«Արաքսի պղտոր ջրերը կանգ կառնեն, բայց ես չեմ հրաժարվի պատգամավորական իմ մանդատից»,- դեկտեմբերի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Հայաստանի Մարքսիստական կուսակցության ղեկավար Դավիթ Հակոբյանը։
Նշելով, թե ավելորդ անգամ ինքն իրեն հանրությանը ներկայացնելու կարիք չունի, քանի որ «բոլորը լավ են ճանաչում մարքսիստ Դավիթ Հակոբյանին», նա տեղեկացրեց, որ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում շտաբներ եւ գրասենյակներ չի բացելու եւ հույսը դնելու է միայն իր «անձնական քաղաքական վարկանիշի վրա»: «Կապովի շուն չդառնալու համար ոչ ոքի հովանավորությանը չեմ դիմելու եւ ոչ էլ քարոզարշավներով ձանձրացնելու եմ մարդկանց. այդ դեպքում միայն հակառակ ռեակցիա կարող է լինել»,- տեղեկացրեց նա։
Անդրադառնալով թիվ 10 ընտրատարածքում առաջադրված պատգամավորի մյուս երեք թեկնածուներ «Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին, քաղաքագետ Հմայակ Հովհաննիսյանին եւ «Ազգային միաբանություն» կուսակցության կողմից առաջադրված Արա Սիմոնյանին՝ Դ. Հակոբյանը համոզմունք հայտնեց, որ իր «երեք մրցակիցներին էլ պոտենցիալ կեղծարարներ է համարում»: «Գեղամյանի կուսակցին եւ Հմայակ Հովհաննիսյանին ես դիտում եմ իբրեւ իշխանության կողմից իջեցված դեսանտ»,- ամփոփեց նա:
Հիշեցնենք, որ Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում պատգամավորական թափուր մանդատի համար ընտրությունները տեղի կունենան 2010թ. հունվարի 10-ին։

«Даже если остановятся мутные воды Аракса, я не откажусь от своего депутатского мандата», — заявил на встрече с журналистами 15 декабря глава Марксистской партии Армении Давид Акопян.
Отметив, что он не нуждается в излишней саморекламе, «поскольку все отлично знают марксиста Давида Акопяна», он сообщил об отсутствии намерения открыть предвыборные штабы и офисы во время агитационной кампании. «Чтобы не стать собачкой на привязи, не собираюсь к кому-либо обращаться за поддержкой. Не буду надоедать людям и агитационными мероприятиями. Это вызывает лишь ответную реакцию», — сказал Д.Акопян.
Касаясь остальных троих кандидатов, также баллотирующихся в парламент по 10-ому столичному округу на довыборах в Национальное Собрание – главного редактора газеты «Айкакан жаманак» Никола Пашиняна, политолога Амаяка Ованнисяна и выдвиженца партии «Национальное единение» Ара Симоняна, Давид Акопян назвал их потенциальными фальсификаторами. «Сопартийца Гегамяна и Амаяка Ованнисяна я рассматриваю в качестве десанта, спущенного властями», — заключил главный марксист.