Ամերիկյան քսանհինգ նահանգներ երկուշաբթի դատական հայց են ներկայացրել նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի դեմ՝ նոր մաքսատուրքերի պատճառով՝ դրանք անվանելով ներմուծման հարկերը փոխարինելու փորձ, որոնք ավելի վաղ չեղարկել էր ԱՄՆ Գերագույն դատարանը, հաղորդում է Associated Press-ը։
Անցյալ ամիս ԱՄՆ-ը երկնիշ մաքսատուրքեր սահմանեց 59 երկրների և Եվրամիության նկատմամբ՝ հայտարարելով, որ այդ պետությունները բավարար չափով չեն պայքարում հարկադիր աշխատանքի կիրառմամբ արտադրված ապրանքների ներմուծման դեմ։ Նոր մաքսատուրքերն ուժի մեջ մտան սժամանակավոր մաքսատուրքերի գործողության ավարտից անմիջապե հետո, որոնք Թրամփը սահմանել էր Գերագույն դատարանում պարտությունից հետո։
«Գերագույն դատարանում պարտվելուց հետո վարչակազմը կրկին փորձում է ապօրինաբար բարձրացնել ամերիկյան ընտանիքների և բիզնեսի հարկերը՝ մաքսատուրքերի նոր փուլի միջոցով»,- հայտարարել է Նյու Յորք նահանգի գլխավոր դատախազ Լետիշիա Ջեյմսը։
Հայցին միացել են Արիզոնան, Կալիֆոռնիան, Կոլորադոն, Կոնեկտիկուտը, Դելավերը, Հավայան կղզիները, Իլինոյսը, Կենտուկին, Մասաչուսեթսը, Մերիլենդը, Մենը, Միչիգանը, Մինեսոտան, Նևադան, Նյու Ջերսին, Նյու Մեքսիկոն, Հյուսիսային Կարոլինան, Օրեգոնը, Փենսիլվանիան, Ռոդ Այլենդը, Վիրջինիան, Վերմոնտը, Վաշինգտոնը և Վիսկոնսինը։
Թրամփը պնդում է, որ բարձր մաքսատուրքերը կօգնեն վերականգնել ամերիկյան արդյունաբերությունը։ Անցյալ տարի նա փոխեց ԱՄՆ երկարամյա առևտրային քաղաքականությունը, որը հիմնված էր մաքսատուրքերի նվազեցման և ազատ առևտրի ընդլայնման վրա, գրեթե ամբողջ ներմուծման նկատմամբ մաքսատուրքեր սահմանելով։ Դրա համար նախագահը հղում էր անում 1977 թվականի «Միջազգային արտակարգ տնտեսական լիազորությունների մասին» օրենքին (IEEPA)՝ հայտարարելով, որ ԱՄՆ-ի առևտրային դեֆիցիտը սպառնալիք է ազգային անվտանգությանը։
Սակայն փետրվարին Գերագույն դատարանը որոշեց, որ այդ օրենքը նախագահին մաքսատուրքեր սահմանելու լիազորություն չի տալիս։ Դատարանի որոշումից հետո վարչակազմը ստիպված եղավ վերադարձնել ներմուծողներին մաքսատուրքերի տեսքով վճարված գումարները։
Այնուհետև Թրամփը սահմանեց ժամանակավոր գլոբալ 10%-անոց մաքսատուրքեր, որոնց գործողության ժամկետը լրացավ հուլիսի 24-ին։ Այժմ վարչակազմն օգտագործում է մեկ այլ մեխանիզմ՝ 1974 թվականի Առևտրի մասին օրենքի 301-րդ բաժինը, որը նախագահին թույլ է տալիս մաքսատուրքեր և այլ պատժամիջոցներ սահմանել այն երկրների նկատմամբ, որոնք խախտում են արդար առևտրի կանոնները։
Հարկադիր աշխատանքի հետ կապված ապրանքների նկատմամբ նոր մաքսատուրքերը կազմում են 10%-ից մինչև 12,5% և տարածվում են այն երկրների վրա, որոնք ապահովում են ամերիկյան ներմուծման 99%-ը։
Սպիտակ տանը հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ը գործում է օրենքի շրջանակում՝ վերացնելու «չհիմնավորված գործողությունները, քաղաքականությունն ու գործելակերպը», որոնք վնաս են հասցնում ամերիկյան առևտրին և աշխատողներին։
Նոր հայցը դարձավ արդեն Թրամփի վարչակազմի մաքսատուրքային քաղաքականության դեմ երրորդ դատական բողոքարկումը։ Ավելի վաղ՝ հուլիսին, նմանատիպ հայցեր ԱՄՆ Միջազգային առևտրի դատարան էին ներկայացրել փոքր բիզնեսի ներկայացուցիչները։
Փորձագետները նշում են, որ ներկայիս վեճերը կապված են այն բանի հետ, որ վարչակազմն արդեն երրորդ անգամ փորձում է տարբեր օրենսդրական հիմքեր օգտագործելով ամբողջ աշխարհում լայնածավալ մաքսատուրքեր սահմանել։ Ընդ որում, 301-րդ բաժինն ունի կիրառման ավելի երկար պատմություն և նախկինում Թրամփն օգտագործել է չինական ներմուծման նկատմամբ մաքսատուրքեր սահմանելու համար, որոնք դիմացել են դատական ստուգումներին։

Двадцать пять американских штатов в понедельник подали иск против администрации президента Дональда Трампа из-за новых пошлин, назвав их попыткой заменить импортные налоги, которые ранее были отменены Верховным судом США, сообщает Associated Press.
В прошлом месяце США ввели двузначные тарифы в отношении 59 стран и Европейского союза, заявив, что эти государства недостаточно борются с импортом товаров, произведенных с использованием принудительного труда. Новые пошлины вступили в силу сразу после окончания действия временных тарифов, введенных Трампом после поражения в Верховном суде.
«После проигрыша в Верховном суде администрация снова пытается незаконно повысить налоги для американских семей и бизнеса с помощью нового раунда тарифов», — заявила генеральный прокурор штата Нью-Йорк Летиция Джеймс.
К иску присоединились Аризона, Калифорния, Колорадо, Коннектикут, Делавэр, Гавайи, Иллинойс, Кентукки, Массачусетс, Мэриленд, Мэн, Мичиган, Миннесота, Невада, Нью-Джерси, Нью-Мексико, Северная Каролина, Орегон, Пенсильвания, Род-Айленд, Вирджиния, Вермонт, Вашингтон и Висконсин.
Трамп утверждает, что высокие тарифы помогут восстановить американскую промышленность. В прошлом году он изменил многолетнюю торговую политику США, основанную на снижении пошлин и расширении свободной торговли, введя тарифы почти на весь импорт. Для этого президент ссылался на Закон о международных чрезвычайных экономических полномочиях 1977 года (IEEPA), заявляя, что торговый дефицит США представляет угрозу национальной безопасности.
Однако в феврале Верховный суд постановил, что этот закон не дает президенту полномочий вводить тарифы. После решения администрации пришлось возвращать импортерам средства, уплаченные в виде пошлин.
Затем Трамп ввел временные глобальные тарифы в размере 10%, срок действия которых истек 24 июля. Теперь администрация использует другой механизм — раздел 301 Закона о торговле 1974 года, который позволяет президенту вводить пошлины и другие санкции против стран, нарушающих правила справедливой торговли.
Новые тарифы на товары, связанные с принудительным трудом, составляют от 10% до 12,5% и распространяются на страны, обеспечивающие 99% американского импорта.
В Белом доме заявили, что США действуют в рамках закона, чтобы устранить «необоснованные действия, политику и практику», наносящие ущерб американской торговле и работникам.
Новый иск стал уже третьим судебным оспариванием тарифной политики администрации Трампа. Ранее в июле аналогичные иски подали малые предприятия в Суд международной торговли США.
Эксперты отмечают, что нынешние споры связаны с тем, что администрация уже в третий раз пытается ввести масштабные тарифы по всему миру, используя разные законодательные основания. При этом раздел 301 имеет более длительную историю применения и ранее использовался Трампом для введения пошлин против китайского импорта, которые выдержали судебные проверки.