Գրոզնիում ոչնչացվել են երկու գրոհայիններ, ովքեր ժամանել էին զինված անօրինական խմբավորումների առաջնորդ Դոքու Ումարովի հանձնարարությամբ, որպեսզի ահաբեկչական գործողություն իրականացնեն Չեչնիայի Հանրապետության ղեկավար Ռամզան Քադիրովի դեմ։
Գրոհայինների ոչնչացման գործողությանը մասնակցել է հինգ մարդ՝ Կուրչալոեւի Ներքին գործերի շրջանային բաժնի ղեկավար Խամզաթ Էլդիրգիեւի գլխավորությամբ։ Այդ մասին Չեչնիայի Հանրապետության մամուլի ծառայությունում հայտնել են interfax.ru-ին։
Հատուկ գործողության անմիջական ղեկավարությունը ստանձնել է Չեչնիայի Հանրապետության ղեկավար Ռամզան Քադիրովը։
Էդիլգիրեւը հայտնել է, որ զինված անօրինական խմբավորումներում իրենց հատուկ աշխատակիցը տեղեկացրել է, որ հաղորդագրություն է ստացվել այն մասին, որ Ումարովը Գրոզնի է ուղարկել մահապարտների՝ Քադիրովին սպանելու հանձնարարությամբ։
Նա նշել է, որ հատուկ գործողության ժամանակ գրոհայինները ցուցաբերել են զինված դիմադրություն եւ ոչնչացվել են։

В Грозном уничтожены два боевика, прибывшие по поручению лидера незаконных вооруженных формирований (НВФ) Доку Умарова с целью совершения теракта против главы Чеченской Республики Рамзана Кадырова.
В операции по ликвидации боевиков принимали участие пять человек во главе с начальником Курчалоевского РОВД Хамзатом Эдильгириевым, сообщили в пресс-службе главы Чеченской Республики, передает Vesti.ru.
Непосредственное руководство спецоперацией осуществлял глава Чеченской Республики Рамзан Кадыров.
Эдильгириев сообщил, что от информатора, внедренного в ряды участников НВФ, было получено сообщение о том, что Умаров направил в Грозный смертников с поручением предпринять любые действия, включая самоподрыв, с целью убийства Кадырова.
«Умаров мотивировал поручение тем, что никакими другими терактами, подрывами и убийствами должностных лиц повлиять на ситуацию в республике невозможно, если не совершить убийство  Кадырова. С момента выхода боевиков из лесного массива за ними было установлено наблюдение. Получив убедительные доказательства в их намерении совершить теракт, было принято решение об их задержании», — сказал Эдильгириев.