Հրապարակվել է ՀՀ 2026 թվականի առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկատվությունը: Այդ մասին հայտնում են ֆինանսների նախարարությունից:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 1,643 մլրդ դրամ՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի ճշտված ծրագրով կանխատեսված ցուցանիշի 106.0% կատարողական: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 14.7%-ով կամ 210.1 մլրդ դրամով:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 1,576 մլրդ դրամ՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի ճշտված ծրագրի 83.2% կատարողական: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 7%-ով կամ 103.6 մլրդ դրամով:
2026 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 67.3 մլրդ դրամ հավելուրդով՝ առաջին կիսամյակի համար ծրագրված 342.4 մլրդ դրամ պակասուրդի և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 39.2 մլրդ դրամ պակասուրդի դիմաց:

Information on the execution of Armenia’s state budget for the first half of 2026 has been published.
As reported to NEWS.am by the press service of the republic’s Ministry of Finance, in the first half of 2026 Armenia’s state budget revenues amounted to 1.643 trillion drams, ensuring execution at 106.0% of the revised program target set for the first half of the year. Compared to the same period of the previous year, state budget revenues increased by 14.7%, or 210.1 billion drams.
In the first half of 2026, Armenia’s state budget expenditures amounted to 1.576 trillion drams, ensuring execution at 83.2% of the revised first-half program. Compared to the same period of the previous year, state budget expenditures increased by 7%, or 103.6 billion drams.
During the first half of 2026, Armenia’s state budget was executed with a surplus of 67.3 billion drams, compared to a deficit of 342.4 billion drams planned for the first half of the year and a deficit of 39.2 billion drams in the same period of the previous year.