Մոտ 2,4 միլիոն աֆղան աղջիկներ «Թալիբան» շարժման իշխանության գալուց հինգ տարի անց շարունակում են զրկված մնալ միջնակարգ կրթություն ստանալու հնարավորությունից։ Իրավիճակի մասին հայտարարել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն՝ կոչ անելով անհապաղ և առանց որևէ նախապայմանի վերականգնել աղջիկների և կանանց՝ միջնակարգ և բարձրագույն կրթություն ստանալու իրավունքը, հաղորդում է Associated Press-ը։
Կազմակերպության տվյալներով՝ Աֆղանստանը մնում է աշխարհի միակ երկիրը, որտեղ աղջիկներին և կանանց պաշտոնապես արգելված է միջնակարգ և բարձրագույն կրթություն ստանալ։
«Հինգ տարին երեխայի կրթության ժամանակավոր ընդմիջում չէ։ Դա գործնականում միջնակարգ դպրոցի ամբողջ շրջանն է»,- հայտարարել է արտակարգ իրավիճակներում կրթության հարցերով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համակարգող Խոդա Ջաբերյանը։
«Թալիբան»-ն իշխանությունը զավթել է Աֆղանստանում 2021 թվականի օգոստոսի 15-ին՝ երկրից ամերիկյան և ՆԱՏՕ-ի զորքերի դուրսբերման ֆոնին՝ երկու տասնամյակ տևած պատերազմից հետո։ Դրանից անմիջապես հետո իշխանություններն աղջիկներին արգելեցին հաճախել միջնակարգ դպրոցներ, իսկ հետո սահմանափակումները տարածեցին բարձրագույն կրթության, աշխատանքի տեղավորման և հանրային կյանքի այլ ոլորտների վրա։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում նշել են, որ արգելքը գրեթե ի չիք է դարձրել կրթության ոլորտում Աֆղանստանի նախորդ երկու տասնամյակների ձեռքբերումների զգալի մասը։ Մինչև 2021 թվականը մոտ 1 միլիոն աղջիկ ընդունված էր միջնակարգ դպրոցներ, մինչդեռ 2001 թվականին աղջիկների կրթության հասանելիությունը չափազանց սահմանափակ էր։
«Աֆղանստանը զգալի առաջընթաց էր գրանցել աղջիկների կրթության հասանելիության ընդլայնման հարցում։ Ցավոք, այդ առաջընթացի զգալի մասն այժմ ամբողջությամբ կորսվել է»,- հայտարարել է Ջաբերյանը։
«Թալիբան»-ը շարունակում է պահպանել արգելքը՝ չնայած ՄԱԿ-ի, հումանիտար կազմակերպությունների, իրավապաշտպանների և մի շարք մահմեդական երկրների կոչերին։ Շարժման իշխանությունները կրթության հարցը անվանում են Աֆղանստանի ներքին գործ։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն շարունակում է աջակցել երկրի ներսում կրթական ծրագրերին, դրանց թվում՝ գրագիտության ուսուցմանը, հմտությունների զարգացմանը և համայնքներում անցկացվող դասընթացներին։ Կազմակերպության տվյալներով՝ երկրում աշխատում են գրագիտության ծրագրերի ավելի քան հազար դասավանդողներ, որոնց մեծ մասը վերապատրաստում է անցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և նրա գործընկերների աջակցությամբ։
«Քանի դեռ սահմանափակումները պահպանվում են, մենք չենք կարող լքել աֆղան ուսանողներին»,- ընդգծել է Ջաբերյանը։

Около 2,4 млн афганских девочек остаются лишенными возможности получать среднее образование спустя пять лет после прихода движения «Талибан» к власти. Об этом заявила ЮНЕСКО, призвав немедленно и без каких-либо условий восстановить право девочек и женщин на среднее и высшее образование, сообщает Associated Press.
По данным организации, Афганистан остается единственной страной в мире, где девочкам и женщинам официально запрещено получать среднее и высшее образование.
«Пять лет — это не временный перерыв в образовании ребенка. Это практически весь цикл средней школы», — заявила координатор ЮНЕСКО по вопросам образования в чрезвычайных ситуациях Хода Джаберян.
«Талибан» захватил власть в Афганистане 15 августа 2021 года на фоне вывода из страны американских и натовских войск после двух десятилетий войны. Вскоре после этого власти запретили девочкам посещать средние школы, а затем распространили ограничения на высшее образование, трудоустройство и другие сферы общественной жизни.
В ЮНЕСКО отметили, что запрет свел на нет значительную часть достижений Афганистана в сфере образования за предыдущие два десятилетия. К 2021 году около 1 млн девочек были зачислены в средние школы, тогда как в 2001 году доступ девочек к образованию был крайне ограничен.
«Афганистан добился значительного прогресса в расширении доступа девочек к образованию. К сожалению, значительная часть этого прогресса теперь полностью утрачена», — заявила Джаберян.
«Талибан» продолжает сохранять запрет, несмотря на призывы ООН, гуманитарных организаций, правозащитников и ряда мусульманских стран. Власти движения называют вопрос образования внутренним делом Афганистана.
ЮНЕСКО продолжает поддерживать образовательные программы внутри страны, включая обучение грамоте, развитие навыков и занятия в общинах. По данным организации, в стране работают более 1 тыс. преподавателей программ грамотности, большинство из которых прошли подготовку при поддержке ЮНЕСКО и ее партнеров.