Ուկրաինան ոչ մի կապ չունի դեկտեմբեի 12-ին Բանգկոկում կալանված, զինամթերքով բեռնված ինքնաթիռի հետ, որը առանց բեռի Գոստոմելից թռչում էր Ադրբեջան։ Այդ մասին դեկտեմբերի 14-ին հայտարարել է Ուկրաիանայի արտաքին գործերի նախարար Պյոտր Պորոշենկոն, հայտնում է podrobnosti.ua-ն։
«Այդ ինքնաթիռը Գոստոմել է ուղեւորվել առանց բեռի. դեկտեմբերի 8-ին այն առանց բեռի թռչել է Բաքու։ Այն կալանվել է Բանգկոկում, երբ համապատասխան մարմինները անհամապատասխանություն են նկատել բեռի եւ փաստաթղթերի միջեւ»,- հայտարարել է Պորոշենկոն։
Նա հաստատել է Կապի եւ տրանսպորտի նախարարության այն տեղեկությունը, որ ինքնաթիռն ուկրաինական չի եղել եւ նրա անձնակազմում ուկրաինացիներ չեն եղել։
Հիշեցնենք, որ Իլ-76 ինքնաթիռը Թայլանդի մայրաքաղաքում կալանվել էր դեկտեմբերի 12-ին։ Ինքնաթիռի անձնակազմը բաղկացած է եղել հինգ մարդուց. հրամանատարը՝ Բելառուսիայի, մնացածները՝ Ղազախստանի քաղաքացիներ են եղել։ Նրանք մեղադրվում են ապօրինի կերպով զենք պահելու, բեռի մասին ոչ ճիշտ տեղեկություններ տալու եւ Թայլանդի տարածքով անլեգալ կերպով զինամթերք տեղափոխելու մեջ։ Ավելի վաղ իրավապահ մարմինները տեղեկություն էին տարածել, որ ինքնաթիռը, հնարավոր է, Վաստանին է պատկանում։ Սակայն մինչ այժմ պարզ չէ, թե որ երկրի սեփականություն է այն հանդիսանում։

Украина не имеет никакого отношения к самолету, который был задержан 12 декабря в Бангкоке с оружием на борту, самолет вылетел из Гостомеля (Киевская область) без груза и направился в Азербайджан. Об этом заявил накануне, 14 декабря, на пресс-конференции министр иностранных дел Украины Петр Порошенко, сообщает podrobnosti.ua.
Как он отметил, по имеющейся у властей Украины информации, в начале декабря этот самолет приземлялся на одном из аэродромов под Киевом, но затем отбыл в Азербайджан.
«Этот самолет прилетел в Гостомель без груза и 8 декабря вылетел без груза на Баку. Он был задержан в Бангкоке, где компетентными органами Таиланда было выявлено несоответствие груза грузовой документации, за которую несет ответственность отправитель груза», — заявил Порошенко, пообещав содействие в расследовании инцидента с задержанием самолёта Ил-76 в Бангкоке.
Он подтвердил информацию Министерства транспорта и связи, согласно которой задержанный самолет не является украинским и в составе его экипажа нет украинцев.
Напомним, что самолет Ил-76 с грузом оружия из КНДР был задержан в столице Таиланда 12 декабря. В состав экипажа самолета входят пять человек: командир — гражданин Беларуси, остальные — граждане Казахстана. Их обвиняют в незаконном хранении оружия, предоставлении неправдивых сведений о характере груза и нелегальной перевозке вооружения через территорию Таиланда. Ранее правоохранительные органы распространили информацию, что лайнер возможно принадлежит Грузии. Однако точной информации, какой стране принадлежит самолет пока нет.