Տասնամյակներ ի վեր գիտնականներին հայտնի է եղել, որ Երկրի մագնիսական դաշտն օգնում է չվող թռչուններին և փոստային աղավնիներին կողմնորոշվել տարածության մեջ։ Սակայն մինչ օրս անհայտ է մնում, թե հատկապես ինչպես են թռչուններն ընկալում մեր մոլորակը շրջապատող այդ անտեսանելի դաշտը։
Այժմ հետազոտողները պնդում են, որ հանելուկի պատասխանի առնվազն մի մասը թաքնված է ընդամենը մեկ օրգանում։ Նոր հետազոտության համաձայն՝ աղավնիների լյարդում գտնվող իմունային բջիջները զգայուն են Երկրի մագնիսական դաշտի նկատմամբ և գործում են որպես ներքին կողմնացույց։
Ինչպես գրում է Ֆոկուսը, հետազոտության համահեղինակ, Բոննի համալսարանի իմունաբանության ոլորտի գիտաշխատող Կլիվիա Լիսովսկին պարզաբանել է, որ մակրոֆագերը քայքայում են ծերացած էրիթրոցիտները, ինչի հետևանքով դրանցում երկաթ է կուտակվում։ Երկաթն այս բջիջներին օժտում է սուպերպարամագնիսական հատկությամբ (մագնիսականության տեսակ, որը բնորոշ է որոշակի նանոմասնիկների)։ Արդյունքում, մագնիսական դաշտի ազդեցության տակ այդ նանոմասնիկները կարող են մագնիսանալ։ Աղավնիների թռիչքի ընթացքում նանոմասնիկները ուղղորդվում են Երկրի մագնիսական դաշտին համահունչ, ինչն էլ թռչուններին հնարավորություն է տալիս զգալ մոլորակի մագնիսականությունը։
Այս նոր հետազոտության շրջանակում Լիսովսկին և իր գործընկերները պարզել են աղավնիների մարմնում մագնիսական բջիջների ճշգրիտ տեղակայումը։ Քանի որ լյարդն ու փայծաղը երկաթի զգալի պաշարներ են կուտակում, հետազոտողները ենթադրել են, որ հենց այս օրգանները կարող են պատասխանատու լինել այդ գործընթացի համար։ Գերմանիայի Դույսբուրգ-Էսսենի համալսարանի նանոգիտության մասնագետ և աշխատանքի համահեղինակ Ուլֆ Վիդվալդի խոսքով՝ թռչունների լյարդը ցուցաբերել է անհամեմատ ավելի ուժեղ մագնիսական արձագանք, քան ուսումնասիրված ցանկացած այլ հյուսվածք։
Այնուհետև թիմը կենտրոնացել է մակրոֆագերի վրա և փորձարկել այդ բջիջները։ Արդյունքները ցույց են տվել, որ այն աղավնիները, որոնց մակրոֆագերը հեռացվել են, ամպամած եղանակին մոլորվում են։ Սակայն, երբ արևը ծագել է, նրանք կարողացել են հասնել թռչնանոց՝ հավանաբար կողմնորոշվելով արևի ազդանշաններով։ Այսպիսով, գիտնականները ցույց են տվել, թե ինչպես են թռչունները կողմնորոշման համար կիրառում ինչպես մագնիսական ընկալումը, այնպես էլ արևի դիրքը։
Լիսովսկիի խոսքով՝ այս նոր հետազոտության արդյունքները կարևոր նշանակություն ունեն ինչպես իմունաբանության, այնպես էլ կենդանիների նավիգացիայի ու մագնիսաընկալման ուսումնասիրությունների համար։ Հեղինակները նաև կարծում են, որ այս ֆերիմագնիսական մեխանիզմը կարող է բացատրել, թե ինչպես են գիշերը չվող թռչունները, շնաձկները, չղջիկները կամ մթության մեջ տեղաշարժվող այլ կենդանիներ ընկալում Երկրի մագնիսական դաշտը։
Գիտնականները նաև հայտնաբերել են, որ երկաթով հարուստ մակրոֆագերը տեղակայված են նյարդաթելերին արտակարգ մոտ։ Սա հուշում է, որ մագնիսական տեղեկատվությունը կարող է ուղեղին փոխանցվել հենց այս ուղիով։ Հետազոտության արդյունքները փաստում են նաև, որ տարբեր գործառույթներ իրականացնելու համար (օրինակ՝ օրգանիզմն ախտածիններից պաշտպանելն ու վերքերը բուժելը) իմունային համակարգին անհրաժեշտ է ընկալել շրջակա միջավայրը։ Պարզ ասած՝ ամեն ինչ մատնանշում է այն, որ իմունային համակարգը նույնպես կարող է ընկալել մեր մոլորակի մագնիսական դաշտը։

For decades, scientists have known that the Earth's magnetic field helps migratory birds and homing pigeons navigate. However, exactly how birds perceive the invisible sphere around Earth remained unclear.
Now scientists say that at least part of the answer lies in a single organ. Researchers have found that immune cells in pigeons' livers, known as macrophages, are sensitive to the planet's magnetic field. According to a new study, these cells function as an internal compass.
According to study co-author Klivia Lisowski, an immunology researcher at the University of Bonn, macrophages break down old red blood cells, which leads to iron accumulation, Focus reports. Iron makes macrophages superparamagnetic — a type of magnetism observed in certain nanoparticles. These nanoparticles can then become magnetized when exposed to a magnetic field. When pigeons fly, the nanoparticles align with the magnetic field and become magnetized, allowing the birds to sense the planet's magnetic field.
In the new study, Lisowski and colleagues tracked the location of magnetic cells in pigeons' bodies. Because the liver and spleen store significant amounts of iron, the researchers assumed these organs might be good candidates. According to study co-author Ulf Wiedwald, a nanoscience expert at the University of Duisburg-Essen in Germany, birds' livers showed a significantly stronger magnetic response than any other tissue examined in the study.
The team then focused on macrophages and tested these cells. The results showed that pigeons whose macrophages had been removed became disoriented in cloudy weather. But when the sun was shining, the pigeons reached the aviary, likely using solar cues. Thus, the scientists demonstrated how birds use magnetic perception for navigation, as well as the position of the sun.
According to Lisowski, the findings of the new study are important for research in immunology as well as for studies of animal navigation and magnetoreception. The authors also believe that this ferrimagnetic mechanism may explain how birds that migrate at night, as well as sharks, bats, and other animals that migrate in dark conditions, can perceive Earth's magnetic field.
The scientists also found that iron-rich macrophages are located incredibly close to nerve fibers. This points to the possibility that magnetic information is transmitted to the brain along this pathway. The study's results also show that, to perform various functions — such as protecting the body from pathogens and healing wounds — the immune system needs to perceive its environment. Put simply, everything indicates that the immune system is also capable of sensing our planet's magnetic field.