Կախվածության և հոգեկան առողջության խնդիրներով զբաղվող նիդեռլանդական Trimbos Institute-ը «կարմիր տագնապ» է հայտարարել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գլխի տեսքով պոտենցիալ մահացու վտանգավոր էքստազի հաբերի խմբաքանակի պատճառով, հայտնում է BBC News-ը։
Օգոստոսին մի քանի նման հաբեր հանձնվել են թմրանյութերի թեստավորման կենտրոններ։ Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ դրանք պարունակում են PMMA-ի (պարա-մեթօքսիմեթամֆետամին) շատ բարձր խտություն՝ մի նյութ, որը նման է MDMA-ին՝ էքստազիի ակտիվ բաղադրիչին։
«Ոչ մի դեպքում մի օգտագործեք այս հաբը», — նախազգուշացրել են ինստիտուտում։ Մասնագետների տվյալներով, PMMA-ն սկսում է ազդել ավելի ուշ, քան MDMA-ն, և միևնույն ժամանակ արտահայտված խթանող ազդեցությունը կարող է բացակայել։ Սա մեծացնում է գերդոզավորման վտանգը, քանի որ մարդը կարող է ընդունել հավելյալ դոզա՝ չսպասելով ակնկալվող ազդեցությանը։
Վտանգավոր հաբերը պատրաստված են Թրամփի գլխի տեսքով։ Մի կողմում պատկերված է ամերիկյան նախագահը, մյուս կողմում փակցված են «Trump» և «NL» գրությունները։
Մասնագետները նախազգուշացնում են, որ PMMA-ի օգտագործումից հետո կարող են առաջանալ սրտխառնոց, սրտխփոց և ցնցումներ։ Ծանր դեպքերում նյութը կարող է առաջացնել օրգանիզմի գերտաքացում, ինչը կարող է հանգեցնել մահվան։ Ախտանիշները կարող են ի հայտ գալ ընդունումից մի քանի ժամ անց։
Trimbos Institute-ի ներկայացուցիչ Անիկ Գրոթհեյսը Associated Press-ին հայտնել է, որ այս պահին ինստիտուտին հայտնի չեն մահվան կամ ծանր հիվանդությունների դեպքեր, որոնք կապված են այս հաբերի հետ։
Նիդեռլանդներում էքստազիի արտադրությունը, վաճառքն ու օգտագործումն օրենքով արգելված են։ Միևնույն ժամանակ, երկրի կառավարության 2024 թվականի զեկույցի համաձայն, թմրանյութը շարունակում է բավականին տարածված մնալ երեկույթների այցելուների շրջանում։ 2022 թվականին այն առնվազն մեկ անգամ օգտագործել է շուրջ 550 հազար մարդ։
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Թրամփի կերպարը դառնում է էքստազի հաբերի դիզայնի հիմք։ 2017 թվականին գերմանական ոստիկանությունը առգրավել էր ԱՄՆ նախագահի գլխի տեսքով շուրջ 5 հազար նարնջագույն հաբ։ Այն ժամանակ իրավապահները ենթադրել էին, որ դրանք ինտերնետում վաճառվել են «Թրամփը կրկին մեծ է դարձնում երեկույթները» կարգախոսի ներքո։

Нидерландский институт по проблемам зависимости и психического здоровья Trimbos Institute объявил «красную тревогу» из-за партии потенциально смертельно опасных таблеток экстази в форме головы президента США Дональда Трампа, сообщает BBC News.
Несколько таких таблеток в августе передали в центры тестирования наркотиков. Анализ показал, что они содержат очень высокую концентрацию ПММА (пара-метоксиметамфетамина) — вещества, сходного с МДМА, действующим компонентом экстази.
«Ни при каких обстоятельствах не употребляйте эту таблетку», — предупредили в институте. По данным специалистов, ПММА действует позже МДМА, при этом выраженный стимулирующий эффект может отсутствовать. Это повышает риск передозировки, поскольку человек может принять дополнительную дозу, не дождавшись ожидаемого эффекта.
Опасные таблетки выполнены в виде головы Трампа. На одной стороне изображен американский президент, на другой нанесены надписи «Trump» и «NL».
Специалисты предупреждают, что после употребления ПММА могут появиться тошнота, учащенное сердцебиение и судороги. В тяжелых случаях вещество способно вызвать перегрев организма, который может привести к смерти. Симптомы могут проявиться спустя несколько часов после приема.
Представитель Trimbos Institute Анник Гротхейс сообщила Associated Press, что на данный момент институту не известно о случаях смерти или тяжелых заболеваний, связанных с этими таблетками.
Производство, продажа и употребление экстази в Нидерландах запрещены законом. При этом, согласно отчету правительства страны за 2024 год, наркотик остается достаточно популярным среди посетителей вечеринок. В 2022 году его употребили хотя бы один раз около 550 тысяч человек.
Это не первый случай, когда образ Трампа становится основой для дизайна таблеток экстази. В 2017 году немецкая полиция изъяла около 5 тысяч таблеток оранжевого цвета в форме головы президента США. Тогда правоохранители предположили, что их продавали в интернете под слоганом «Трамп делает вечеринки снова великими».