Նախապատմական մեգալոդոնի՝ Երկրի վրա երբևէ ապրած ամենամեծ շնաձկան, որի հանրաճանաչությունը խթանել են հոլիվուդյան սարսափ ֆիլմերը, հսկայական ատամը հայտնաբերվել է Ջերսի Շորի ափին Փենսիլվանիայից հանգստի եկած հայր ու որդու կողմից։
42-ամյա Մայքլ Բաուերսը (Michael Bowers) պատմել է, որ 3,6 միլիոն տարվա հնություն ունեցող հին գիշատչի բրածոն գտել է Սի-Այլ-Սիթի կատարած այցի ընթացքում՝ իր 11-ամյա որդի Բոյի հետ միասին։
Նրանք քայլում էին ալեկոտորի մոտով, երբ նկատեցին ատամը նեղ ճեղքում։
Բաուերսը չկարողացավ ձեռքը մտցնել ճեղքի մեջ, որպեսզի հանի հին ատամը, սակայն նրա որդի Բոն հեշտությամբ կատարեց այդ խնդիրը և դուրս բերեց գտածոն։ «Նման բան գտնելը իմ նվիրական ցանկությունների ցանկում էր», — խոստովանել է Բաուերսը։ «Ծնկներս դողում էին»։
Նրանք իրենց գտածոն ցույց են տվել Քեյփ Մեյի Կետերի և դելֆինների դիտարկման ու հետազոտական կենտրոնում (Cape May Whale Watch and Research Center), որտեղ մասնագետները հաստատել են, որ դա իսկական բրածո է։
Հետազոտական կենտրոնի գիտական տնօրեն Մելիսա Լաուրինոյի (Melissa Laurino) խոսքով՝ ատամը պատկանել է մեգալոդոնին՝ ահեղ շնաձկների մի տեսակի, որոնք հասնում էին մինչև 60 ֆուտ (մոտ 18 մետր) երկարության և վերացել են ավելի քան 3,6 միլիոն տարի առաջ։
Փորձագետների խոսքով՝ Նյու Ջերսիում այս նախապատմական ծովային գիշատչի բրածոները հանդիպում են չափազանց հազվադեպ։
Ինչպես հայտնել է Նյու Ջերսիի պետական թանգարանի համադրող Դանա Էհերտը (Dana Ehert), նահանգի տարածքում հայտնաբերվել է մեգալոդոնի հինգից պակաս ատամ։
Հետազոտողները կարծում են, որ ատամը ծովի հատակից վեր է բարձրացվել ավազի պաշարների վերականգնման աշխատանքների ընթացքում, որոնք ԱՄՆ բանակի ինժեներական կորպուսը հուլիսին իրականացրել էր Սի-Այլ-Սիթիում։

Огромный зуб доисторического мегалодона — крупнейшей акулы, когда-либо жившей на Земле, чью популярность подогрели голливудские ужастики, — был обнаружен на побережье Джерси-Шор отцом и сыном, приехавшими на отдых из Пенсильвании.
42-летний Майкл Бауэрс (Michael Bowers) рассказал, что нашел окаменелость древнего хищника, возраст которого составляет 3,6 миллиона лет, во время поездки в Си-Айл-Сити вместе со своим 11-летним сыном Бо.
волнореза, когда заметили зуб в узкой расщелине.
Бауэрс не смог просунуть руку в щель, чтобы достать древний зуб, зато его сын Бо легко справился с этой задачей и вытащил находку. «Найти такое было в моем списке заветных желаний, — признался Бауэрс. — У меня коленки дрожали».
Пара показала свою находку в Исследовательском центре наблюдения за китами и дельфинами в Кейп-Мей (Cape May Whale Watch and Research Center), где специалисты подтвердили, что это подлинная окаменелость.
Зуб принадлежал мегалодону — грозному виду акул, которые вырастали до 60 футов (около 18 метров) в длину и вымерли более 3,6 миллиона лет назад, сообщила директор по исследованиям центра Мелисса Лаурино (Melissa Laurino).
По словам экспертов, окаменелости этого доисторического морского хищника в Нью-Джерси встречаются крайне редко.
Как сообщил куратор Государственного музея Нью-Джерси Дана Эхерт (Dana Ehert), на территории штата было найдено менее пяти зубов мегалодона.
Исследователи полагают, что зуб был поднят со дна в ходе работ по восполнению запасов песка, которые Корпус инженерной армии США проводил в Си-Айл-Сити в июле.