуру Каспийского трубопроводного консорциума (КТК).
«Рассматриваем такие атаки как недопустимое посягательство на экономические интересы Республики Казахстан, а также как целенаправленные действия по дестабилизации законной международной торговли, мировых энергетических рынков и безопасности глобальных транспортно-логистических цепочек поставок.
Нашу особую обеспокоенность вызывает тот факт, что ранее согласованный всеми заинтересованными сторонами механизм обмена информацией о гражданских судах, входящих в акваторию Чёрного моря с целью погрузки нефти на терминалах КТК, был намеренно проигнорирован, что поставило под угрозу жизнь и безопасность экипажей гражданских судов.
Казахстан требует незамедлительного прекращения атак и принятия исчерпывающих мер в целях обеспечения безопасности инфраструктуры экспорта казахстанского углеводородного сырья.
Настоятельно призываем страны-партнёры решительно осудить указанные атаки и приглашаем все заинтересованные стороны к выработке практических мер. Исходим из того, что только неукоснительное соблюдение норм международного права позволит избежать повторения подобных инцидентов.
В настоящее время Республика Казахстан осуществляет всестороннюю оценку причинённого ущерба. По её итогам Казахстан оставляет за собой право использовать все предусмотренные международным правом механизмы защиты своих законных интересов, включая предъявление требований о возмещении причинённого ущерба.
Республика Казахстан подчёркивает безальтернативность мирного урегулирования конфликтов, подтверждает свою приверженность принципам международного права, свободе судоходства и обеспечению надёжного функционирования международных транспортно-логистических и энергетических маршрутов», — отметили в МИД Казахстана.