Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Al Jazeera հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփից խոստում է ստացել Թուրքիային F-35 կործանիչների մատակարարման վերաբերյալ և այժմ սպասում է դրա կատարմանը։
«Ես Թրամփից F-35-ների վերաբերյալ խոստում եմ ստացել և սպասում եմ, որ այն կատարվի»,- ասել է Էրդողանը։
Թուրքիային 2019 թվականին դուրս էին թողել F-35-ի միջազգային ծրագրից՝ ռուսաստանյան C-400 զենիթահրթիռային համալիրներ ձեռք բերելուց հետո։ ԱՄՆ-ն հայտարարել էր, որ ռուսաստանյան համակարգերի շահագործումը կարող է վտանգի տակ դնել ամերիկյան կործանիչների ցածր նկատելիության տեխնոլոգիաները։
Հուլիսին Անկարայում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ընթացքում Թրամփը հայտարարել էր, որ իր վարչակազմը մտադիր է Թուրքիայի նկատմամբ հանել CAATSA օրենքով սահմանված պատժամիջոցները, որոնք կիրառվել էին 2020 թվականին՝ C-400-ների գնման պատճառով։ Ամերիկայի նախագահը նաև չէր բացառել Անկարայի վերադարձը F-35 ծրագրին։
Միևնույն ժամանակ, կործանիչների մատակարարման հարցը մնում է չլուծված։ ԱՄՆ Կոնգրեսում պահպանվում է հնարավոր գործարքի նկատմամբ դիմադրությունը, իսկ ամերիկյան 2020 թվականի օրենսդրությունը Պենտագոնին արգելում է Թուրքիային փոխանցել F-35-ներ, քանի դեռ Անկարան տնօրինում է ռուսաստանյան C-400-ներ։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в интервью телеканалу Al Jazeera, что получил от президента США Дональда Трампа обещание, связанное с поставками Турции истребителей F-35, и теперь ожидает его выполнения.
«Я получил обещание от Трампа по F-35 и жду, когда оно будет выполнено», - сказал Эрдоган.
Турция была исключена из международной программы F-35 в 2019 году после приобретения российских зенитных ракетных комплексов С-400. США заявили, что эксплуатация российских систем может поставить под угрозу технологии малозаметности американских истребителей.
Во время саммита НАТО в Анкаре в июле Трамп заявил, что его администрация намерена снять с Турции санкции по закону CAATSA, введенные в 2020 году из-за закупки С-400. Американский президент также допустил возможность возвращения Анкары в программу F-35.
При этом вопрос о поставках истребителей остается нерешенным. В Конгрессе США сохраняется сопротивление возможной сделке, а американское законодательство 2020 года запрещает Пентагону передавать Турции F-35 до тех пор, пока Анкара располагает российскими С-400.