Ռուանդայի հարցով միջազգային տրիբունալը պլանավորման հարցերով նախկին նախարար Օգուստին Նգիրաբատվարեին դատապարտել է 35 տարվա ազատազրկման` թութսի ժողովրդի դեմ ցեղասպանություն իրականացնելու մեղադրանքով:
Դատարանը նրան մեղավոր է ճանաչել «ցեղասպանության, ցեղասպանություն եւ բռնաբարություն հրահրելու մեջ», հաղորդում է AFP-ն:
1994թ. Ռուանդայի ժամանակավոր կառավարությունը հրահրել էր թութսիների զանգվածային սպանություններ: 100 օրում հուտու ցեղախմբի անդամները սպանել էին մոտ 800 հազար մարդու: Սպանվել են նաեւ շատ հուտուներ, որոնք չափավոր քաղաքական հայացքներ ունեին:
Տանզանիայի Արուշա քաղաքում գործում է միջազգային տրիբունալը, որը հետաքննում է ռազմական հանցագործությունները:

Международный трибунал ООН по Руанде (МТР) приговорил бывшего руандийского министра планирования Огустина Нгирабатваре к 35 годам тюрьмы по обвинению в геноциде против народности тутси.
Суд признал Нгирабатваре «виновным в геноциде, прямом и публичном подстрекательстве к совершению геноцида и изнасилований», сообщает AFP.
В 1994 году временное правительство Руанды спровоцировало массовые убийства тутси. За 100 дней представители крупнейшей в стране народности хуту убили около 800 тысяч тутси. Было также убито много представителей хуту, которые придерживались умеренных политических взглядов, пишет РИА Новости.
В танзанийском городе Аруша действует Международный трибунал ООН по Руанде, созданный для уголовного преследования виновных в геноциде и военных преступлениях.