Ուկրաինան ոչ մի կապ չունի դեկտեմբեի 12-ին Բանգկոկում կալանված, զինամթերքով բեռնված ինքնաթիռի հետ, որը առանց բեռի Գոստոմելից թռչում էր Ադրբեջան։ Այդ մասին դեկտեմբերի 14-ին հայտարարել է Ուկրաիանայի արտաքին գործերի նախարար Պյոտր Պորոշենկոն, հայտնում է podrobnosti.ua-ն։
«Այդ ինքնաթիռը Գոստոմել է ուղեւորվել առանց բեռի. դեկտեմբերի 8-ին այն առանց բեռի թռչել է Բաքու։ Այն կալանվել է Բանգկոկում, երբ համապատասխան մարմինները անհամապատասխանություն են նկատել բեռի եւ փաստաթղթերի միջեւ»,- հայտարարել է Պորոշենկոն։
Նա հաստատել է Կապի եւ տրանսպորտի նախարարության այն տեղեկությունը, որ ինքնաթիռն ուկրաինական չի եղել եւ նրա անձնակազմում ուկրաինացիներ չեն եղել։
Հիշեցնենք, որ Իլ-76 ինքնաթիռը Թայլանդի մայրաքաղաքում կալանվել էր դեկտեմբերի 12-ին։ Ինքնաթիռի անձնակազմը բաղկացած է եղել հինգ մարդուց. հրամանատարը՝ Բելառուսիայի, մնացածները՝ Ղազախստանի քաղաքացիներ են եղել։ Նրանք մեղադրվում են ապօրինի կերպով զենք պահելու, բեռի մասին ոչ ճիշտ տեղեկություններ տալու եւ Թայլանդի տարածքով անլեգալ կերպով զինամթերք տեղափոխելու մեջ։ Ավելի վաղ իրավապահ մարմինները տեղեկություն էին տարածել, որ ինքնաթիռը, հնարավոր է, Վաստանին է պատկանում։ Սակայն մինչ այժմ պարզ չէ, թե որ երկրի սեփականություն է այն հանդիսանում։

Ukraine bears no relation to the aircraft detained December 12 in Bangkok with weapons aboard. The empty jet was heading from Gostomel to Azerbaijan, Ukrainian Foreign Minister Pyotr Poroshenko said at the Dec.14 press conference, podrobnosti.ua e-source reports.
FM stated that according to Ukrainian authorities’ information, the aircraft landed in one of Kiev airports in early December, but left for Azerbaijan further.
“That empty aircraft landed in Gostomel and flied deadhead to Baku on December 8. It was detained in Bangkok, where Thai competent bodies disclosed inconsistency of cargo with accompanying documents, controlled by consignor,” Poroshenko said, pledging assistance to the investigation of aircraft detention.
He confirmed information by Transport and Communication Ministry, that the aircraft is not Ukrainian and there are no Ukrainians among the crew.