Միացյալ Նահանգների, իսկ հնարավոր է՝ նաև այլ երկրների ճնշման ներքո Ուկրաինան համաձայնել է դադարեցնել Ղազախստանից խողովակաշարերով Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի՝ Նովոռոսիյսկի մերձակա տերմինալ տեղափոխվող հում նավթ փոխադրող տանկերների վրա հարձակումները, փոխանցում է The Maritime Executive-ը։
Ինչպես հաղորդում է Financial Times-ը՝ հղում անելով ուկրաինացի պաշտոնյաներին, Ուկրաինան կասեցրել է հարվածները ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ զրույցից հետո։
Ավելի վաղ Ուկրաինան հարձակումներ էր գործել տվյալ ծովային տերմինալի մոտ գտնվող օտարերկրյա տանկերների վրա, այդ թվում՝ առնվազն մեկ նավի, որը վարձակալվել էր ամերիկյան Chevron ընկերության կողմից։
Նավթահանքն ու խողովակաշարը կառավարող կոնսորցիումում ներդրումներ ունեն Chevron-ը, ինչպես նաև այլ խոշոր ընկերություններ, ինչպիսիք են ExxonMobil-ը, Eni-ն և Shell-ը, իսկ արտահանման ծավալի 75%-ն իրականացվում է օտարերկրյա մատակարարների կողմից։ 2025 թվականին արտահանման ծավալը կազմել է մոտավորապես 70,5 միլիոն տոննա նավթ։
Ղազախստանը և Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումը հայտարարել են, որ հուլիսի վերջին տեղի ունեցած երկու հարձակումներից հետո դիմել են Միացյալ Նահանգներին և այլ երկրներին՝ օգնության կոչերով։ Հաղորդվում է, որ Chevron-ի գլխավոր տնօրեն Մայք Վիրթը անձամբ զանգահարել է Դոնալդ Թրամփին և խնդրել միջամտել։

Under pressure from the United States, and possibly others, Ukraine has reportedly agreed to stop attacking foreign-flag tankers in the Black Sea heading from Kazakhstan for the Caspian Pipeline Consortium (CPC) terminal near Novorossiysk, Russia, The Maritime Executive reports.
Ukraine halted the attacks after talks with US Vice President JD Vance, Ukrainian officials said, the Financial Times reports.
Ukraine was striking foreign tankers at the offshore terminal or approaching the terminal, including at least one vessel under charter to the US company Chevron.
The consortium that operates the oil field and pipeline has investments from Chevron as well as other majors, including ExxonMobil, Eni, and Shell, among others, with 75 percent of its volume exported by foreign shippers. In 2025, export volumes amounted to approximately 70.5 million tons of oil.
Kazakhstan and CPC said they had made appeals to the United States and others after the two attacks in late July. Bloomberg reports that Chevron CEO Mike Wirth personally called US President Donald Trump, asking for intervention.