Նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ մաքսատուրքեր կսահմանի անօդաչու սարքերի և դրանց բաղադրիչների ներմուծման վրա, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի մի շարք կարևոր դաշնակիցներից ներմուծվողների համար։ Թրամփի վարչակազմում պարզաբանել են, որ երկիրը «չափազանց կախված» է դարձել անօդաչու թռչող սարքերի օտարերկրյա մատակարարումներից, հաղորդում է Reuters-ը։
Թրամփի ստորագրած հռչակագրի համաձայն՝ Սպիտակ տունը 100 տոկոսանոց ներմուծման մաքսատուրք (ad valorem) է սահմանում որոշակի չափի կամ ազգային անվտանգության համար առանձնակի զգայուն համարվող որոշ բնութագրերով դրոնների վրա։ Ավելի փոքր չափի դրոնների նկատմամբ կկիրառվի 25% մաքսատուրք։
15% մաքսատուրք կսահմանվի Եվրոպական միությունից, Ճապոնիայից, Լիխտենշտեյնից, Հարավային Կորեայից, Շվեյցարիայից և Թայվանից ներմուծվող անօդաչու սարքերի և բաղադրիչների վրա, իսկ Մեծ Բրիտանիայից եկող դրոնների համար դրույքաչափը կկազմի 10%, հավելել են Սպիտակ տանը։
Սպիտակ տան հրապարակած հռչակագրի տեքստում Թրամփը նշել է, որ առևտրի նախարար Հովարդ Լութնիկը հետաքննություն է անցկացրել անօդաչու ավիացիոն համակարգերի (ԱԱՀ) ներմուծման ազդեցության վերաբերյալ։
«Նախարարը պարզել է, որ անօդաչու ավիացիոն համակարգերի օտարերկրյա արտադրողների ներթափանցումը շուկա զգալի է, իսկ Միացյալ Նահանգները չափից ավելի կախված են ԱԱՀ-ի և դրանց բաղադրիչների արտասահմանյան աղբյուրներից», — հայտարարել է Թրամփը։
Լութնիկը եզրակացրել է, որ որոշ արտասահմանյան երկրներից եկող դրոններն ու պահեստամասերը «անվտանգության ռիսկեր են ներկայացնում», իսկ ամերիկյան ներքին արդյունաբերությունը բավարար ծավալով արտադրանք չի թողարկում պաշտպանական կարիքները բավարարելու համար, ընդգծել է Թրամփը։
Մաքսատուրքերը կմտնեն ուժի մեջ 21 օր անց։
Անօդաչու սարքերի ոչ զգայուն բաղադրիչների համար այդ ժամկետը կկազմի 180 օր՝ փաստաթղթի ստորագրման պահից։ Նմանատիպ 180-օրյա հետաձգում նախատեսված է նաև այն արտադրանքի համար, որի նկատմամբ Պենտագոնը կհաստատի բացառություն Կապի դաշնային հանձնաժողովի «Ծածկվող ապրանքների ցանկից» (Covered List)՝ ստորագրումից հետո 20 օրվա ընթացքում։

Президент Дональд Трамп заявил, что введет пошлины на импорт беспилотников и их компонентов, в том числе из некоторых ключевых союзников США. В администрации Трампа пояснили, что страна стала «слишком зависимой» от иностранных поставок БПЛА, сообщает Reuters.
Согласно подписанной Трампом прокламации, Белый дом вводит 100-процентную импортную пошлину (ad valorem) на дроны определенного размера или с определенными характеристиками, которые представляют особую чувствительность для национальной безопасности. Пошлина в размере 25% будет применяться к дронам меньшего размера.
Пошлина в размере 15% будет введена на беспилотники и компоненты из Европейского союза, Японии, Лихтенштейна, Южной Кореи, Швейцарии и Тайваня, а для дронов из Великобритании ставка составит 10%, добавили в Белом доме.
В тексте прокламации, опубликованном Белым домом, Трамп отметил, что министр торговли Говард Лютник провел расследование влияния импорта беспилотных авиационных систем (БАС).
«Министр обнаружил, что проникновение на рынок иностранных производителей БАС является значительным, а Соединенные Штаты излишне зависят от зарубежных источников БАС и их компонентов», — заявил Трамп.
Лютник пришел к выводу, что дроны и комплектующие из определенных зарубежных стран «представляют риски для безопасности», а внутренняя американская промышленность производит недостаточно продукции для удовлетворения оборонных потребностей, подчеркнул Трамп.
Пошлины вступят в силу через 21 день.
Для нечувствительных компонентов беспилотников этот срок составит 180 дней с момента подписания документа. Аналогичная отсрочка в 180 дней предусмотрена для продукции, в отношении которой Пентагон одобрит исключение из «Списка покрываемых товаров» (Covered List) Федеральной комиссии по связи в течение 20 дней после подписания.