ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում տարբեր շինություններից և տրանսպորտային միջոցներից գողություններ կատարելու դեպքերի առթիվ իրականացված բազմադրվագ և մեծածավալ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Վ․Հ․-ն, 2024-2026 թթ. ընթացքում մուտք գործելով Երևան քաղաքում և ՀՀ տարբեր մարզերում գործող ծաղկի վաճառասրահներ, դեղատներ և սննդի սպասարկման կետեր, օգտվելով այնտեղ գտնվող անձանց անուշադրությունից, որոշ դեպքերում նաև տարբեր վայրերում կայանված տրանսպորտային միջոցների դռները կողպված չլինելու հանգամանքներից՝ գողացել է շուրջ 40 քաղաքացիների պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով՝ 7 մլն 950 հզր ՀՀ դրամ ընդհանուր արժողության բջջային հեռախոսներ և կենցաղային այլ իրեր: Այդ մասին NEWS.am–ին հայտնում են ՔԿ-ից:
Նախաքննության ընթացքում նկարագրված արարքների համար Վ․Հ.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝

В Армении завершено предварительное следствие по делу о краже на сумму 7,9 млн. драмов.
В Следственном комитете Армении в ходе предварительного следствия по уголовному производству, инициированному по фактам краж из различных зданий и транспортных средств, получены очевидные фактические данные о том, что в течение 2024-2026 гг. В.О., проникая в действующие в городе Ереван и различных областях республики цветочные магазины, аптеки и пункты общественного питания, пользуясь невнимательностью находившихся там лиц, а в некоторых случаях также тем, что двери припаркованных в различных местах транспортных средств не были заперты, похитил принадлежащие около 40 гражданам мобильные телефоны и другие бытовые вещи в особо крупном размере - общей стоимостью 7 млн. 950 тыс. драмов.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе СК республики, в ходе предварительного следствия в отношении В.О. было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 254 Уголовного кодекса (кража в особо крупном размере).