1952 թվականի հուլիսին Արգենտինայի հայտնի առաջին տիկնոջ մահվանից ընդամենը մի քանի ժամ անց դոկտոր Պեդրո Արան ձեռնամուխ է եղել նրա մարմնի զմռսմանը։
Ծրագիրը հավակնոտ էր. էվիտայի (ինչպես նրան սիրով անվանում էր ժողովուրդը) աճյունը պահպանել նորագույն տեխնոլոգիաներով՝ պարաֆինի և գլիցերինի կիրառմամբ, ճիշտ այնպես, ինչպես խորհրդային մասնագետները զմռսել էին Լենինին ու Ստալինին։ Էվայի մարմինը տեղադրեցին Աշխատանքի նախարարության շենքում, որտեղ նախատեսվում էր կառուցել Աշխատավորների հուշահամալիր, իսկ հիմքում պետք է լիներ նրա բյուրեղապակյա դամբարանը։
Սակայն 1955 թվականի սեպտեմբերին նրա ամուսինը՝ նախագահ Խուան Պերոնը, տապալվել է ռազմական հեղաշրջման արդյունքում և փախել երկրից։ Նոր ռազմական ռեժիմը որոշել է «առևանգել» Էվիտայի մարմինը՝ սկիզբ դնելով 16-ամյա մի մռայլ ոդիսականի, որն ընդգրկել է մի քանի երկրներ ու աշխարհամասեր, հայտնում է BBC-ն։
Խորհրդանիշ, որը փորձում էին ոչնչացնել
Կյանքի ընթացքում աղքատ գավառական ընտանիքից ելած նախկին դերասանուհին դարձել էր արգենտինական բանվոր դասակարգի իսկական հոգևոր առաջնորդը։ Գեներալ Պեդրո Արանբուրուի խունտայի համար, որը փորձում էր արմատախիլ անել պերոնիզմը, Էվիտայի զմռսված մարմինը մահացու սպառնալիք էր ներկայացնում, քանի որ այն կարող էր դիմադրության հզորագույն խորհրդանիշ դառնալ։
Բանակային հետախուզության ղեկավար, փոխգնդապետ Կարլոս Մուրի Կենիգը, վախենալով Պերոնի կողմնակիցների հարձակումից, դագաղը պարբերաբար թաքցնում էր Բուենոս Այրեսի տարբեր անկյուններում։ Մարմինը պահում էին մայրաքաղաքի փողոցներում կանգնած ֆուրգոնում, կինոթատրոնի էկրանի հետևում և նույնիսկ քաղաքային ջրմուղի շենքում։ Սակայն որտեղ էլ հայտնվում էր դագաղը, կողքին անմիջապես հայտնվում էին թարմ ծաղիկներ ու վառվող մոմեր։
Ժամանակի ընթացքում Կենիգը դագաղը տեղափոխեց իր աշխատասենյակ և դրեց ուղղահայաց դիրքով։ Ծառայակիցների հուշերով՝ սպան բառացիորեն ցնորվել էր և մոլուցքով համակվել առաջին տիկնոջ աճյունով։ 1957 թվականին նրան հեռացրին ծառայությունից, իսկ հետքերը ոչնչացնելու առաջադրանքը հանձնարարեցին գնդապետ Էկտոր Կաբանիլյասին։
Միլանի գաղտնիքներն ու Մադրիդ վերադարձը
Էվա Պերոնի մարմինը գաղտնի տեղափոխեցին Իտալիա և հողին հանձնեցին Միլանի գերեզմանատանը՝ Մարիա Մաջի դե Մաջիստրիս կեղծ անվամբ։
Չնայած այս ամենի գաղտնիությանը՝ Արգենտինայում չէին մոռացել իրենց սիրելիին․ Բուենոս Այրեսի շենքերի պատերին պարբերաբար հայտնվում էին «Որտե՞ղ է Էվա Պերոնի մարմինը» գրությունները, իսկ աճյունը վերադարձնելու պահանջը դարձել էր ընդդիմության գլխավոր կարգախոսը։
1971 թվականին, փորձելով մեղմել քաղաքական լարվածությունը ժողովրդավարությանը վերադառնալուց առաջ, ռազմական իշխանությունները համաձայնեցին աճյունը հանձնել Խուան Պերոնին։ Ցինկապատ դամբարանը հասցրեցին Մադրիդի արվարձանում գտնվող նախկին նախագահի առանձնատուն, որտեղ նա ապրում էր աքսորի մեջ իր երրորդ կնոջ՝ Իսաբելի հետ։
Մադրիդյան այս շրջանի շուրջ բազմաթիվ առասպելներ էին հյուսվում։ Դրանցից մեկի համաձայն՝ աղմկահարույց նախարար և օկուլտիստ Խոսե Լոպես Ռեգան Իսաբելին ստիպում էր պառկել Էվիտայի բաց դագաղի կողքին, որպեսզի առաջին տիկնոջ «քաղաքական հմայքն ու կախարդանքը» փոխանցվեին Պերոնի նոր կնոջը։
Վերջին հանգրվանը․ 5 մետր խորության վրա գտնվող բունկեր
1973 թվականին Խուան Պերոնը վերադարձավ Արգենտինա և կրկին ստանձնեց երկրի ղեկավարումը, սակայն Էվիտայի մարմինը դեռևս Իսպանիայում էր։ Միայն 1974 թվականին՝ Պերոնի հանկարծահաս մահից հետո, առաջին տիկնոջ աճյունն ի վերջո տեղափոխվեց Բուենոս Այրես։
Վերականգնող-նկարիչ Դոմինգո Տելեչեան, ում հանձնարարված էր բազմամյա թափառումներից հետո կարգի բերել մարմինը, հիշում է, որ աշխատանքը մահացու վտանգավոր էր․ նա մշտապես սպառնալիքներ էր ստանում ծայրահեղ աջակողմյան «մահվան էսկադրոններից», որոնք չէին ցանկանում Էվիտայի պաշտամունքի վերածնունդը։ Հետագայում վարպետն ստիպված եղավ նույնիսկ փախչել երկրից։
Վերջնական հուղարկավորությունը տեղի ունեցավ միայն 1976 թվականի հոկտեմբերին՝ Բուենոս Այրեսի Ռեկոլետա գերեզմանատանը։
Որպեսզի երաշխավորեին, որ աճյունն այլևս երբեք չի պղծվի կամ տեղաշարժվի․
Դուարտե ընտանիքի դամբարանը վերածվեց իսկական ստորգետնյա բունկերի։
Մարմարե հատակի մեջ պատրաստվեց գաղտնի դուռ, որը տանում էր դեպի առաջին ստորգետնյա սենյակ։
Այնտեղից երկրորդ դուռը տանում էր ավելի ցած՝ մի տարածք, որտեղ գետնից 5 մետր խորության վրա տեղադրված էր դագաղը։
Էվա Պերոնի մահվանից նույնիսկ քառորդ դար անց նրա կերպարի ու խորհրդանիշի ազդեցությունն այնքան հզոր էր, որ իշխանություններից պահանջվեց նրա մարմինը թաքցնել երկաթբետոնե մի քանի շերտերի տակ։

Спустя несколько часов после смерти знаменитой первой леди Аргентины в июле 1952 года доктор Педро Ара приступил к бальзамированию её тела.
Замысел был грандиозным: сохранить останки Эвиты (как ее любя называли в народе) с использованием новейших технологий — парафина и глицерина — аналогично тому, как советские специалисты забальзамировали Ленина и Сталина. Тело Эвы разместили в здании Министерства труда, где планировалось возвести памятник трудящимся с хрустальным саркофагом в основании.
Однако в сентябре 1955 года её муж, президент Хуан Перон, был свергнут в ходе военного переворота и бежал из страны. Новый военный режим решил «похитить» тело Эвиты, запустив мрачную 16-летнюю одиссею, охватившую несколько стран и континентов, сообщает BBC.
Символ, который стремились уничтожить
За годы жизни бывшая актриса из бедной провинциальной семьи стала настоящим духовным лидером аргентинского рабочего класса. Для хунты генерала Педро Арамбуру, пытавшейся полностью искоренить перонизм, забальзамированное тело Эвиты представляло смертельную угрозу — оно могло стать мощнейшим символом сопротивления.
Глава армейской разведки подполковник Карлос Мури Кениг перепрятывал гроб по всему Буэнос-Айресу, опасаясь нападения сторонников Перона. Тело прятали в фургоне на улицах столицы, за экраном кинотеатра и даже в здании городского водоканала. Но где бы ни оказывался гроб, рядом немедленно появлялись свежие цветы и горящие свечи.
Со временем Кениг перенёс тело в свой рабочий кабинет, поставив гроб вертикально. По воспоминаниям сослуживцев, офицер буквально сошёл с ума и помешался на останах первой леди. В 1957 году его отстранили от службы, а задачу по уничтожению следов поручили полковнику Эктору Кабанильясу.
Тайны Милана и возвращение в Мадрид
Тело Эвы Перон тайком переправили в Италию и захоронили на кладбище в Милане под вымышленным именем Марии Маджи де Маджистрис (María Maggi de Magistris).
Несмотря на секретность, в Аргентине не забыли о своей любимице: на стенах домов в Буэнос-Айресе постоянно появлялись надписи «Где тело Эвы Перон?», а требование вернуть останки стало главным лозунгом оппозиции.
В 1971 году, пытаясь снизить политическую напряженность перед возвратом к демократии, военные власти согласились вернуть останки Хуану Перону. Оцинкованный саркофаг доставили на виллу экс-президента в пригороде Мадрида, где он жил в изгнании со своей третьей женой Исабель.
Вокруг мадридского периода слагали легенды. По одной из них, скандальный министр и оккультист Хосе Лопес Рега заставлял Исабель лежать рядом с открытым гробом Эвиты, чтобы «политическая магия» первой леди перешла к новой супруге Перона.
Последний приют: бункер на глубине 5 метров
В 1973 году Хуан Перон вернулся в Аргентину и снова возглавил страну, однако тело Эвиты оставалось в Испании. Лишь после скоропостижной смерти Перона в 1974 году останки первой леди наконец перевезли в Буэнос-Айрес.
Реставратор Доминго Теллечеа, которому поручили привести тело в порядок после многолетних скитаний, вспоминает, что работа была смертельно опасной: ему поступали постоянные угрозы от ультраправых эскадронов смерти, не желавших возвращения культа Эвиты. Позже мастеру даже пришлось бежать из страны.
Окончательное захоронение состоялось лишь в октябре 1976 года на кладбище Реколета в Буэнос-Айресе.
Чтобы гарантировать, что останки больше никогда не будут потревожены:
1. Склеп семьи Дуарте был превращен в настоящий подземный бункер.
2. В мраморном полу сделали потайной люк, ведущий в первую подземную комнату.
3. Из неё второй люк вел ещё ниже — в помещение, где на глубине 5 метров под землей был установлен гроб.
Даже спустя четверть века после смерти Эвы Перон сила её образа и символизм оставались настолько мощными, что властям потребовалось спрятать её тело под несколькими слоями железобетона.