Միացյալ Նահանգների, իսկ հնարավոր է՝ նաև այլ երկրների ճնշման ներքո Ուկրաինան համաձայնել է դադարեցնել Ղազախստանից խողովակաշարերով Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի՝ Նովոռոսիյսկի մերձակա տերմինալ տեղափոխվող հում նավթ փոխադրող տանկերների վրա հարձակումները, փոխանցում է The Maritime Executive-ը։
Ինչպես հաղորդում է Financial Times-ը՝ հղում անելով ուկրաինացի պաշտոնյաներին, Ուկրաինան կասեցրել է հարվածները ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ զրույցից հետո։
Ավելի վաղ Ուկրաինան հարձակումներ էր գործել տվյալ ծովային տերմինալի մոտ գտնվող օտարերկրյա տանկերների վրա, այդ թվում՝ առնվազն մեկ նավի, որը վարձակալվել էր ամերիկյան Chevron ընկերության կողմից։
Նավթահանքն ու խողովակաշարը կառավարող կոնսորցիումում ներդրումներ ունեն Chevron-ը, ինչպես նաև այլ խոշոր ընկերություններ, ինչպիսիք են ExxonMobil-ը, Eni-ն և Shell-ը, իսկ արտահանման ծավալի 75%-ն իրականացվում է օտարերկրյա մատակարարների կողմից։ 2025 թվականին արտահանման ծավալը կազմել է մոտավորապես 70,5 միլիոն տոննա նավթ։
Ղազախստանը և Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումը հայտարարել են, որ հուլիսի վերջին տեղի ունեցած երկու հարձակումներից հետո դիմել են Միացյալ Նահանգներին և այլ երկրներին՝ օգնության կոչերով։ Հաղորդվում է, որ Chevron-ի գլխավոր տնօրեն Մայք Վիրթը անձամբ զանգահարել է Դոնալդ Թրամփին և խնդրել միջամտել։

Под давлением Соединенных Штатов, а возможно, и других стран, Украина согласилась прекратить атаки на танкеры, перевозящие сырую нефть по трубопроводам из Казахстана в терминал Каспийского трубопроводного консорциума под Новороссийском, передает The Maritime Executive.
Как сообщает Financial Times со ссылкой на украинских чиновников, Украина приостановила удары после разговора с вице-президентом США Джей Ди Вэнсом.
Ранее Украина атаковала иностранные танкеры у данного морского терминала, включая, по меньшей мере, одно судно, зафрахтованное американской компанией Chevron.
Консорциум, управляющий нефтяным месторождением и трубопроводом, включает инвестиции Chevron, а также других крупных компаний, таких как ExxonMobil, Eni и Shell, а 75% объема экспорта осуществляется иностранными поставщиками. В 2025 году объем экспорта составил приблизительно 70,5 миллиона тонн нефти.
Казахстан и Каспийский трубопроводный консорциум заявили, что после двух атак в конце июля они обращались к Соединенным Штатам и другим странам с призывами о помощи. Сообщается, что генеральный директор Chevron Майк Вирт лично позвонил Дональду Трампу и попросил вмешаться.