Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հայտնել է, որ վստահ չէ Ուկրաինայում հակամարտության շուտափույթ ավարտի հնարավորության հարցում և մտահոգվում է ծանր ձմռան կապակցությամբ, առաջին հերթին՝ ուկրաինացիների համար։
Ինչպես հայտնել է «Европейская правда»-ն, այդ մասին Վուչիչն ասել է Բելգրադում՝ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Սերբ առաջնորդի խոսքով՝ միջազգային հանրությունը, ներառյալ Սերբիան, կցանկանար հնարավորինս շուտ տեսնել պատերազմի ավարտը։
«Բայց եթե ինձ հարցնեք որպես քաղաքական վետերանի, ապա ես ձեզ կասեմ, որ դրանում վստահ չեմ։ Ես շատ եմ վախենում, որ մեզ շատ ծանր ձմեռ է սպասվում։ Առաջին հերթին՝ ուկրաինացիների համար», — ասել է Վուչիչը։
Նա ընդգծել է, որ պատերազմի շուտափույթ ավարտի հույս ունի, սակայն առայժմ չի տեսնում այն ճանապարհը, որը կարող էր բերել դրան։

Президент Сербии Александр Вучич заявил, что не уверен в возможности скорого завершения конфликта в Украине и опасается тяжелой зимы, прежде всего для украинцев.
Как сообщает «Европейская правда», об этом Вучич сказал в Белграде на совместной пресс-конференции с президентом Украины Владимиром Зеленским.
По словам сербского лидера, международное сообщество, включая Сербию, хотело бы как можно скорее увидеть окончание войны.
«Но если вы спросите меня как политического ветерана, то я вам скажу, что не уверен в этом. Я очень боюсь того, что у нас будет очень тяжелая зима. Прежде всего для украинцев», — сказал Вучич.
Он подчеркнул, что надеется на скорое завершение войны, однако пока не видит пути, который мог бы к этому привести.