Գերմանիայում Հայաստանի դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունվարի 28-ին մեկնել է Գերմանիայի Բադեն-Վյուրտենբերգի Գերմերսհայմ քաղաք և հանդիպել այնտեղ տեղակայված հայ խաղաղապահների հետ, որոնք նախապատրաստական դասընթացներ են անցնում գերմանացի գործընկերների հետ՝ Աֆղանստան մեկնելուց առաջ: Պատվիրակությունը հանդիպել է նաեւ «Գեներալ-Հանս-Գրաֆ-Սպոնեկ» անվամբ զորանոց-ուսումնական կենտրոնի հրամանատարական կազմի հետ:
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում հրամանատարական կազմը մանրամասն ներկայացրել է ուսումնական ծրագրերը, որոնց յուրացումը անհրաժեշտ կլինի հայ խաղաղապահներին՝ Աֆղանստանում առաջադրանքները կատարելիս: Զորամասի ղեկավարությունը բարձր է գնահատել զինծառայողների պատրաստվածությունը:
Դեսպան Մարտիրոսյանը հայ խաղաղապահներին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հրամանատար, նախագահ Սերժ Սարգսյանի անունից շնորհավորել է Հայոց բանակի տոնի կապակցությամբ և մաղթել հաջողություն՝ աֆղանական առաքելությունն իրականացնելիս:

Делегация, возглавляемая послом Армении в Германии Арменом Мартиросяном, посетила дислоцированных в немецком городе армянских миротворцев, которые вместе со своими коллегами проводят совместные учения перед тем, как отправиться в Афганистан. Делегация встретилась также и с руководящим составом учебно-тренировочного центра «Генерал-Ганс-Граф-Спонек».
Во время встречи армянской делегации была предоставлена детальная информация об учебных программах, освоение которых очень важно для миротворцев в их миссии в Афганистане.
Руководящий состав центра высоко оценил подготовку военнослужащих.
А. Мартиросян от имени главнокомандующего Вооруженными силами Армении, президента Сержа Саргсяна поздравил миротворцев с днем Национальной армии и пожелал удачи в выполнении миссии.