Հրապարակվել է ՀՀ 2026 թվականի առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկատվությունը: Այդ մասին հայտնում են ֆինանսների նախարարությունից:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 1,643 մլրդ դրամ՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի ճշտված ծրագրով կանխատեսված ցուցանիշի 106.0% կատարողական: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 14.7%-ով կամ 210.1 մլրդ դրամով:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 1,576 մլրդ դրամ՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի ճշտված ծրագրի 83.2% կատարողական: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 7%-ով կամ 103.6 մլրդ դրամով:
2026 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 67.3 մլրդ դրամ հավելուրդով՝ առաջին կիսամյակի համար ծրագրված 342.4 մլրդ դրամ պակասուրդի և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 39.2 մլրդ դրամ պակասուրդի դիմաց:

Опубликована информация об исполнении государственного бюджета Армении за первое полугодие 2026 года.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства финансов республики, в первом полугодии 2026 года доходы государственного бюджета Армении составили 1 643 млрд драмов, обеспечив исполнение на уровне 106,0% от уточненного программного показателя, предусмотренного на первое полугодие. По сравнению с аналогичным периодом предыдущего года доходы государственного бюджета выросли на 14,7%, или на 210,1 млрд драмов.
В первом полугодии 2026 года расходы государственного бюджета Армении составили 1 576 млрд драмов, обеспечив исполнение на уровне 83,2% от уточненной программы первого полугодия. По сравнению с аналогичным периодом предыдущего года расходы государственного бюджета выросли на 7%, или на 103,6 млрд драмов.
В течение первого полугодия 2026 года государственный бюджет Армении исполнен с профицитом в размере 67,3 млрд драмов против запланированного на первое полугодие дефицита в 342,4 млрд драмов и дефицита в 39,2 млрд драмов за аналогичный период предыдущего года.